היישום אינו מחובר לאינטרנט

הגרלת צדקה בשני שלבים

עבודה מס' 070604

מחיר: 599.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינה תיאורטית ואמפירית של התנהגותם של אנשים בהגרלת צדקה ספציפית, העונה לשם "חלקי את העוגה".

10,742 מילים ,23 מקורות ,2016

תקציר העבודה:

עבודתם של ארגוני צדקה יכולה להיכנס תחת הקטגוריה של "מוצר ציבורי". מסיבה זו הם חשופים לבעיית הטרמפיסט. כלומר, כל אדם יחשוב שמישהו אחר יממן את העבודה החשובה שלהם, ובסופו של יום, לא יאסף מספיק כסף לצורך ביצוע המשימות. נקודה זו גורמת לכך שארגוני צדקה מוכרחים להיות יצירתיים בדרכים שהם פונים לקהל התורמים הפוטנציאליים שלהם. דוגמא טובה לכך היא המכירה הסינית. מעת לעת נחשף הציבור לחוברות של ארגונים שונים, הקוראות להשתתף בהגרלות ואירועים אחרים שהם מבצעים, כאשר כל ההכנסות הן קודש לארגון.
מכירה סינית הינה הגרלה שמהווה את אחת הצורות הפופולאריות לצורך גיוס כספים למטרות צדקה. היא מושכת אליה את כל סוגי האנשים: הן אנשים המגיעים עבור מטרת צדקה בלבד והן אנשים המגיעים בשביל בילוי או הפקת הנאה אישית. מארגני המכירה הסינית נהנים מעלויות נמוכות. זאת בשל העובדה שהפריטים המוגרלים במכירה נתרמים להם, ועל כן יש להם עלויות פרסום והפקה בלבד. דבר זה גורם לכך שהסכנה בהפסד כספי עקב ביצוע המכירה הינו נמוך. בנוסף לכך, כתוצאה מפרסום המכירה הסינית, הארגון מקבל חשיפה רחבה יותר: יותר אנשים שומעים עליו ועל הדברים שהוא עושה.
בעבודה זו נבחנה התנהגותם של אנשים בהגרלת צדקה ספציפית, העונה לשם "חלקי את העוגה". הגרלה זו מהווה חלק מרכזי במכירות הסיניות השונות, ובאופן כללי היא מאוד פופולרית בקרב מארגני הגרלות צדקה בארץ ובעולם. זוהי הגרלה כספית, בה סכום הכסף שמקבל הזוכה הינו אחוז מתוך סך הסכום שנצבר כתוצאה מהשתתפותם של שאר האנשים בהגרלה. האחוז המשלים מגיע אל הארגון כתרומה. על כן, כל אדם משפיע בהשתתפותו על גודל הפרס הסופי של הזוכה ושל הארגון, ולא רק מעלה את הסתברותו לזכיה בפרס.
המחקר המוצג בעבודה חשוב עבור ארגוני צדקה המשתמשים באירועים אלה כדי להגדיל את כמות התרומות שנכנסה אליהם; ולתורמים, ששואלים את עצמם - האם להשתתף באירוע כזה או לתרום באופן שרירותי כתוצאה מהפעלת שיקול דעת אישי. שאלת המפתח של העבודה היא מה משפיע על התנהגותם של תורמים שהשתתפו בהגרלה: האם מועד ההשתתפות - ביום האירוע או לפניו, האם המחיר או שמא זוהי נכונותם לתרום. בנוסף, נבדק האם המחיר משחק תפקיד ומשפיע על השתתפות האדם בהגרלה.
על פי המודל, כל תורם יודע כי תרומתו משפיעה על ההחלטה של התורמים האחרים לתרום, והוא מחליט על כמות הכסף המושקע בתרומה בהתאם לתגובה האופטימלית של התורמים האחרים. במקביל למודל התיאורטי, התבצעה בדיקה של נתונים אמפיריים על מאה הגרלות. הנתונים הגולמיים מראים כי בעוד שהמחיר של הכרטיס והגדרת הארגון נשארים קבועים, מספר המשתתפים (ובהתאם לכך, סכום הזכייה) עולה. נקודה זו מחזקת את טענתו של המודל התיאורטי בדבר ההשפעה של התורמים אלו על אלו.
מסתבר לומר כי אנשים המשתתפים בהגרלות צדקה עושים זאת מתוך מניעים נוספים, מאשר אנשים המשתתפים בהגרלות רגילות. בהגרלות רגילות מי שעומד במרכז הוא האדם: הוא משתתף על מנת לזכות או על מנת ליהנות מהחלום, מהריגוש או מהציפייה. לעומת זאת, בהגרלות צדקה מי שעומד במרכז הוא הארגון: הריגוש שמעניקה ההגרלה היא תוספת נחמדה, אך לא היא זו שמניעה את האדם להשתתף. על כן, במידה והאדם אינו זוכה - הוא אינו מתחרט על השתתפותו בתחרות. ואף יותר מכך: במידה והאדם זוכה - קיים סיכוי שהוא יוותר על זכייתו, ויתרום אותה בחזרה אל הארגון.
ייחודיות המחקר נובעת מכך שהוא מתבסס על נתוני אמת ולא על נתוני מעבדה. הנתונים נאספו באמצעות עזרתם האדיבה של ארגוני חסד שונים ובאמצעות פרסומים באינטרנט. עם זאת, חשוב להדגיש כי בשל העובדה שמדובר על הגרלת צדקה, מטבע הדברים מעורבים בתרומה רגשות, רצונות ומחשבות - שאינם ניתנים למדידה באמצעות נתונים אמפיריים. על כן, בעבודה הוקדש חלק נרחב לניתוחי המודל התיאורטיים, אשר באמצעותם ניתן להגיע למסקנות בדבר הרגשות, הרצונות, האמונות והתועלת באופן כללי.

