עבודות [82-90] מתוך 728 :: [עמוד 10 מתוך 81]
<< עמוד קודם :: עבור לעמוד: 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 :: עמוד הבא >>

 

עבודה מס' 69387 SHOPPING CART DISABLED
פראנקלין דלאנו רוזוולט ומדיניות ה- NEW DEAL, 2011.
סקירת השפל הגדול בארה"ב וניתוח מדיניות הניו דיל.
12,242 מילים (כ-37.5 עמודים), 21 מקורות, 307.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
העבודה סוקרת את הרקע והכרוניקה שקדמו למשבר הכלכלי הגדול, את הביטויים והסדקים של השפל הגדול ב-1929, עם קריסת הבורסה בניו יורק. כמו כן, העבודה מתחקה אחר פעילות הממשל הפדראלי, תחילה בראשות הנשיא הובר להתמודדות עם המשבר. חלק הארי של העבודה מתייחס למדיניות הניו דיל של רוזוולט -רקע, עקרונות, יעדים ומתווה.
פרקים אחרים של העבודה סוקרים את התקופה הראשונה של הניו דיל: חקיקת "מאה הימים" והתקופה השנייה "החקיקה הסוציאלית, הנחת היסודות למדינת הרווחה בנוסח האמריקני".
לסיכום, ישנו ניתוח והערכת תכנית ה"ניו דיל": הישגים לצד ביקורת מחוגים פוליטים פנים אמריקניים.

תוכן עניינים:
מבוא
הרקע והכרוניקה שקדמה למשבר הכלכלי הגדול
הביטויים והסדקים של השפל הגדול ב-1929
פעילות הממשל הפדראלי, בראשות הנשיא הרברט הובר להתמודדות ראשונית מול המשבר
מדיניות ה-"ניו דיל" של פ.ד. רוזוולט - רקע, עקרונות, יעדים ומתווה
התקופה הראשונה של ה"ניו דיל" (1933-1935) - חקיקת "מאה הימים"
התקופה השנייה של ה"ניו דיל" (1935- 1938) - החקיקה הסוציאלית, הנחת היסודות ל"מדינת הרווחה בנוסח האמריקני"
הערכת תכנית ה-"ניו דיל": הישגים לצד ביקורת מחוגים פוליטיים
סיכום
ביבליוגרפיה

מתוך העבודה:
העשור השלישי של המאה ה-20 נתפש בהיסטוריוגרפיה האמריקאית כעשור שבו נהנתה אמריקה מרווחה כלכלית מתמשכת, בסימן של גאות. שנות העשרים של הגמוניה רפובליקנית ונשיאות קולידג' בפרט, סימנה גאות כלכלית מבורכת שנוצרה תוך הקטנת מעורבותו של הממשל הפדרלי במשק. הפעילות הכלכלית ברמה הבין מדינתית שיקפה את המשק האמריקני של כלכלה קפיטליסטית חופשית הפועלת בתנאים של "לסה פר" תוך מעורבות ממשלתית מינימלית, ישירה או עקיפה. כך קרה שהחקיקה הכלכלית הוגבלה, שכן הסיסמא של מנהיגי הכלכלה הרפובליקנית הייתה: "פחות ממשל בעסקים ויותר נציגי עסקים בממשל"(גוטפלד, 1989).
 
עבודה מס' 69386 SHOPPING CART DISABLED
משק וכלכלה בישראל - הקשר בין תגמול מורים להישגי התלמידים (תרגיל), 2011.
בחינת ההשפעה של תגמול מורים על הישגי התלמידים ועל להתנהגות המורים.
3,250 מילים (כ-10 עמודים), 15 מקורות, 274.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
אחת הדרכים לשפר את הישגיהם של התלמידים עשויה להיות באמצעות תגמול המורים על בסיס הישגים של התלמידים. על פי פרופ' זליכה, "הניסוי שבוצע בקרב מורים במדינות שונות, אשר מוריד את הפיקוח ומתגמל מורים על פי הישגי תלמידיהם בבחינות המיצב, הציג תוצאות פנומנאליות לגבי התרומה של התגמול להישגי התלמידים. מה שהשתנה זה למעשה המורים אשר לקחו את החינוך לכיוון יזמי יותר, אך עם זאת נפגע החינוך לערכים".
המצוינות בהוראה אשר מוזכרת ברפורמת עוז לתמורה, מעלה את השאלה כיצד תשפיע הרפורמה על הישגיהם של התלמידים בארץ, לאור העובדה שטרם נקבע מודל הערכה לתגמול המורים. כפי שעולה ממכתבה של ח"כ ד"ר עינת וילף מה-17.8.2011, לראש הממשלה ביבי נתניהו ולשר החינוך גדעון סער, "שיטת התגמול הדיפרנציאלי למורים כשלה בחו"ל ויש לבחון את יישומה מחדש במערכת החינוך בארץ"(וילף, 2011).

