היישום אינו מחובר לאינטרנט

התעמרות בקשישים - "אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני"

עבודה מס' 069335

מחיר: 544.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד מתמודד העולם המשפטי בתופעת ההתעמרות בקשישים בישראל, מה היחס לתופעה וכיצד ניתו להתמודד ולמנוע אותה?

7,091 מילים ,30 מקורות ,2011

תקציר העבודה:

"שוב נחשפת התעללות קשה בקשישים...תושבת חיפה בת 55 נעצרה בחשד שתקפה באכזריות אישה בת 70 בה טיפלה"(1). אוכלוסיית המבוגרים היא אוכלוסיית יעד להתעמרות. מדובר באירועים ובהתנהגויות בקשת רחבה של תחומים - החל מאירועים פליליים ואלימים של תקיפת קשישים, דרך אירועים כלכליים של עבירות פליליות כספיות ועד אירועים של הזנחה, חוסר טיפול, העלבה ופגיעות אישיות. הכלי המשפטי, כפי שיורחב בהמשך, הינו אחד הכלים החברתיים המוכרים והמקובלים להתמודדות עם תופעות של אלימות או התעללות, בפרט כאשר הדבר נוגע לאוכלוסיית הקשישים.
תופעת ההתעמרות בקשישים הינה רחבה ולא בנקל ניתן לאמוד את היקף התופעה. במקרים רבים מעשה ההתעמרות נותרת בידי הזקן בלבד, לחילופין בידי המשפחה או בית האבות בו שוהה הקשיש - ואיש אינו יודע על כך אלא בדיעבד, ולעיתים רק עם פטירת הזקן. יש להדגיש ולציין, כי ברוב המקרים שהתגלו עד היום, הזקנים פוחדים או מתביישים לספר ולהתלונן על ההתעמרות שבוצעה בהם (כך למשל: כאשר מדובר בבן משפחה).
המחקרים שניסו לחקור את היקף הבעיה התקשו להצביע על היקף התופעה בעולם ובפרט בישראל. בארץ התופעה נחשפה בשנים המאוחרות וכך גם בשאר העולם, עם זאת הגידול הדרמטי באוכלוסיית הזקנים קיבל מימד סטטיסטי נרחב מכאן שנוצרה החובה לראות בהן בעיות חברתיות משמעותיות החייבות לזכות בטיפול הולם. כיצד ניתן להתמודד ולמנוע את אותה תופעה? האם קיים פתרון חקיקתי הולם לתופעה? איך המשפט המשווה מתייחס לתופעה ביחס לדין הישראלי? זהו נושא עבודתי.

תוכן העניינים:
א. מבוא
ב. הגדרה - "מהי התעללות בזקנים"?
ג. היקף תופעת ההתעללות בזקנים
ד. גישות שונות להסברת התופעה וגורמי הסיכון הקיימים
ה. התעללות בזקנים בישראל
ו. דוח הוועדה לבחינת הצרכים בתחום המניעה והטיפול בהתעללות בזקנים, ניצולם והזנחתם (דוח אשל)
ז. ההתמודדות החוקית בישראל
ח. אבחון הבעיות הקיימות בתופעה
ט. המשפט המשווה - המשפט הקנדי והאמריקאי
י. סיכום ומסקנות

קטע מהעבודה:

ההגדרה המקובלת, שמרבים לעשות בה שימוש (כך גם בדוח אשל - יפורט בהמשך), הינה ההגדרה של הדסון (Hudson), הבוחרת במונח טיפול לקוי (Mistreatment) לתיאור התנהגות פוגענית כלפי הזקן בתוך מערכת של יחסי אמון. התנהגות זו מתרחשת בעקביות ובעוצמה כזאת, שיש בה פגיעה פיזית, פסיכולוגית, חברתית וכלכלית, והיא גורמת סבל המתבטא בכאב, באובדן או בהפרה של זכויות(3).

תגים:

קשישים · משפט · התעללות · הזנחה · אלימות · חוסר צדק · משפחה · חברה · שוויון · זקנים · זיקנה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "התעמרות בקשישים - "אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני"", סמינריון אודות "התעמרות בקשישים - "אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני"" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.