עבודות [172-180] מתוך 1626 :: [עמוד 20 מתוך 181]
<< עמוד קודם :: עבור לעמוד: 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 :: עמוד הבא >>

 

עבודה מס' 68538 SHOPPING CART DISABLED
הנשים היהודיות בזמן מסע הצלב ה-1, 2003.
התפקידים השונים אותן מילאו הנשים בעת "מוות על קידוש השם".
3,855 מילים (כ-12 עמודים), 7 מקורות, 263.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
בעבודה זו בחרתי לבדוק את הנושא: נשים בזמן מסע הצלב הראשון, כאשר אתמקד בתפקידים אותם מילאו הנשים במעשה הנקרא: "מוות על קידוש השם".

על מנת להראות כי מדובר על תופעה רווחת שבבסיסה עומדת עמדה בעלת פן תיאולוגי, אציג  את הסביבה הפיזית בה חיו הקהילות היהודיות בין המאות ה- 11 - 13.
אעמוד על השוני המאפיין את הדת הנוצרית  מהדת היהודית כשבבסיס שוני זה קיימת ההבנה העמוקה כי אותם יהודים שבחרו למות על קידוש השם, עשו זו מתוך התרסה כלפי הנצרות ולמען האדרת שמו של אלוהים ברבים.

כדי לראות את תפקידם של נשים בזמן מסע הצלב ה-1 אתייחס לכתיבה המיוחסת למאה ה-11, היינו הזמן בו התקיים מסע הצלב ה- 1, 1096.
לאחר מכן, אתייחס לכתיבה יותר מאוחרת המתייחסת למאה ה- 12 בו התקיים מסע הצלב ה-2.
אראה כי גם כתיבה המיוחסת לאותו הזמן בו ארע מסע הצלב מראה את הנשים בפן שונה לגמרי.
אם במקור אחד נשים נתפסות כדומיננטיות, פעילות ועצמאיות, הרי שבמקור אחר נשים נתפסות כפסיביות, בעיתיות והן זוכות לפחות חשיפה ומעשיהן אינם מוערכים.
כמו כן אראה כי מעמדן של הנשים מוסיף להישחק בייצוגים המרטירולוגים השונים המיוחסים גם למאה ה- 12, ואמנה את הסיבות שבעטיין נשים אינן זוכות לאותה ההכרה ולאותו הייצוג.

המקורות השונים אליהם אתייחס על מנת לתת תמונה כמה שיותר אמינה למאורעות הזמן הם כרוניקות ופיוטים. אולם גם למקורות אלו יש להתייחס בספקנות, את מקורות אלו יש לחקור   דרך ההנצחה היהודית כניסיון לבנות מורשת מרטירית אשר בבסיסה נמצאת התפיסה כי יש  להבנות ולהראות לדורות הבאים את הדרך הנכונה להנצחת שמו של אלוהים על מנת שגם הם ילכו באותן דרכים וינהגו באופן דומה(1).

תוכן עניינים:
מבוא
יהדות אשכנז בזמן ימי הביניים
תפקידי הנשים בזמן מסע הצלב ה- 1
האם חל שיפור במעמד הנשים לאחר מסע הצלב ה-1
סיכום
ביבליוגרפיה

מתוך העבודה:
היסודות המטפחים את קידוש השם לא היו נחלת יהדות אשכנז בלבד, אולם יהדות זו בולטת בגבורתה. הכל מעיד על כך כי מספר האנשים אשר מתו על קידוש השם עלה על מקרים של כניעה לידי האויב. היוצא להרג על קידוש השם מסוגל לראות ראייה חושית כמעט את השכר המזומן לו על קיום הגדולה שבמצוות.
המקור למסירות הנפש היהודית היא בשלילה המוחלטת ששללה היהדות העתיקה את האלילות.
שלב חדש בהתפתחות המרטירולוגיה הגיעה בשעה שיהודים נתבעו למסירות נפש נוכח הלחץ שהפעילו אנשי החברה הנוצרית שבקרבה ישבו.
 