הנקודות אותן אנו נבחן בהתייחסות לתגמול המורים הינן:
•* האם ביצועיהם של תלמידים משתפרים לאור העובדה שמוריהם מקבלים תגמולים במידה והישגי התלמידים טובים?
•* האם המורים משתנים לחיוב כתוצאה מהעובדה שהם מתוגמלים על הישגי תלמידיהם?

מתוך העבודה:
לעומת זאת, מניסוי דומה שנערך בהודו, אשר הינה מדינה מתפתחת, שנתיים לפני כן, על ידי Karthik & Venkatesh, ב- 500 בתי ספר, עולות תוצאות אחרות המצביעות על כך ש"בסוף שנתיים שבהן פעלה התכנית, תלמידים בבתי ספר, אשר הונהגה בהן שיטת התגמול, היו בעלי הישגים גבוהים משמעותית מבתי ספר בקבוצות הביקורת בסטיית תקן של 0.28 ו- 0.16 במתמטיקה ומבחני שפה בהתאמה" (Karthik & Venkatesh, 2009).
 
עבודה מס' 69383 SHOPPING CART DISABLED
בעיית מקורות הדלק וניתוחה הכלכלי, 2010.
ניתוח כלכלי של בעיית מקורות הדלק העולמית עם התייחסות למדינת ישראל.
10,925 מילים (כ-33.5 עמודים), 22 מקורות, 494.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
העבודה עוסקת בניתוחה הכלכלי של בעיית מקורות הדלק העולמית עם התייחסות למדינת ישראל. הנפט הגולמי כמשאב טבע המצוי במספר מוגבל של מדינות ואנשים יוצר מציאות כלכלית בעייתית וייחודית.
העבודה מתחילה בניתוח היסטורי של מדינות המפרץ הפרסי המפיקות נפט, איך אוכלוסיה ענייה מרודה הפכה לאוכלוסיה עשירה כקורח. היא ממשיכה במשברי הנפט של המאה האחרונה, תולדה של מאבקים בין צרכני הנפט - ארה"ב בעיקר, לבין יצרני הנפט העיקריים - מדינות המפרץ הפרסי, והיחסים ביניהם.
הכסף הרב שנכנס למדינות מפיקות הנפט במפרץ הפרסי שיפר את מצבם לאין ארוך אך הוא גם יצר בעיות רבות. הבעיות העיקריות: חשש מהמחלה ההולנדית - ירידה בתוצר הריאלי בעקבות גילוי משאב טבע, אי יציבות שלטונית ופערים עצומים בין עשירון עליון לעשירון תחתון. ממון רב מכספי הנפט הושקע באמצעי לחימה, כך שניתן לקבוע שהמזרח התיכון אינו מקום בטוח.
לאור האמור לעיל, יצרו להן מדינות ערב המפיקות נפט את ארגון אופ"ק לצורך הגנה על הכנסותיהם. בתחילה לא צלח הארגון אך בהמשך הראה את כוחו, בעיקר במשבר האנרגיה הראשון בשנת 1973. התנהגות ארגון אופ"ק כקרטל מנותחת בעבודה זאת אך יש לזכור שישנם גורמים נוספים שמשפיעים על מחיר הנפט, העיקרי שבהם הוא שע"ח - הדולר, שלו מוקדש פרק שלם.
לישראל, מדינה התלויה באויביה בשביל קבלת נפט יש חלק חשוב בעבודתי. בתחילה ניתחתי את שוק האנרגיה בישראל והראיתי שהשוק בעייתי מאין כמוהו. הוא נשלט ע"י קומץ מצומצם באוכלוסיה אשר שולט על חברות רבות בישראל. למרות העלויות הגבוהות אשר להן טוענות חברות הדלק בישראל, השוק רווחי ביותר והרגולציה לא חזקה מספיק - טענות בהן אדון בעבודתי. חשוב לזכור שבמאבק בין רשות ההגבלים העסקיים ומשרד התשתיות הלאומיות לחברות הדלק, כל צעד מצד הרשויות יכול להביא חורבן על החברות ופגיעה בצרכנים. לצורך המחשה ניתחתי את הרפורמה בשוק הדלק שהתחילה בשנת 1987 וספק אם הסתיימה עד היום.
לתחליפי הנפט מקום נכבד בעבודתי מכיוון שבימים אלו נמצא גז טבעי בישראל. בעולם המפותח אנרגיה ירוקה היא דבר שבשגרה ואילו בישראל הדבר אינו כך. אין באפשרות היזם הפרטי לקדם פרויקטים מסוג זה למרות הסיוע הניתן מצד המדינה וכן מצד השוק הפרטי.על אף התמלוגים הרבים הניתנים, הסיכון גבוה מדי לכן אין זה כדאי כלכלית למשקיע להשקיע את כספו. על הרגולטור לתת יד בשביל למנוע את הזיהום מנפט גולמי, וכתוצאה מכך להפחית את התלות באויבנו - דבר שלא נעשה כלל.
לסיכום, שיקולים כלכליים של היצרנים והצרכנים, תכנון קרטלי של כמויות ומחירים בארץ ובחו"ל והקושי בפיתוח מקור אנרגיה תחליפי הם הנושאים שעבודה זאת מנתחת.

