היישום אינו מחובר לאינטרנט

קוויר מחוץ לעיר

עבודה מס' 061812

מחיר: 314.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: עיון בסרט תומר והשרוטים באמצעות תיאורייה קווירית.

12,642 מילים ,40 מקורות ,2003

תקציר העבודה:

'תומר והשרוטים' מתעד את הדרך שעברו במשך שנתיים, תומר הימן, מדריך נוער ומנהל בית קפה תל אביבי בשינקין וחבורת נערים מאזור. תחת הדרכתו של תומר ואומנים וחברים נוספים, מנסה החבורה להעלות הצגה מקורית במתנ"ס המקומי. אלימות, זהות מבולבלת ותחושת ניכור הופכים את המפגשים לטעונים ורצופי משברים. ככל שהנערים מתקדמים בתהליך ההפקה, נפתחים ומבקשים לדעת יותר, הם גם חושפים את עצמם, עד שהם מגלים כי לאורך כל הזמן הזה, הסתיר מהם תומר סוד גדול - הוא הומו.
'תומר והשרוטים' הוא אחד מסרטי התעודה הישראליים שזכו להצלחה בקולנוע הישראלי ובעולם.
המבקרים ברובם רואים בו גשר, הצגה של שיח אפשרי, כמעט אפוקליפטי, בדרך לקבלת ה"אחר" על ידי החברה.
אחת הסיבות לחיבוק החם לו זוכה הסרט, קשורה ככל הנראה בעובדה שהוא נוצר על ידי "האחר", שמציג
בסרט שהוא "אמיתי" שכן דוקומנטרי, תמונת מצב "אמינה" של תהליכי התוודעות המולידים קבלה ומעודדים סובלנות, בין החברה כפי שהיא מיוצגת על ידי הנערים, לבין תומר, בן למיעוט "שקוף", או בין מיעוטים מתחרים לבין עצמם. אף שהסרט רצוף ביטויים הומופובים אופייניים למכביר, הוא מכוון את הצופה להבחין בשינוי שחל ביחסם של הנערים אל תומר, עד לקבלתם אותו ואת סודו. השינוי עובר דרך "חינוך מחדש" של הנערים, מסע המבקש להראות גם כמסעו של תומר בדרך לקבלה עצמית. עם זאת, אותו חיבוק ממסדי הוא גם זה המציב סימני שאלה על המסר הזה, המחייבים קריאת עומק של הסרט בכלל ושל דמותו של תומר בפרט, שכן הסרט אינו בועט בחיבוק הזה, לא מאשימו וגם לא מציג בפניו שאלות. במקום קונפליקט, בוחר הימן להציג בטווח הפער שבינו לבין הנערים, מו"מ של הדברות בין הקבוצה ההטרוסקסואלית לפרט ההומוסקסואלי, הידברות המושתתת על יסודות קונפליקטואלים, אך המבכרת לתור אחר המשותף שבינו לבין הנערים. ואכן רק בנקודת הדחייה החברתית המחברת בינם לבינו, מצליח תומר המדריך להשיג מידה של קבלה, או לכל הפחות של התרגלות.
העבודה תבחן את השדות השונים בהם נע הסרט, את רמות הנרטיב השונות ואת האופן שבו משתלבות מערכות היחסים על רקע צירי העלילה השונים, תוך החזקת הנרטיב ההומוסקסואלי כמשתנה קבוע. היא תעשה כן תוך שימוש בכלים ביקורתיים של תיאוריות קוויריות על ואודות מיניות. באופן זה יבחן האופן שבו תומר בונה את יחסיו עם הנערים, כיצד נבנית דמותו כמדריך - הומו - מתחזה ל סטרייט, בעיני עצמו ובעיני החברה, באילו ייצוגים הוא עושה שימוש על מנת לתאר את עצמו ואת אורח חייו וכיצד הוא עושה כן ביחס לאופן שבו עושים זאת הנערים, המייצגים את תרבות הרוב. יבחן השימוש שנעשה על ידי כל אחד מ"הצדדים" בסטריאוטיפים וכן ההשלכות שיש לייצוגים אלה על כל "השחקנים", אצל תומר בממד ההומופוביה המופנמת ואצל הנערים בממד ההומופוביה החיצונית וכן האופן שבו מצליח הסרט לשעתק את משמעותם ולהוביל להתפתחות במערכות היחסים. העבודה תבחן את מסעו של תומר מהזווית המביטה לא רק על האופן שבו תופסת תרבות הרוב את המיעוט המגדרי, כי אף על האופן שבו אותו מיעוט תופס את עצמו על רקע תפיסות ופרקטיקות שהוכתבו לו והוטמעו בו.

תוכן העניינים:
מבוא
רקע תיאורטי
הדרה ונראות במרחב הציבורי
התיאוריה הקווירית
ביקורת - התיאוריה הקווירית לאן
הומואים והחברה בישראל
השדות בהם פועל הסרט
על תומר ה"סטרייט" והומופוביה מופנמת
תומר לקראת וידוי
תומר יוצא מהארון - האמנם?
ייצוג המיעוט מול הרוב - או מי שולט במי?
על תומר, הנערים והומו ארוטיקה
על תומר, הנערים ונשים
נספח תמונות
ניתוח תמונת הפוסטר
סיכום

תגים:

אנתרופולוגיה · אפליה · ארון · ביקורת · דיכוי · הדרה · הומופוביה · חיברות · ייצוג · מגדר · מופנמת · מיגדר · מינית · מישל · נורמלי · נטייה · נרטיב · סוציולוגיה · פוקו · קוויר · קווירית · תקינות

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "קוויר מחוץ לעיר", סמינריון אודות "קוויר מחוץ לעיר" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.