עבודה מס' 68524 SHOPPING CART DISABLED
ניתוח יצירה- זמנים מודרניים- צ'רלי צ'פלין, ארה"ב, 1936, 2008.
האם קומדיה, בדויה, עלילתית ללא מרכיבים דוקומנטרים יכולה להוות מקור היסטורי?
1,429 מילים (כ-4.5 עמודים), 7 מקורות, 164.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
סרט הקולנוע "זמנים מודרניים" (1936) בבימויו ובכיכובו של צ'רלי צ'פלין  הוא קומדיה נפלאה, יצירת מופת קולנועית והומניסטית המכילה בה נקודת מבט ביקורתית, חדשנית ויחידה במינה. את סרטו "זמנים מודרניים" יצר צ'פלין בשנות ה-30 של המאה ה-20, בתקופה שלאחר המשבר הכלכלי בארצות הברית. עלילת הסרט מתרחשת גם כן בתקופה זו. השאלה הנשאלת היא האם ניתן ללמוד ולהסיק מהיצירה מידע ומסקנות על התקופה בה היא נוצרה. האם קומדיה, בדויה, עלילתית ללא מרכיבים דוקומנטרים יכולה להוות מקור היסטורי? בחרתי לבחון נושא זה תוך התבוננות במרכיבי היצירה ובביקורת החברתית המועברת דרכה.

מתוך העבודה:
בשנים המוקדמות, הייצור ההמוני גרם להרעת התנאים של העובדים במפעלים, עד כדי יחס אינסטרומנטאלי לעובדים לצד פס-היצור (Atack, 1994). ניתן לזהות את היחס הבלתי אישי וחוסר ההתחשבות של ההנהלה בעובדים בחלק זה של הסרט, את המיכון השולט בכל הקשור ליום העבודה. החל בעבודה עצמה- מונוטונית, מכאנית, חסרת מעוף או יצירתיות, בהוראות המוקלטות- המועברות דרך מסך וכלה בשימוש במכונת האכלה שמטרתה לבטל את הצורך בהפסקת צהרים לעובדים ובכך להעפיל על המתחרים.
 
עבודה מס' 68517 SHOPPING CART DISABLED
אחד העם - הגלות וערביי הארץ, 2009.
יחסו של אחד העם אל הגלות וליחסי היהודים והערבים בארץ ישראל
2,687 מילים (כ-8.5 עמודים), 10 מקורות, 109.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
הגותו של אחד העם מהווה מכלול המטפל בשאלת הזהות היהודית על רקע משבר הזהות בעולם היהודי. תכליתה של עבודה זו להרחיב, להעמיק ולדון אודות מורשתו של אחד העם, יחסו אל הגלות ותפיסתו את יחסי היהודים-ערבים בארץ ישראל, תוך כדי ניסיון לברר כיצד הוא תופס את ההמשכיות ההיסטורית של העם היהודי. חלקה הראשון של העבודה יעסוק בחייו ובפועלו של האיש, ובתיאור של עיקרי רעיונותיו על רקע היסטורי כולל. החלק השני עניינו בהתפתחותה של שאלת היהודים, בפתרונות שהוצעו לשאלה זו וביחסו של אחד העם אל הגולה. החלק השלישי יבחן את השקפתו של אחד העם על יחסי היהודים והערבים בארץ ישראל. עיקרי דברים ומסקנות יובאו בסיכום העבודה.

ראשי פרקים:
מבוא
פרק א: אחד העם - האיש, פועלו  ועיקרי רעיונותיו
פרק ב: היחס לגלות
פרק ג: תפיסת יחסי היהודים-ערבים בארץ ישראל
סיכום
ביבליוגרפיה

מתוך העבודה:
אחד העם היה מהראשונים שהפנו את תשומת ליבה של התנועה הציונית לבעיית היחסים עם הערבים בארץ-ישראל. במאמרו "אמת מארץ-ישראל", שנכתב לאחר ביקורו הראשון בארץ-ישראל בשנת 1891, הוא כתב כי טעות היא לראות בערבים "פראי מדבר" שאינם רואים ואינם מבינים את הנעשה מסביב להם, וידע לחזות כי אם ידחק היישוב היהודי את רגלי הערבים היושבים בארץ ישראל - הללו יתנגדו לו בתוקף.
 