ערכתי עבודה זו באמצעות קריאה של מספר מאמרים בספרות מקצועית. המאמרים נלקחו מפרסומי רבעון לכלכלה, עדכן אסטרטגי, עיתונים כלכליים בישראל ובעולם וכן מאתרי אינטרנט נבחרים. הצגת מאמרים אלו התבצעה בצורה השוואתית וביקורתית.

תוכן עניינים:
תקציר
1. מבוא
2. הבעייתיות בנפט כמקור אנרגיה בעולם
          2.1      יצרני הנפט
          2.2     צרכני הנפט
3. מוצר מוגבל, חלוקה בעולם, מחירים, תלות
3.1. משברי הנפט של המאה האחרונה במזרח התיכון
3.2. השפעת הנפט על המצב הסוציו כלכלי במדינות ערב
4. מבנה שוק הדלק בעולם
4.1. יצרני הדלק וארגון אופ"ק - השפעתם על משק הדלק העולמי
4.2. השפעת ערכו של הדולר על מחיר לחבית נפט
5.        מבנה שוק הדלק בישראל
5.1. חברות הדלק וחסמים לתחרותיות במשק הדלק בישראל
5.2. הרפורמה במשק הדלק בישראל
6. תחליפים, כדאיותם והשפעתם הסביבתית
6.1. אנרגיה ירוקה בישראל כתחליף לנפט המיובא
6.2. השפעת גילוי הגז הטבעי בישראל
7. סיכום ומסקנות
8. ביבליוגרפיה
9. נספחים

מתוך העבודה:
לנפט שימושים רבים בחיי היום יום שלנו כך שאם אפרט לא אוכל לסיים. בכל דבר בחיינו נוגע הנפט אך השימוש החשוב ביותר שלו הוא חומר למנוע הבעירה. עוד מהמצאת מנוע זה ע"י הנרי פורד היווה הנפט נוזל שמניע את המנוע ובלעדיו המנוע אינו עובד. מכאן ניתן ללמוד שמנוע הצמיחה של הכלכלה העולמית תלוי רבות בנפט, בייחוד במדינות המתפתחות, שם התעשייה מסורתית תלויה בנפט כמקור אנרגיה בלעדי 2002 , Curtiss)).
 
עבודה מס' 69382 SHOPPING CART DISABLED
קבלת החלטות - אפקט הוודאות וניכוי היפרבולי, 2012.
סקירה היסטורית, סיבתיות והשלכות נורמטיביות.
4,416 מילים (כ-13.5 עמודים), 36 מקורות, 659.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
מטרת עבודה זו היא להציג קשר סיבתי בין שני תהליכים קוגניטיביים בעלי חשיבות כלכלית: הראשון -אפקט הוודאות שהוצג לראשונה על-ידי Kahneman and Tversky (1979) כחלק ממודל "תורת הערך" שהינו מודל אלטרנטיבי להחלטות בתנאי סיכון. אפקט הוודאות הוא הנטייה של פרטים לייחס לירידה בהסתברות ממצב של וודאות מלאה למצב של אי וודאות משמעות רבה יותר, בהשוואה לשינוי בהסתברויות של מצבים לא וודאיים. השני -"ניכוי קוואזי-היפרבולי" שכיום הינו המודל המקובל ביותר לקבלת החלטות בין זמניות בעקבות מאמרו של  (Laibson (1997, אשר מניח ששיעור הניכוי (הנטייה לייחס לצריכה עתידית ערך פחות), פוחת בחלוף הזמן. על מנת להציג קשר סיבתי זה באופן קוהרנטי ועצמאי נסקור בקצרה את הספרות הפסיכולוגית והכלכלית של קבלת החלטות בתנאי אי וודאות וקבלת החלטות בין-זמנית בדגש על שני האפקטים הללו. לסיום נראה כי אפקט הוודאות הינו המקור לניכוי קוואזי-היפרבולי (על פי המאמר התיאורטי של Halevy (2008) והמאמר האמפירי של Keren and Roelofsma (1995) ונערוך דיון בנוגע להשלכות הנורמטיביות של קשר סיבתי זה.

