היישום אינו מחובר לאינטרנט

משטר החקירות של השב"כ בפעילי טרור והלימתו עם שלטון החוק בישראל

עבודה מס' 070413

מחיר: 494.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: אלו ערכים חוקיים דמוקרטיים וזכויות אדם נפגעו בעת החקירות בהן נקט השב"כ אל מול החשודים בפעילות טרור (בשנים 1967 ועד היום)? והאם חלו שינויים במהלך השנים הנבחנות, בעקבות הביקורת הציבורית והחוקית?

14,130 מילים ,32 מקורות ,2014

תקציר העבודה:

עבודה זו עוסקת בנושא משטר החקירות של השב"כ בפעילי טרור והלימתו עם שלטון החוק בישראל. במסגרת העבודה אדון בקשת הנושאים והמושגים הנוגעים לנושא זה, החל מניסיון להגדיר מהו טרור, דרך היות ארגון השב"כ כלי ישראלי להתמודדות עם טרור וכלה באמצעים בהם משתמש השב"כ בחקירותיו למטרות ביטחון פנים, הגנה מהטרור. נושא זה, אשר מהווה נושא דיון ציבורי, פוליטי, לאומי ובינלאומי כאחד מעלה תהיות רבות ודילמות מוסריות רבות בכל הקשור להתנגשות דרכי ההתמודדות של מדינות דמוקרטיות, עם הלך הרוח המצופה מאותן המדינות לשמירה על זכויות האדם כערך חשוב במעלה הראשונה.
במסגרת העבודה אנסה לענות על שאלת המחקר: אלו ערכים חוקיים דמוקרטיים וזכויות אדם נפגעו בעת החקירות בהן נקט השב"כ אל מול החשודים בפעילות טרור (בשנים 1967 ועד היום)? והאם חלו שינויים במהלך השנים הנבחנות, בעקבות הביקורת הציבורית והחוקית?
המענה על שאלה זו יבוצע תוך הנחת התשתית התיאורטית הנדרשת, בפרקים הראשונים של העבודה, וכן ניתוח חמישה מקרי בוחן הנוגעים לשב"כ ודרכי החקירה בשב"כ, באמצעותם אבחן את ההתנגשות המתקיימת בין חקירות השב"כ ובין זכויות האדם, תוך ניסיון להצביע על תהליכי ומגמות שינוי בארגון השב"כ- בעקבות אותם מקרי הבוחן.
מקרי הבוחן שנבחרו לצורכי עבודה זו, משקפים את התנהלות השב"כ והסדרתו בתחומי הפסיקה והחקיקה, לאורך שלושה עשורים. כמו כן, מדובר על מקרים בהם מחד, נחשפים מחדלים התנהגותיים של השב"כ וארגוניים של השב"כ, ומאידך מקרי בוחן אשר עוסקים בחקיקה ובניסיון להתמודד עם מציאות לאומית-ביטחונית בעייתית של מדינת ישראל ומחויבות דמוקרטית ובינלאומית לשמירה על זכויות אדם.
הפרק הראשון- טרור, דמוקרטיה וזכויות אדם, יהווה תשתית של מונחי יסוד להבנת עולם התוכן בו עוסקת העבודה. בפרק אעסוק בשאלת הגדרת הטרור בעולם ובישראל, דרכי ההתמודדות עם הטרור של העולם המערבי ובפרט של ישראל. כמו כן, יעסוק הפרק בתחום זכויות האדם ולמעשה הפגיעה הפוטנציאלית בזכויות אדם במדינות הנדרשות לשמור גם על זכויות אלו וגם על ביטחונן בצל התמודדות עם טרור.
הפרק השני- השב"כ ומשטר החקירות של השב"כ, יעסוק בארגון השב"כ והתנהלותו הכללית לאורך השנים, וכן בשיטות החקירה המיוחסות לו לאורך שנות קיומו. הפרק בעיקרו יתבסס על דו"חות ועדויות בנושא אמצעי חקירה בשב"כ, שכן הנושא חסוי ואינו שקוף לציבור.
הפרק השלישי- תהליך השינוי במשטר חקירות השב"כ, מקרי בוחן מורכב מתיאורם של חמישה מקרי בוחן: פרשת עיזאת נאפסו, פרשת קו 300, ועידת לנדוי, בג"ץ העינויים וחוק השב"כ. לאחר תיאור המקרים עצמם, אתחקה אחר תהליכי השינוי אשר הביאו עימם מקרים אלו, אם אכן ניתן להצביע על תהליכים כאלו.
הפרק הרביעי- דיון ומסקנות, יעסוק באינטגרציה של כל תוכן העבודה וכן ניסיון להסיק מסקנות בנוגע לשאלת המחקר. יתר על כן, אביע בקצרה גם את דעתי האישית בנושא במסגרת פרק זה.

תוכן עניינים:
מבוא
פרק ראשון- טרור, דמוקרטיה וזכויות אדם
1. טרור; הגדרה
2. התמודדות העולם המערבי עם טרור
3. דמוקרטיה, טרור וזכויות אדם
פרק שני- השב"כ ומשטר החקירות של השב"כ
1. חקירה ככלי מודיעיני
2. עינויים
3. שיטות החקירה של השב"כ
פרק שלישי- תהליך השינוי במשטר חקירות השב"כ, מקרי בוחן
1. פרשת עיזאת נאפסו
2. פרשת קו 300
3. ועדת לנדוי
4. בג"ץ 5100/94
5. חוק שירות הביטחון הכללי, תשס"ב-2002
דיון ומסקנות
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

כחלק מהניסיון העולמי להגדיר את ה'טרור' יש לנסות ולהגדיר את הטרוריסט. קלסתרו של הטרוריסט מורכב למעשה משתי דמויות המתנגשות באופן חזיתי זו בזו. מחד, נוהג הטרוריסט אל משפחתו, חבריו, קהילתו כאדם מן היישוב. ומאידך הוא מפנה את פרצופו השני כלפי אותה ישות אויבת, בעלת ערכים דמוקרטים וליברליים המאיימת על אמונותיו, מאיימת על אדמת אבותיו, ומסכלת את מימוש חזונו הלאומני. כאשר פועל הטרוריסט נגד הישות האויבת הוא למעשה מתנתק מכל הערכים המוסריים, המשפטיים והחברתיים בהם הוא מחזיק ומתמקד אך ורק באמונתו האידיאולוגית. כל הערכים והאמונות האחרות, אשר באות לידי ביטוי ב'חייו הרגילים', נסוגים. (בלאנדר,2008; גרוס, 2004) "הטרוריסט יפעל לקידום אמונותיו בכל האמצעים האפקטיביים בעיניו, ולא יקדים לאומדם במאזני המוסר והחוק" (גרוס, 2004 ע"מ 31)

תגים:

דמוקרטיה · ביטחון · חקירה · חקירות · טלטולים · זכויות אדם · עיזאת נאפסו · ועדת לנדוי · קו 300 · טרור · עינויים · שלטון החוק

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "משטר החקירות של השב"כ בפעילי טרור והלימתו עם שלטון החוק בישראל", סמינריון אודות "משטר החקירות של השב"כ בפעילי טרור והלימתו עם שלטון החוק בישראל" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.