עבודה מס' 68509 SHOPPING CART DISABLED
האינתיפאדה 1987, 2003.
הסיבות, התקשורת, והתגובות בעולם.
12,038 מילים (כ-37 עמודים), 33 מקורות, 219.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
בעבודה סקרנו את מהלכה של האינתיפאדה הראשונה מכמה היבטים: סיבות להתקוממות, תפקידה של התקשורת, התארגנות שני הצדדים לקראת המאבק והתגובות בעולם.
הסיבות להתקוממות נחלקו לסיבות חברתיות וכלכליות. בראש ובראשונה רצה העם הפלסטיני להתנער מהשלטון הישראלי שנכפה עליו ממלחמת ששת הימים. העם הבין שאש"ף ומדינות ערב לא יפתרו את הבעיה עבורם. שנית חלק מהאוכלוסייה חי בתנאי צפיפות ודוחק איומים. ובנוסף לזה המצב הכלכלי שדווקא תפס תאוצה בשנות השבעים התדרדר ואוכלוסיות רבות נפגעו.
כידוע, ההתקוממות פרצה בהפתעה מוחלטת לישראל לאש"ף ולסביבה החיצונית. בצה"ל לא צפו את ההתקוממות ומכאן שלא היו ערוכים למצב החדש עם פרוץ האינתיפאדה. המתקוממים חידשו תשתיות ישנות שנוהלו על ידי אש"ף, וזה האחרון הפך להיות המייצג הבלעדי של העם הפלסטיני.
החשיפה התקשורתית גרמה ליצירת הדימוי השלילי על צה"ל ולאהדת הקהל את המיעוט החלש. העולם ראה ולא שתק. נשיאים ושרי חוץ יזמו תוכניות, וההתייחסות לעם הפלסטיני גדלה. אומנם, המייצג של העם הפלסטיני איננו חביב הקהל, אך הסימפתיה לעמו גברה. למעשה אלמלא התקשורת לא היה חל שינוי איכותי בהכרה של העם הפלסטיני. וכאשר הבינה ישראל את הצורך למשא ומתן עם מנהיגי הערבים מתחילת האינתיפאדה הדבר היה מאוחר מדי: השליטה הייתה בידי אשף ותומכיו בהנהגה המקומית בשטחים והמחיר עלה.
התקשורת העלתה את הנושא הפלסטיני לסדר היום בכל רחבי העולם. ובאמצעותה השיגה  ההתקוממות מספר דברים חשובים: הסתלקותה של ירדן מתביעתה לשטחים, הכרה של האמריקנים באש"ף, וללחץ מדיני על ישראל בעולם. התגובות בכל רחבי העולם גברו. דבר שחייב את מדינת ישראל לפנות לאפיקים של פתרון מדיני ולא צבאי. ואכן החלה הידברות בין הצדדים וקמו יוזמות שלום הן בתוך המדינה וגם יוזמות שלום וועידות בינלאומיות.

תוכן עניינים:
1. ראשית האינתיפאדה - תחילתה וסיבות לפריצתה
סיבות כלכליות
סיבות דמוגרפיות
2. התקשורת בזמן האינתיפאדה
תקשורת בינלאומית וישראלית
התקשורת הפלסטינית
3. התארגנות שני הצדדים להתקוממות
התארגנות פלסטינית
ערביי ישראל באינתיפאדה
התארגנות של צה"ל
4. תגובות בעולם ויחסים בינלאומיים
מעורבות ירדן
מעורבות מצרים
מעורבות סוריה
מעורבות עיראק
מעורבות ארה"ב
מעורבות אירופה
מעורבות בריטניה
ועידת מדריד

סיכום
רשימה ביבליוגרפית

מתוך העבודה:
בחבל עזה - בין השנים 1975 - 1981 גדלה האוכלוסייה בשיעור ממוצע שנתי של 2.8%, גידול של 73 אלף נפשות. ו בין 1982 - 1987 גדלה האוכלוסייה בשיעור ממוצע שנתי של 3.4%, גידול של 95.2 אלף נפשות (לא כולל את 7000 הנפשות מאזור רפיח, שהוחזר ב- 1982 למצרים). הגידול באוכלוסיית הפלסטינים נבע מכמה סיבות והן עליה בריבוי הטבעי, ירידה במאזן ההגירה מזרחה וירידה בשיעור התמותה. תנאי החיים במיוחד ברצועת עזה היו קשים כל השנים, אך הם הפכו לקשים יותר עם גידול האוכלוסייה. על שטח של 390 מ"ר חיו כ- 630 אלף נפשות. כמחצית מהפליטים שבעזה גרו בתנאים תת אנושיים במחנות הפליטים, שני שליש מהשאר חיו בשכונות עוני והשליש הנותרים חיו בתנאים סבירים יותר. הפער בין הציפיות למצב הקיים וההבדלים שזיההו הפלסטינים בינם לבין הישראלים הגביר את הרצון להתקוממות. (8)
 