תוכן העניינים:
תמצית
1. הקדמה
2. קבלת החלטות רציונאלית
2.1 קבלת החלטות רציונאלית בתנאי אי וודאות- תיאורית תוחלת התועלת.
2.2 קבלת החלטות רציונאלית בבחירה בין-זמנית - מודל התועלת המנוכה.
3.  סתירת המודלים הקלאסיים כמודלים פוזיטיביים  והכללתם.
3.1 ראיות סותרות למודל תוחלת התועלת והכללתו
3.1.1 אפקט הוודאות
3.2 ראיות סותרות למודל התועלת המנוכה
3.2.1 מודל היפרבולי לעומת מודל קוואזי היפרבולי
4.  אפקט הוודאות כמקור לניכוי קוואזי היפרבולי.
5. דיון נורמטיבי סביב הקשר הסיבתי ומיקומו בספרות
6. סיכום
ביבליוגרפיה

מתוך העבודה:
המודל הבסיסי של קבלת החלטות רציונאליות, עליו מתבססים כל המודלים הקלאסיים, מניח שתי הנחות פשוטות לגבי התנהגות הפרטים (ראה Varian 1992):
1. בכל קבוצת אלטרנטיבות, הפרט בוחר לפחות אלטרנטיבה אחת.
2. אם בסיטואציה מסוימת הפרט בוחר את אלטרנטיבה x כאשר אלטרנטיבה y אפשרית (ואינו בוחר את אלטרנטיבה y), הוא תמיד יעשה כן (קרי לעולם לא יבחר את אלטרנטיבה y כאשר x אפשרית).
 
עבודה מס' 69372 SHOPPING CART DISABLED
כלל בחירה אופטימלי בוועדות במקרה של בחירה דיכוטומית, 2011.
סקירת מודלים.
8,151 מילים (כ-25 עמודים), 7 מקורות, 318.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
ועדה היא קבוצה של אנשים אשר מטרתם לבחור באלטרנטיבה הטובה ביותר מכל אלה שמוצגות בפניהם. כל אחד מחברי הוועדה הינו בעל העדפות אישיות שלו. פרטים שונים יכולים להיות בעלי כישורי החלטה שונים, תלוי בידע וניסיון שיש להם בתחום. עבודה זו עוסקת בבחירה דיכוטומית. במצב זה חברי ועדה בוחנים הצעה מסוימת ומחליטים האם להצביע בעד או נגד ההצעה.
לבחירות של ועדות יש השפעה ניכרת על חיי כל אחד מאיתנו ועל חיי החברה בכלל. אנו נתקלים בוועדות בתחומים רבים: ממשל ופוליטיקה, מערכת משפט, רפואה, צבא, השכלה. לכן המטרה היא להגיע לבחירה יעילה, בחירה שתביא למקסימום תועלת חברתית. ניתן למדוד את יעילות הבחירה של ועדה בדרכים שונות. ניתן לומר כי הבחירה יעילה כאשר היא מביאה לרווחת החברה כולה. לחילופין, ניתן לבחון את יעילות הבחירה באמצעות קריטריון של שוויוניות, כלומר האם העלות והתועלת מהבחירה מתפלגת בצורה אחידה, שוויונית בין הפרטים בחברה.

תוכן עניינים:
1. מבוא
2. סקירת ספרות
3. כללי בחירה בוועדות
4. כלל הבחירה האופטימלי
*כלל הבחירה הראשון הטוב ביותר
*כלל הבחירה השני הטוב ביותר
*המודל
*אנונימיות כתמריץ להצבעה אסטרטגית
*הימנעות מהצבעה
5. כלל בחירה המשיג את מירב תועלת חברתית
*המודל
6. השפעת דיון מוקדם על החלטות הוועדה
7. סיכום וביקורת
8. רשימת מקורות

מתוך העבודה:
בעבודתי אתייחס למספר מאמרים אשר חקרו כללי בחירה אופטימליים בוועדות. בפרק זה אערוך סקירה של מאמרים אלה.

