היישום אינו מחובר לאינטרנט

חגיגת טקס החינה בתימן והאופן שבו נוצר סינקרטיזם בישראל

עבודה מס' 070505

מחיר: 439.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת ספרות וראיונות עם ארבע נשים.

8,999 מילים ,20 מקורות ,2016

תקציר העבודה:

עבודה זו תעסוק בשאלה כיצד חגגו את טקס החנא בתימן ובאיזה אופן נוצר בו סינקרטיזם בישראל. אנו נציג את אורח חייהם של יהודי תימן בארץ המוצא שלהם ואת אורח חייהם בישראל לאחר עלייתם. נציג את הסיבות לעלייתם ארצה ואת הקשיים שיהודי תימן חוו בתימן וגם כשעלו לישראל. כחלק מהטקסים המסורתיים הרבים של יהודי תימן הבולט והמשמעותי ביותר הוא טקס החנא שהוא למעשה טקס המסמל את המעבר מילדות לבגרות. הילדה עוזבת את בית אביה ועוברת לבית בעלה כאישה.

השערת המחקר היא שטקס החנא זהו טקס מסורתי העובר מדור לדור עד היום. עם השנים אנו נראה שינויים המתחוללים בהליך ובסגנון הטקס עצמו. למשל: מקום הטקס, סידור הטקס, המלבושים, האוכל המסורתי, המימון ועוד. חשיבותו של הטקס נשארת כשהייתה. כמסורת בה הבת עוזבת את בית הוריה ומקימה בית נאמן בישראל עם בעלה לעתיד. אך כמובן שיש שינויים בחשיבה המהותית של הטקס. אם פעם הטקס היה מחייב ובלתי ניתן לשינוי או ערעור היום זה לא כך. היום בני הזוג מחליטים יחדו איך וכמה לעשות ולקיים מהטקס המסורתי.
קיימים מחקרים רבים, ועבודות רבות בנושא של יהודי תימן. רבים מתעניינים באורח חייהם, בסיבות לעזיבתם את ארץ הולדתם, והקשיים שחוו בזמן עלייתם. כחלק מהמחקרים הרבים על מנהגי יהודי תימן, ושרשרת הטקסים הנהוגים שם. הטקס המרכזי ביותר הוא הטקס החנא המסורתי אשר מתקיים בישראל בשונה משהיה מתקיים בתימן.
תרומת העבודה שלנו היא חידוד השוני בטקס החנא המסורתי, ההבדלים שהתפתחו במהלך השנים. עבודה זו תנציח את המסורת התמנית, ותסייע בשימור והבנת המסורת.

תוכן עניינים:
מבוא
1. חיי היהודים בתימן: הגדרה, מאפיינים והיקף התופעה
2.עלייה וקליטה בישראל: גורמים לעלייה
2.1 עליות
2.2 קשיי היקלטות בארץ
3.טקס החינה בתימן
4. ממצאים: טקס החנא בישראל והסינקרטיזם שנוצר
סיכום
מקורות

קטע מהעבודה:

המילה סינקרטיזם מקורה מיון העתיקה, בשילוב עם המילה ערבוביה נוצר המושג סינקרטיזם שפירושו, ערבוב ואיחוד מחדש (שרעבי,2002). הרעיון שדת, תרבות ואתניות הן ישויות טהורות שניתן לערבבם בעת מגע, כמו זנים ביולוגיים, הנו רעיון המקורב להגדרה המסורתית של סינקרטיזם. לפי השקפה זו, מיזוג בין מקורות דת שונות עלול להוליד דתות חדשות אך לא טהורות(Leopold&Jensen,2004). הסינקרטיזם הוא הכלאה של מסורות וצורות דתיות שונות, הוא שילוב אמונות ומנהגים כחלק מהערבוב והקשרים בין דתות ומסורות שונות. כתוצאה ממפגשים סינקרטיזם כאלו השתנו דתות ותרבויות, תהליך כזה נוצר בעיקרו כשיש חברה שולטת וחברה נשלטת, בתהליך כזה ישנה השפעה רבה של הריבון השולט על הנשלט, לרוב של החזק על החלש.

תגים:

סינקרטיזם · טקס · היהודים בתימן · טקס החינה · טקס מעבר · טקסי מעבר · תימנים · תימניות · מסורת · מסורתי · מהגרים · הגירה · עלייה · קליטה · אמונה · אמונות

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "חגיגת טקס החינה בתימן והאופן שבו נוצר סינקרטיזם בישראל", סמינריון אודות "חגיגת טקס החינה בתימן והאופן שבו נוצר סינקרטיזם בישראל" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.