עבודה מס' 68500 SHOPPING CART DISABLED
השואה בראי הקולנוע, 2010.
ניתוח של ארבעה סרטים.
4,387 מילים (כ-13.5 עמודים), 10 מקורות, 164.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
מה אנו רואים כשאנו מסתכלים? על שאלה זו לצוץ במוחנו בכל פעם שאנו רואים, מסתכלים ומתבוננים בטקסט או בכל דימוי ויזואלי באשר הוא. הקולנוע חוטא כאשר הוא שם אותנו, הצופים, במקום אליו אנחנו לא שייכים. כך טוען סרז' דני במאמרו נגד הקולנוע אשר מראה לנו דברים במציאות אותה הוא בורא, במקום לחשוף את העולם כפי שהוא באמת, במקרים רבים בזוי ואבסורדי.
בעבודה זו אדון בארבעה סרטים העוסקים בשואת יהודי אירופה ואנסה להבין מה מראים לי בכל סרט, כיצד מראים לי ומדוע. דרך ארבעת הסרטים אנסה לבחון את עמדת היוצר, מקומו ביצירתו ומקומי כצופה, תוך ניסיון להבין את נקודת המבט הכללית של הסרט. לצורך כך אנסה לבחון סרטים המגיעים מתפיסות, עמדות וגישות קולנועיות שונות, וכמו כן מתקופות אחרות. הסרטים בהם אדון הם: רשימת שינדלר, לילה וערפל, הזייפנים ושואה. שואת יהודי אירופה חרוטה בזיכרון העולמי ומהווה ייצוג משמעותי בבניית הזהות בתרבות המערבית של ימינו אם כן נראה לי חשוב ומעניין לדון בעניין זה דרך הקולנוע.

מתוך העבודה:
מעצם היותה של השואה אחד האירועים המרכזיים אם לא המרכזי ביותר במאה העשרים, בחרו דניאל לוי ונתן שניידר להדגים דרך ייצוגיה את עיצוב הזיכרון הקוסמופוליטי. לטענתם "זיכרונות לאומיים ואתניים משנים את צורתם בעידן הגלובליזציה ולא בהכרח נמחקים. הם ממשיכים להתקיים, כמובן, אבל מתהליכי הגלובליזציה נגזר שעיצובם של זיכרונות לאומיים שונים נעשה בכפוף לדפוסים משותפים" (לוי ושניידר 400). השואה מייצגת נקודת מפנה בדרך ההסתכלות של מדינות העולם אל העתיד. השואה למעשה, לעולם לא תיחקק בזיכרוננו כפי שנחקקה בזיכרונם של הניצולים, ולפיכך כל דור וכל תרבות זוכרת את השואה באופן שונה.
 
עבודה מס' 68498 SHOPPING CART DISABLED
מלחמת יום כיפור - המוטיב הגרעיני, 2006.
האם מקבלי ההחלטות במצרים ובסוריה, ערב פתיחת המלחמה, תפסו את מדינת ישראל כמדינה אשר מצוידת בנשק גרעיני אופרטיבי, ואם כן, מדוע נטלו על עצמן סיכון בתקיפת מעצמה גרעינית?
9,809 מילים (כ-30 עמודים), 19 מקורות, 439.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
במסגרת עבודה זו, מנותח את הרציונאל שהביא את מצריים וסוריה, לתקוף את מדינת ישראל באוקטובר 1973. העבודה מנסה לענות על שתי שאלות מרכזיות, היוצאות זו מזו. האחת היא, האם מקבלי ההחלטות במצרים ובסוריה, ערב פתיחת המלחמה, תפסו את מדינת ישראל כמדינה אשר מצוידת בנשק גרעיני אופרטיבי, ואם כן, מדוע נטלו על עצמן סיכון בתקיפת מעצמה גרעינית? טענת הכותב היא, שסוריה ומצרים העריכו כי בסבירות גבוהה כי ישראל מצוידת בנשק גרעיני אופרטיבי. הוא מוכיח, שהן תקפו את ישראל בשל רצון עז לבטל את תוצאות מלחמת ששת הימים (1967), וסברו כי ישראל לא תוכל להביא לידי ביטוי את עוצמתה (הקונבנציונאלית, הלא קונבנציונאלית והפוליטית) במידה והן יפתחו במתקפת פתע מוגבלת.
בחלקה הראשון של העבודה, אבצע סקירה היסטורית, לצד ניתוח אירועים נבחרים, של שרשרת האירועים שקדמו למלחמה, תוך התמקדות בפרספקטיבה המצרית והסורית.
בחלקה השני של העבודה, אבחן את הדרך שבה תפסו מצרים וסוריה את עוצמתה של ישראל בשלושה מישורים: עוצמתה הצבאית הקונבנציונאלית של ישראל, עוצמתה הצבאית הלא קונבנציונאלית של ישראל ועוצמתה הפוליטית של ישראל במישור הבין-לאומי.
בחלקה השלישי של העבודה, אתאר ואנתח את מהלכי המלחמה לאור הניתוח שהוצג בחלק הראשון והשני. לאחר מכן, אעמוד על מכלול השיקולים, אשר הובילו בסופו של דבר להחלטה מצרית-סורית לתקוף את ישראל, ואנסה לבחון החלטה זו תוך שימוש בתורת המשחקים - התחום האקדמי העוסק בחשיבה אסטרטגית.
במסגרת העבודה, אתייחס להיבטים היסטוריים, טקטיים ואסטרטגיים, תוך הצלבה של מקורות ראשונים ומשניים,  מפי גורמים ישראליים, ערבים, אמריקאיים ואחרים.  