מאמר של Ben Yashar & Milchtaich (2007) דן בשני כללי בחירה לוועדות, כלל הראשון וכלל השני הטוב ביותר. כלל ראשון הוא כלל הרוב המשוקלל, אשר לוקח בחשבון יכולות שונות של חברי הוועדה, לכן הכלל הזה אינו אנונימי. תחת כלל זה, הבחירה הרציונלית של חברי הוועדה היא להצביע לפי דעותיהם, כלומר הצבעה אינפורמטיבית. הדבר אינו נכון במקרה של בחירה אנונימית, אז יש לחלק מחברי הוועדה תמריץ להצביע באופן לא אינפורמטיבי. במקרה זה מדובר בבחירה אסטרטגית, והכלל השני הטוב ביותר הוא כלל הרוב המשוקלל המיוחס.
 
עבודה מס' 69371 SHOPPING CART DISABLED
מה הגורמים שמשפיעים על מחירי הדיור בישראל? האם קיימת בועת נדל"ן בישראל?, 2011.
סקירת נתונים ועיבוד אקונומטרי באמצעות משוואת רגרסיה.
4,992 מילים (כ-15.5 עמודים), 33 מקורות, 384.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
מדינת ישראל מאופיינת בשיעור גבוה מאוד של בעלי דירות, משקי בית שגרים בדירות שבבעלותם. המדיניות הממשלתית מכוונת ומעודדת את משקי בית לרכוש דירה.
בעשור האחרון תמונת המצב שונה לגמרי מהמדיניות הממשלתית כשהתמונה מתבארת רואים שהדור הצעיר לא יכול לממש את המדיניות שהתוותה הממשלה אף על פי שהכריזה על כוונתה להגדיל את מספר בעלי הדירות ולהקטין את מספר המתגוררים בשכירות.
בשנים האחרונות יש קושי רב לזוגות צעירים לקנות דירה ועקב כך הציבור טוען שיש בועת נדל"ן. לעומת זאת, לא קיים כל בסיס עובדתי לקיומה בועה בישראל: חוקרים, כלכלנים, אנשי פיננסים ואנשי נדל"ן בכירים אומרים בדיוק את ההפך שעדיין לא קיימת בועת נדל"ן בישראל.
הסיבות מהן נובעת הקפיצה החדה במחירי הדירות הן: מלאי דירות מצומצם בשוק הנדל"ן, מחסור מצטבר של 60 אלף דירות לפחות בשוק הנדל"ן ובנוסף לכך העובדה שמדי שנה נוספים למשק הישראלי 40 אלף משקי בית בממוצע לעומת 30 אלף יחידות דיור בשנה.
בשנים 2010-2008 הייתה כניסה מסיבית של רוכשי דירות להשקעה שהיוו כ-30% מכלל העסקעות בשנים אלו, הביקושים שהצטברו אם השנים וההיצע המצומצם גרם לעלייה חדה של מחירים.
משרד השיכון עוזר לאזרחים ע"י מענקים, תגמולים לעולים, ובעיקר על ידי משכנתאות אשר מוחזרות בריבית ריאלית נמוכה על פני עשרות שנים. המענקים גדולים במיוחד בעיירות פיתוח ובאזורי ספר שם ניתן לרכוש דירה כמעט ללא מזומנים. עם זאת השוק הוא שוק חופשי והמחירים נקבעים לפי היצע וביקוש. טיב המוצר הוא סובייקטיבי, במיוחד בנושאים כמו דירה- העדפות והשיקולים יכולים להיות רבים מאוד כגון: מיקום מרכזי, מיקום שקט, מחיר, גודל, מצב הדירה, מצב הבניין, גיל הבניין, תכנון אדריכלי, קירבה למטרד, כיווני אוויר, קבלן אמין, אור טבעי, נוף, אוכלוסיה, גינה צמודה, מחסן, מעלית, חניה צמודה, גימור פנימי, מספר שכנים מועט בבנין, חזית יחודית, מרפסות שמש גדולות, קירוי חיצוני יפה, כל הנתונים האלה באים בחשבון לקבלת החלטה נכונה מצד הצרכן שמעוניין בנכס (בורוכוב א', רבעון לכלכלה).

בעבודה זאת ארצה לבדוק מהם הגורמים המשפיעים על מחירי הדיור בישראל? והאם קיימת בועת נדל"ן בישראל?
נאספו נתונים מבנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנים 2010-1983.
בעבודה אתאר חלק מהגורמים הרבים בעלי השפעה על מחירי הדיור בישראל -ההשערה היא כי בועת נדל"ן עדיין לא קיימת. מטרתי להסביר למה ואם בכל זאת קיימת אז רק בתחילת דרכה, ולמנות את הגורמים המשפיעים על מחירי הדיור בישראל.
לאחר מכן אבצע עיבוד אקונומטרי לאותם משתנים באמצעות משוואת רגרסיה, אשר תעזור למצוא גורם המנבא בצורה הטובה ביותר את עליית מחירי הדיור בישראל במהלך השנים.