תוכן עניינים:
*תקציר
*מבוא
*מסגרת תיאורטית וסקירת ספרות
סוגי מכרזים
הגרלות
מכירה סינית
"חלקי את העוגה"
אופן ביצוע ההגרלה
צדקה
צדקה בספרות הכללית
הגרלות מבחינת החוקה הישראלית
*מערך המחקר
*מטרת המחקר
*מודל תיאורטי
1 המשתנים
2 ניתוח בצורה כללית
2.1 ניתוח כאשר התועלת שמפיקים הפרטים מהתרומה שונה (∅ שונה)
2.2 ניתוח כאשר התועלת שמפיקים הפרטים מהתרומה שווה (∅ שווה)
2.3 הסיכוי להחזר הפרס
*המחקר האמפירי
תרשים מס' 1: ממוצע הסכום המגוייס
תרשים מס' 2: רגרסיה לוגיסטית על הסיכוי שפרס יאסף או יושאר כתרומה לארגון
תרשים מס' 3: בדיקת המתאם
הקשר בין החלק התיאורטי לחלק האמפירי
*דיון ומסקנות
*נספחים
נספח מס' 1 - הסיכוי לאיסוף זכיה וסכום הזכיה
נספח מס' 2 - רגרסיה לוגיסטית
נספח מס' 3 - היסטוגרמה
רשימה ביבליוגרפית

קטע מהעבודה:

סוגי מכרזים
בספרות מוכרים סוגים שונים של מכרזים Easley and Kleinberg, 2010)). להלן סקירה על חלקם. הסוג הראשון הוא מכרזים פתוחים, בהם הכרוז מציע מחיר והקהל מגיב. לעומתם, קיימים מכרזים סגורים. במכרזים אלו כל אדם מניח את הצעתו בתוך מעטפה סגורה. כלומר, לכל אחד יש הזדמנות להציע הצעה אחת בלבד. צורה נוספת של מכרזים נקראת All pay auctions. במכרזים אלו כולם משלמים, מבלי קשר לזכיה. מי שמשלם יותר מכולם - זוכה בוודאות. הילמן וריילי (Hillman and Riley, 1989) מציגים משחק עם n שחקנים עם מאס מטריה בערכי הפרסים . הם מצאו כי קיים לה שיווי משקל יחיד באסטרטגיות מעורבות.

תגים:

כלכלה · מכרז · שלבים · הגרלה · מודל · מודלים כלכליים · תרומות · תרומה · קבלת החלטות · הימורים · תורת המשחקים · משחק · הימור · מכרז · פילנתרופיה · עמותות · רגרסיה לוגיסטית · פסיכולוגיה · התנהגות

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הגרלת צדקה בשני שלבים", סמינריון אודות "הגרלת צדקה בשני שלבים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.