תוכן העניינים:
מבוא
1. רקע: שרשרת האירועים שקדמו למלחמה
א. עד "מלחמת ששת הימים" (1948-1967)
ב. "מלחמת ששת הימים" (יוני 1967) והאירועים שקדמו לה
ג. מלחמת ההתשה והסדרי הפסקת האש (1967-1970)
ד. עלייתו של אנואר סאדאת לשלטון במצרים (1970-1972)  
ה. לקראת מלחמה / מצרים מושיטה יד לשלום? (1973)
2. עוצמתה של ישראל בעיני הסורים והמצרים
א. עוצמתה הקונבנציונאלית של ישראל
ב. עוצמתה הלא קונבנציונאלית של ישראל
- הערכות ערביות באשר לכושרה הגרעיני של ישראל
- הערכות ערביות באשר ליכולתה של ישראל לבצע שימוש בנשק גרעיני  
ג. עוצמתה הפוליטית של ישראל במישור הבינלאומי
3. תיאור וניתוח מהלכי המלחמה
א. תיאור מהלך המלחמה
ב. ניתוח מהלכי המלחמה
- שימוש בתורת המשחקים לצורך ניתוח האירוע
4. סיכום
מקורות

מתוך העבודה:
מבחינה תודעתית ומוראלית, קשה לתאר סיטואציה, שבה לא תפסו סוריה ומצרים את צה"ל כצבא אשר ניחן בעליונותו קונבנציונאלית על צבאן. הן סוריה והן מצרים הוכו שוק על ירך על ישראל בכל העימותים הצבאיים שניהלו מולה, כאשר התבוסה הקשה ביותר, התרחשה בשנת 1967 במלחמת ששת הימים. מצרים, נחלה כישלון במאמצי ההתשה מול צה"ל לאחר 1967, וחשה היטב בפער האיכות בין הצה"ל לצבא המצרי. גם סוריה המשיכה לספוג מכות צבאיות במספר תקריות לאורך הגבול הצפוני, אשר בשיאן (ספטמבר 1973), הופלו 14 מטוסים סוריים על ידי חיל האוויר הישראלי.(1)
 
עבודה מס' 68497 SHOPPING CART DISABLED
המערכת הפוליטית האמריקאית , 2004.
ניתוח המערכת ומקומן של המפלגות בה, תוך התייחסות לשאלה מדוע לא הצליחו מעולם להתבסס בארה"ב מפלגה שלישית או מועמד עצמאי לנשיאות.
1,869 מילים (כ-6 עמודים), 8 מקורות, 76.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
    במסגרת העבודה, אנסה לנתח את המערכת הפוליטית האמריקאית ולעמוד על מקומן של המפלגות בה, תוך התייחסות לשאלה מדוע לא הצליחו מעולם להתבסס בארה"ב מפלגה שלישית או מועמד עצמאי לנשיאות, חרף העובדה שהשיטה הדו-מפלגתית אינה מעוגנת באופן ישיר בחוקה?
    במהלך דבריי אעמוד על המאפיינים הייחודיים של המפלגות בארה"ב ואתייחס להשלכות השונות הנובעות מהם, אשר דוחקות את יכולתן של מפלגות חדשות או מועמדים עצמאיים לקבל דריסת רגל בשלטון. במסגרת טענתי, אבצע ניתוח השוואתי בין מועמדותו לנשיאות של תיאודור רוזוולט בקמפיין של שנת 1912 מטעם המפלגה הפרוגרסיבית ובין מועמדותו של ג'ורג' וואלאס בקמפיין של שנת 1968 מטעם המפלגה האמריקאית העצמית.