מתוך העבודה:
צד ההיצע מושפע יותר משיקולים של הטווח הקצר .עקב בעיות של קושי בחיזוי הביקושים העתידיים לדירות וזמן הבניה הממושך יחסית הרי שרק עקב הגדלת הביקושים גדלים התחלות הבניה וכך גדל ההיצע. משך הבנייה בממוצא הוא כשנתיים בגלל משך זמן רב של בנייה נוצר מצב שהביקוש עולה על ההיצע ולכן המחירים מתחילים לעלות ( Raslanas, S., Tupenaite, L. and Steinbergas, T.2006).
 
עבודה מס' 69355 SHOPPING CART DISABLED
איך לעודד צמיחה ולצמצם אי שוויון ועוני, 2010.
סקירת מחקרים אמפיריים במטרה לענות על השאלה: האם קיימים קשרים בין צמיחה, עוני ואי שוויון, ואם כן מהם כיוונם?
9,949 מילים (כ-30.5 עמודים), 13 מקורות, 384.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
עבודה זו תעסוק במספר תהליכים ותופעות כלכליים: צמיחה, עוני, אי שוויון בהכנסות, אי שוויון בהשכלה. כמו כן, נרצה לבדוק האם קיים קשר ביניהם, ואם כן מה כיוונו.  בחרתי את הנושאים האלה כי לדעתי יש להם חשיבות רבה לכל כלכלה. צמיחה בת קיימא היא המטרה העיקרית של כל משק, ממשלות של מדינות רבות מחפשות באור נרות "מדיניות מעודדת צמיחה". מה באמת מעודד צמיחה ומה יכול לפגוע בה? מהם תפקידם של עוני ואי שוויון בנושא זה? קיימים מחקרים אמפיריים רבים אשר בדקו את הקשרים האלה.

נרצה לבדוק מהי השפעה של השקעה בהשכלה ואי שוויון בהשכלה על הצמיחה. ההנחה כי פרט אשר יקבל השכלה והכשרה מקצועית יוכל בעתיד להשתכר יותר, היא מציאותית בעיניי. האם באמת השקעה בהון אנושי מעודדת צמיחה כלכלית? מה קורה כאשר קיים אי שוויון בחלוקת הכנסות, כאשר השווקים אינן משוכללים ואין אפשרות ללוות ולהלוות כמה שרוצים, איך זה משפיע על הצמיחה?

שאלת המחקר: האם קיימים קשרים בין צמיחה, עוני ואי שוויון, ואם כן מהם כיוונם?
שיטת המחקר: סקירה של מספר מחקרים אמפיריים אשר בדקו השפעה של אי שוויון בהכנסות על הצמיחה, של אי שוויון בהון אנושי על הצמיחה, השפעה של פתיחות המדינות לסחר בינלאומי על אי שוויון וצמיחה, תוך הצגת המודלים אשר שימשו לאמידת משוואות הרגרסיה שבדקו את הקשרים הללו.

תוכן עניינים:
מבוא
פרק 1 . עוני ואי שוויון
            מדידת עוני בישראל
            ממדי העוני ואי השוויון בישראל
            אפיון אוכלוסיית העניים בישראל
            מצבה של ישראל ביחס למדינות אחרות
            מדיניות לצמצום העוני
פרק 2. השפעה של גלובליזציה על צמיחה ועל עוני
            השפעת הגלובליזציה על הצמיחה
            השפעת הגלובליזציה על עוני ואי שוויון
פרק 3. השפעה של אי שוויון בהכנסות על הצמיחה
פרק 4. השקעה בהון אנושי והשפעתה על הצמיחה
פרק 5. הקשר בין אי שוויון בהשכלה לצמיחה
סיכום ומסקנות
נספח
רשימת מקורות

מתוך העבודה:
גישה נפוצה אחרת למדידת עוני היא הגישה המוחלטת (האבסולוטית), הרואה בעוני תופעה של העדר אמצעים כלכליים לסיפוק צורכי המחיה הבסיסיים. על-פי גישה זו משפחה היא ענייה אם אין ביכולתה לרכוש סל מוצרים ושירותים בסיסי הדרוש לקיומה, והכנסתה אינה מספקת כדי להבטיח לה רמת חיים מינימלית.
 