בכדי להתמודד עם השאלה, מדוע לא הצליחו מעולם להתבסס בארה"ב מפלגה שלישית או מועמד עצמאי לנשיאות, יש לעמוד על שורשם של דברים, ע"י ניתוח המפלגות הפוליטיות בארה"ב, המהוות את עמוד התווך וסממנה של הדמוקרטיה הייצוגית.  בכוונתי לעמוד על שלושה מרכיבים מרכזיים, שעיצבו את הפוליטיקה המפלגתית בארה"ב וביססו הלכה למעשה את השיטה הדו-מפלגתית: ההיבט התוכני-רעיוני, המבנה הפדראלי-מדיני והשיטה הדמוקרטית- האמריקאית.

מתוך העבודה:
1) ההיבט התוכני-רעיוני: עוד משחר ימיה, הפוליטיקה המפלגתית בארה"ב, לא נשאה אופי אידיאולוגי חזק, שהיה עלול להוביל למחלוקות מתמשכות על עקרונות מפתח. הסיבה העיקרית לכך הייתה המסורת הליברלית שרווחה בחברה האמריקאית. (1)
 
עבודה מס' 68455 SHOPPING CART DISABLED
המתקפה על פרל הארבור, 2007.
הגורמים והסיבות אשר הביאו את יפן לפתוח במלחמה נגד ארצות הברית במלחמת העולם השנייה.
16,262 מילים (כ-50 עמודים), 25 מקורות, 329.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
בעבודה ייבדקו הגורמים והסיבות אשר הובילו את יפן לפתוח במלחמה וכן ייבחנו השיקולים לבחירת פרל הרבור כיעד לפתיחת המלחמה. בין השאר תבדוק העבודה כיצד באו לידי ביטוי עמדות, אמונות, תפיסות עולם ומאפיינים אישיותיים של המנהיגים על תהליך קבלת ההחלטות  בתחום מדיניות החוץ.

בתחילת העבודה תוצגנה גישות ותפיסות שונות של המלחמה הדנות בין השאר בגורמים ובסיבות לפריצתה. לאחר מכן תוצג סקירה היסטורית של מזרח אסיה וזירת האוקיינוס השקט  בין השנים 1853-1941 באמצעותה ידונו שינויים והתמורות שהתחוללו ביפן ממחצית המאה ה- 19 ותבחן השפעתם על התהליכים ההיסטוריים שהובילו לפריצת המלחמה.
הפרק השלישי יוקדש לנושא פרל הארבור בו תוסבר חשיבותו האסטרטגית של מקום זה הן ליפנים והן לארצות הברית כמו כן יוצגו הנימוקים של היפנים לבחירת נמל זה כיעד לפתיחה במלחמה. בנוסף לכך תוצגנה ההשלכות של ההתקפה על זירת המלחמה העולמית ועל החלטת ארצות הברית להצטרף למלחמה. לסיכום פרק זה יוצג מקרה פרל הארבור כמודל להפתעה אסטרטגית. בפרק החמישי תבחן השפעתם של ערכים, אמונות, דעות, תפיסות עולם על תהליך קבלת ההחלטות של המנהיגים אשר לקחו חלק באירועים הללו. לסיכום העבודה יוצגו לקחי פרל הארבור.

העבודה מתבססת על ספרות העוסקת בתפיסות וגישות תיאורטיות המנסות להסביר את מושג המלחמה והפריצות לפריצתה, וכן את חשיבותה בחיים החברתיים של מדינות ועמים,
על ספרות העוסקת בשינויים ובתמורות שהתחוללו ביפן ובמזרח אסיה וזירת האוקיינוס השקט ובספרות הדנה בהתרחשויות בזירה זו בתקופת מלחמת העולם השניה.

תוכן עניינים:
1. מבוא
2. גורמים וסיבות למלחמה
2.1 מלחמה מהי
2.2 המלחמה הקלאסית
2.3 המלחמה המודרנית
2.4 גורמים וסיבות למלחמה
3. הגורמים והסיבות שהניעו את יפן לפתוח במלחמה נגד ארצות הברית
3.1 התחדשות והתמערבות 1894-1853
3.2 מלחמות ואימפריאליזם 1941-1894
3.3 זירת האוקיינוס השקט בתקופת מלחמת העולם השנייה
3.4 הגורמים והסיבות שהניעו את יפן לפתוח במלחמה נגד ארה"ב
4. פרל הרבור
4.1 ההתקפה על פרל הרבור
4.2 הנימוקים של היפנים לבחירת פרל הרבור כיעד לפתיחת המלחמה נגד ארצות הברית
4.3 השלכות ההתקפה על פרל הרבור על זירת המלחמה העולמית ועל החלטת ארצות הברית להצטרף למלחמה
4.4 פרל הרבור - מודל להפתעה אסטרטגית
5. ערכים, אמונות, דעות, תפיסות עולם ומרכיבים אישיותיים והשפעתם על תהליך קבלת ההחלטות שהובילו למלחמה בין יפן לארצות הברית
6. לקחי פרל הרבור
7. מסקנות
8. סיכום
9. סימוכין
10. ביבליוגרפיה

הערות מערכת:
א. העבודה נכתבה כעבודת גמר בהיסטוריה (תיכון).
ב. הנספחים אינם כלולים בקובץ העבודה.

מתוך העבודה:
בהיסטוריה הקדומה היו אפיוני המלחמה שונים מאלו של המלחמות במאה ה-19 ובמאה ה-20. המלחמה הקלאסית התאפיינה על ידי הבחנה חדה וברורה בינה לבין השלום. היו כללי פתיחה וסיום לכל מלחמה ומלחמה, המלחמות נפתחו בהכרזה ברורה וגלויה, היו קיימים כללי טקס נוקשים שנשמרו בקפדנות. יציאה למלחמה הייתה עניין של נוהל שכדי לבצע אותו היה צורך לקיים סידרה של צעדים, שכל אחד מהם נקבע ומוגדר על ידי משפט בין לאומי מקובל. מי שניהל את המלחמה בין המדינות היו המלכים. היעדים היו ברורים ומוגבלים, המלחמה לא נועדה להשמיד את האויב אלא להשיג יתרונות גיאוגרפיים, צבאיים, או כלכליים(14).
 
עבודה מס' 68453 SHOPPING CART DISABLED
נפט ככלי במדיניות חוץ, 2010.
שליטתה של אופ"ק בשוק הנפט העולמי כמונופול, אירועים מכוננים שהשפיעו על מחיר הנפט, האירועים שקדמו להקמתה של אופ"ק וכן על תגובת העולם לאופן פועלו של אופ"ק.
7,293 מילים (כ-22.5 עמודים), 27 מקורות, 274.95 ₪
:: לחץ כאן להצגת / הסתרת תקציר העבודה ::

תקציר העבודה
הנפט הוא "מנוזלי החיים" של החברה המודרנית. מאז ראשית המאה ה-20, עם התרחבות השימוש בנפט עלתה חשיבותו הכלכלית, החברתית, הצבאית והמדינית. הנפט הוא מקור האנרגיה הדומיננטי של התחבורה, כלי המלחמה, כלי החקלאות והתעשייה. בשוק הנפט פועלים שני כוחות מרכזיים: הקונים, קרי מדינות המערב, והמוכרים, אלה הם המדינות המאוגדות בארגון המדינות המייצאות נפט - "אופ"ק". בשנות השבעים של המאה העשרים הפגינו מפיקות הנפט הערביות את כוחן מול צרכניות הנפט בעקבות תבוסה צבאית של מדינות ערב מול ישראל. מחיר חבית נפט מיום הקמת הארגון ועד תחילת שנות השבעים היה חסר תנודתיות משמעותית, אך אז החל לעלות בעשרות אחוזים בימים ספורים. המדינות המפיקות הבינו לראשונה ששליטה בנפט מהווה בנוסף לעוצמה כלכלית גם עוצמה מדינית ואסטרטגית. אופ"ק ניסתה להשיג את יעדיה המדיניים האנטי ישראלים באמצעות איומי אמברגו במשלוחי נפט למדינות המסייעות לישראל. שנים אחר כך, מלחמת המפרץ המחישה את הפיצול בקרבת מפיקות הנפט ובעולם הערבי. השימוש בנשק הנפט עבר מידי המפיקות לידי הצרכניות, ביטוי לכך נמצא בסנקציות שהטילה ארה"ב על מפיקות במזרח התיכון כמו עיראק, איראן ולוב.
אנו נראה שהארגון מנצל סכסוכים בין המדינות המפיקות ומעלה את מחיר הנפט, למשל במלחמת איראן עיראק, וזו על מנת להפיק רווחים.
מטרת העבודה היא לבחון את השאלה האם נפט מהווה כלי במדיניות החוץ של החברות באופ"ק ?
מבנה העבודה יכלול פרק תיאורטי באמצעותו נבחן את שאלת המחקר, ופרק אמפירי אשר יסקור אירועים שהשפיעו על מחיר הנפט, כלים כלכליים, אסטרטגיים ומדיניים שהמדינות המפיקות השכילו להפיק משליטתן בנפט ודרך התמודדות המערב עם התלות במדינות המפיקות. נערוך מחקר אשר יבדוק האם יש התאמה בין עקרונות הפרק התיאורטי לנתונים מאקרו כלכליים, אנושיים, צבאיים וגיאו-אסטרטגיים ונבחן האם נפט באמת מהווה נפט עוצמה. נקיים דיון אשר יבהיר האם דרך פעולתו של אופ"ק כארגון מתאים למשנתם של הריאליסטים או של הליברלים. עבודה זו תתמקד בהתמודדות מדינות המערב עם מדיניות אופ"ק לאורך השנים. ננסה ללמוד על מקומו של הארגון בפוליטיקה העולמית תוך התייחסות לנעשה ביחסים הפנמיים בין המדינות החברות בו.