עבודה מס' 69353 SHOPPING CART DISABLED
הצמיחה הכלכלית במשק והשפעתה על אי השוויון בהכנסה, 2011.
סקירת ספרות ובדיקה אמפירית לגבי המצב בישראל.
4,019 מילים (כ-12.5 עמודים), 8 מקורות, 329.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
מטרת עבודה זו הינה לבחון את הקשר בין צמיחה כלכלית  לבין אי השוויון במשק. לצורך הגדרת צמיחה השתמשנו בתוצר הלאומי הגולמי לנפש, כיוון שזהו המדד הנפוץ ביותר (אשר תפס את קידמת הבמה לאחר מלחמת העולם השנייה) למדידת הצמיחה בעולם. על מנת להגדיר את אי השוויון השתמשנו במדד ג'יני להכנסה פנויה אשר לדעתנו מבטא משתנה זה בצורה הטובה ביותר. בנוסף ניסינו להסביר את הגידול המתמשך באי השוויון בהכנסות במשק הישראלי כשלעצמו.
על מנת למדוד את השפעת הצמיחה הכלכלית על אי השוויון הכלכלי בהכנסות בישראל השתמשנו ברגרסיה אשר מדדה את הקשר בין תמ"ג לנפש, תל"ג, הגידול בתל"ג, הגירעון הממשלתי, אבטלה, והמדד המשולב (המשתנים המסבירים) לבין מדד ג'יני (המשתנה המוסבר) בין השנים 1985 ל- 2008. הסיבה להכנסת משתנים נוספים למודל הייתה על מנת לגרום למודל להיות מדויק ומובהק יותר מבחינה סטטיסטית.

מסקנותינו הינן שאכן יש קשר בין צמיחה כלכלית לגידול באי השוויון אשר נובע מניצול לא צודק ושוויוני של מקורות ההכנסה שנוצרים בזמן הצמיחה ובנוסף הוא נובע מהגדרה לא מדויקת של צמיחה, כלומר כנראה יש למצוא מדד אחר או לשדרג את התמ"ג על מנת להגדיר את הצמיחה בצורה מדויקת יותר ולאחר מכן לבצע מחקרים על השפעותיו על אי השוויון ומשתנים אחרים.

תוכן עניינים:
תקציר
מבוא (עפ"י http://www.kayamut.org.il/sites/default/files/article%20gdp.pdf)
סקירת ספרות
בדיקה אמפירית
סיכום ומסקנות
ביבליוגרפיה

הערת מערכת: הנתונים הגולמיים אינם כלולים בעבודה ולא מצוין מקורם.

מתוך העבודה:
ההגדרה הבסיסית של המונח "צמיחה כלכלית" (Economic Growth) הינה גידול מתמשך של התוצר הלאומי. כיוון שהגדרה זו אינה אקסיומה אלא תוצאה של החלטה של גורם או כמה גורמים חשוב להבין את השתלשלות העניינים שהביאה להחלטה. בעזרת המאמר של (Cobb, Halstead & Rowe, 1995) אשר סקר את הנושא, נוכל להבין שהסיפור התחיל בשנת 1931, כאשר קבוצה של מומחים מהממשלה ומהמגזר הפרטי זומנו לשימוע של הקונגרס כדי לענות על שאלות בסיסיות על הכלכלה.
 
עבודה מס' 69352 SHOPPING CART DISABLED
השפעת הגירת עבודה על משק סגור, 2012.
השפעות על התוצר הלאומי - סקירת ספרות, אמפירית ותיאורטית, בתחום כלכלת ההגירה ובניית מודל אשר מאפשר בחינה תיאורטית של נושא זה.
5,358 מילים (כ-16.5 עמודים), 20 מקורות, 659.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
תופעת הגלובליזציה הביאה להתרחבות ניכרת של הסחר העולמי ולהגירה לצורכי עבודה. רמת החיים והשכר במדינות המפותחות גבוהה בצורה משמעותית מכפי זו הקיימת במדינות מתפתחות, ומושכות את תושבי הראשונות לחפש עבודה, ארעית ככל שתהיה, באחרונות. שכר הסף (Reservation wage) במדינות המתפתחות קטן משמעותית מכפי שכר המינימום במדינות היעד לעבודתם של המהגרים הפוטנציאלים, ולעתים רבות כישוריהם עולים על אלו של עובדי מקומיים בעלי רמת מיומנות דומה. מכאן, מתקיים חשש רב במדינות היעד מדחיקה של העובדים המקומיים משוק העבודה, ולירידה של כל מדרג השכר - עם השפעות שליליות על ממדי אי-השוויון בהכנסות והעלאת ההוצאות הציבוריות בנושא.
הניתוח הכלכלי הבסיסי מראה כי כניסת עובדים לא-מקומיים בעלי מיומנויות נמוכות משפיע על רווחתם של עובדים מקומיים במספר אפיקים. מחד גיסא, הם תחליפיים לעובדים מקומיים לא-מיומנים, ובכך פוגעים בהכנסתם ובאפשרויות התעסוקה שלהם. מאידך גיסא, מפני יחסי השלמה בין עובדים בלתי-מיומנים לעובדים מיומנים, הם משפרים את מצבם של האחרונים בשוק העבודה. פועל יוצא של מצב זה הוא העמקת הקיטוב בהתחלקות ההכנסות במשק, במקביל לשינוי הרכב הייצור לטובת ענפים עתירי עבודה והאטת קצב ההשקעה בהון בענפים שבהם מרוכזים מהגרי העבודה. מן הצד החיובי, מחיריהם של מוצרים ושירותים במשק יורד לרווחת כלל הציבור.
מכיוון ושכר העבודה במדינות המקור של העובדים נמוך בצורה משמעותית מכפי זה המתקיים במדינות היעד, היצע העבודה שלהם גבוה במיוחד (עבור משק קטן - קרוב לגמיש לחלוטין). המחשבה היא כי, במקרים של שוויון העדפות בין עובד מקומי לזר, מעסיקים יעדיפו בצורה מוחלטת את מהגר העבודה: לעתים קרובות ניתן יהיה להעסיק את מהגר העבודה שעות ארוכות (שבהן המקומיים אינם מורגלים, או מוכנים לשאת), ותשלומי הרווחה עבורם אינם זהים לאלה של המקומיים.
היצע העבודה של העובדים המקומיים אינו קשיח לחלוטין: ברור כי קיימת תועלת חיובית מפנאי, ובשילוב עם מנגנון תמיכה ציבורי (הבטחת הכנסה וקצבאות אבטלה) יש להיצע זה גבול תחתון. לעובדים המקומיים שכר סף המושפע הן מנדיבות מערכת הקצבאות הממשלתית והן משכר המינימום במשק.
המודלים התיאורטיים הקיימים מתמקדים בהשפעת כניסתם של מהגרי עבודה זמניים בעלי מיומנויות נמוכות על שכרם ורמות התעסוקה של מקומיים בעלי מיומנויות דומות. חלק ממודלים אלה (Johnson, 1980a,b) בוחנים את אפשרויות מערכת הרווחה להיטיב עם העובדים הבלתי מיומנים. אחרים (כדוגמת Gstach and Grandner, 1998) מנסים לבחון את השפעת כניסת מהגרי העבודה על רווחת כלל המשק, ובוחנים מצבים שבהם העובדים הבלתי-מיומנים יהיו מוכנים לאשר הגירת עבודה. עם זאת, מודלים תיאורטיים אלה מתעלמים מכך שמהגרי העבודה אינם נוטים להותיר את שכרם בתוך המשק, ובכך מקטינים את סך המקורות הזמינים למערכת הרווחה המקומית.
בפרק 2 נבחן את הספרות הכלכלית של כלכלת הגירה ואת המחקרים התיאורטיים המרכזיים בתחום של השפעת הגירת העבודה על כלכלות מקומיות. בפרק 3 נציג את המודל שבעזרתו נבחן את שאלות המחקר של עבודה זו, ובפרק 4 נציג את מסקנות המודל, וכן נבחן אותו על המשק הישראלי בעזרת הצבת נתונים רלוונטיים.

תוכן עניינים:
תקציר
רשימת טבלאות ואיורים
מינוח (רשימת סימנים)
1. מבוא
2. סקירת ספרות
3. המודל
4. ניתוח המודל
5. מסקנות המודל
6. סיכום ומסקנות
נספח - הוכחות מתמטיות
ביבליוגרפיה

מתוך העבודה:
התיאוריה הכלכלית של הגירה גורסת כי פרטים המהגרים (בין אם שוקלים לעשות זאת או על ידי הגירה בפועל) שואפים להגדיל, או להשיא, את התועלת הצפויה לאורך חייהם (Sjaastad, 1962 הניח את הבסיס לתיאוריה זו, שהורחבה רבות על ידי Lucas (1985), Borjas (1992) ואחרים).
 
סל קניות
סה"כ: 0.00 ₪

** עכשיו במבצע **
עבודה שניה ב – 40% הנחה*
בתוקף עד 30/06/2017
*) הזולה מבינהן

חפש עבודות
מדריך החיפוש
חפש על פי המילים:
קטגוריה:
תת-קטגוריות:
All
בין לאומית
המזרח התיכון
ישראל
כללי
מיקרו
מקרו
עבודה
ציבורית
עבודה מס':

אפשרויות חיפוש
הצג עבודות שאורכן
מ- עמ' עד עמ'
הצג תוצאות בכל עמוד

הכנס את קוד הקופון:
עבודות [82-90] מתוך 728 :: [עמוד 10 מתוך 81]
<< עמוד קודם :: עבור לעמוד: 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 :: עמוד הבא >>