תוכן עניינים:
א. מבוא
חלק תיאורטי
גישה ריאליסטית  מאזן עוצמה  וליברליזם  
חלק אמפירי
1.נפט
1.1 נפט הגדרה
1.2 שימושי נפט  
1.3 מקורות אנרגיה חלופיים
1.4 תלות העולם בנפט
2. אופ"ק
2.1 אופ"ק  הגדרה
2.2 מטרת הארגון
2.3 אופ"ק - סקירה היסטורית
3. נפט ככלי במדיניות חוץ של המדינות החברות אופ"ק
3.1 שימוש בנפט ככלי במדיניות חוץ
3.1.1  סקירה היסטורית
3.2 נפט ככלי אסטרטגי
3.3 נפט ככלי מדיני
3.4 נפט ככלי כלכלי
3.5 תגובת העולם לשימוש בנפט ככלי במדיניות החוץ של אופ"ק
3.6 מבט לעתיד
4. מדידת עוצמה
5. דיון על התנהגות אופ"ק לפי הגישה הריאלסטית ולפי הגישה הליברלית
ב. סיכום ומסקנות
ג. ביבליוגרפיה
ד. נספח: הסברים למחקר עוצמה

מתוך העבודה:
הניאוריאליזם גורס שיחסים בין מדינות שומרים על חוסנה של המדינה ועמידותה במערכת הבינלאומית ונעשית ע"י חתימת בריתות והסכמים בין לאומיים. נפט הינו מוצר חיוני ולכן המדינות המפיקות הופכות למחוזרת ע"י הצרכניות. אופ"ק מאפשר למדינות החברות בו למנף את האינטרסים המדיניים שלהם, בכך שהן שולטות על ההיצע העולמי ומחייבות את המדינות מייבאות נפט להיענות לרצונם ולהתחשב בדעתם.
לפני הקמת ארגון אופ"ק, ב-1956 במהלך מבצע קדש(13), ערב הסעודית ניסתה לשנות את תוצאות המלחמה על ידי הפחתת ההיצע העולמי אשר היה אמור לגרום למחיר חבית הנפט לעלות. אך ארצות הברית התערבה העלתה את ההיצע ולא נתנה למחיר לעלות. ערב הסעודית נכשלה בהפעלת לחץ מדיני כי לא השכילה לאחד את שאר מדינות ערב המפיקות שהיו חלוקות בדעתן ובגלל לחץ ארה"ב הגבירו את שאיבת הנפט וכסו את החוסרים שייצרו הסעודים.
 
סל קניות
סה"כ: 0.00 ₪

** עכשיו במבצע **
עבודה שניה ב – 40% הנחה*
בתוקף עד 30/06/2017
*) הזולה מבינהן

חפש עבודות
מדריך החיפוש
חפש על פי המילים:
קטגוריה:
תת-קטגוריות:
All
אירופה
אפריקה
ארה"ב
העת החדשה
העת העתיקה
יהודית
ימי הביניים
ישראל
כללי
מזרח התיכון
מיעוטים
ציונות
עבודה מס':

אפשרויות חיפוש
הצג עבודות שאורכן
מ- עמ' עד עמ'
הצג תוצאות בכל עמוד

הכנס את קוד הקופון:
עבודות [172-180] מתוך 1626 :: [עמוד 20 מתוך 181]
<< עמוד קודם :: עבור לעמוד: 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 :: עמוד הבא >>