היישום אינו מחובר לאינטרנט

בנות בוגרות להורים גרושים: תפיסתן את הגירושין בהליך שפיטה מול גישור

עבודה מס' 070549

מחיר: 373.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת תפיסתן באמצעות מחקר איכותני - ראיונות עם שש נשים.

19,653 מילים ,47 מקורות ,2014

תקציר העבודה:

חקר תפיסתן של בנות בוגרות את חווית הגירושין של הוריהן בהליך שפיטה מול הליך גישור, נועד להוסיף נדבך לגוף הידע הקיים, הן ביחס להשלכות הגירושין המאוחרים של ההורים על בוגרים-צעירים והן ביחס להשלכות ההליך באמצעותו התגרשו ההורים.
בשנים האחרונות, עם העלייה בשיעור הגירושין, נצבר ידע מחקרי ומקצועי רב המתמקד בהשפעות הגירושין על ילדים להורים גרושים. אולם, מרבית המחקרים ובכללם אלו שבחנו את הסתגלותם של הילדים לאורך השנים שעברו מאז הגירושין, התמקדו בגירושין של הורים לילדים צעירים. זאת מתוך הנחה כי ככל שהילדים בוגרים יותר, הם מושפעים פחות מגירושי הוריהם והסתגלותם טובה יותר (דרימן, 1999). לפיכך, ההחלטה לבדוק בנות שהיו בוגרות צעירות בעת גירושי הוריהן, נועדה לבחון הנחה זו. בנוסף, בספרות קיימת התייחסות דיכוטומית להליך שבאמצעותו התגרשו ההורים. בעוד שרוב המחקרים, הבוחנים את השפעות הגירושין בהליך שפיטה על ילדים, נוטים להתמקד בהשלכות השליליות, הספרות העוסקת בגירושין בהליך גישור נוטה להתמקד בהשלכות החיוביות יותר של הליך הגישור בהשוואה להליך השפיטה, תוך שהיא מגדירה גירושין אלו כ"גירושין טובים". כך או כך, רוב המחקרים משתמשים במדדים אובייקטיביים לקביעת הסתגלותם ותגובותיהם של הילדים לגירושין.
ככלל, גירושין, בין אם נעשים בהליך שפיטה ובין אם בהליך גישור, מלווים ברגשות סוערים ובמתח. הם מהווים צומת משמעותי לשינוי בחיי המשפחה והפרטים בה וההסתגלות אליהן מחייבת הן את ההורים והן את הילדים לאינטגרציה של אירועים ושינויים, ללמידה של תפקידים ומודלים חדשים של הורות ולהפרדה בין הורות לזוגיות. יש הורים המתקשים להתמודד עם משבר הגירושין, באופן הפוגע בתפקודם ההורי ובקשר של הילדים עם אחד מהם או שניהם. אך גם במקרים שבהם ההורים מסתגלים היטב והקשר עם הילדים נשמר סדיר ותקין, מקבלים היחסים בין ההורים לילדיהם אופי שונה משהיה לפני הגירושין. מכאן שלהתנסות של הילדים להורים גרושים יש ערך, התורם להבנת תהליך הגירושין, משמעותו עבור המשפחה המתמודדת עם גירושין והשלכותיו על חייהם של הבוגרים הצעירים.
לאור האמור לעיל ועל בסיס ההנחה כי חוויותיהם של ילדים המתנסים בגירושין של הוריהם הינן מגוונות, בין אם מדובר בגירושין בהליך שפיטה ובין אם בהליך גישור, נועד מחקר זה לתת ביטוי לקולן של בנות בוגרות שחוו את גירושי הוריהן. המחקר מציג את תפיסתן את הגירושין בראייה רחבה, באופן שאינו מכוון מראש לזיהוי השלכות שליליות או חיוביות של הליכי הגירושין השונים, תוך ויתור הן על מיקוד במשתנה ייחודי והן על אישושה של הנחה הנבחנת באמצעותו. לפיכך, השאלה האם, כיצד ובאיזו מידה השפיעו או משפיעים הגירושין בהליך שפיטה או בהליך גישור על חייהן של נשים בוגרות שהינן בנות להורים גרושים, נבחנה במחקר זה מנקודת מבטן של המרואיינות ובהקשר לאופן שבו הן תופסות את התנסויותיהן ואת ההשלכות של חוויותיהן על תפקודן, אופי הקשרים וההתמודדות עם המשימות ההתפתחותיות של הבגרות הצעירה. שאלת מחקר זו מכוונת למתודולוגיה האיכותנית המבקשת לחלץ ידע ופרשנות מתוך ההתנסות האנושית על גווניה ובהקשרים הייחודיים לה, תוך ויתור על ייצוג מציאות "נכונה" אחת (שקדי, 2003).

אוכלוסיית המחקר כוללת 6 נשים בוגרות, בנות 29-44, ישראליות, יהודיות ודוברות עברית, שהוריהן התגרשו לאחר שמלאו להן 20 שנה. במחקר זה נעשה שימוש בראיון עומק פתוח.

תוכן העניינים:
-מבוא
-סקירת ספרות
תופעת הגירושין
בוגרים-צעירים וגירושין
הליכים לניהול ויישוב סכסוכי גירושין
הליך השפיטה
הליך הגישור
-מתודולוגיה
שיטת המחקר
איסוף נתוני המחקר
אוכלוסיית המחקר
כלי המחקר
הליך המחקר
אמינות המחקר
סוגיות אתיות
-ממצאים
סיפור הנישואין מול סיפור הגירושין - כנקודת מפנה
היחסים בין ההורים כמלכוד - ילדים בעין הסערה
יחסי הורה-ילד
זוגיות משל עצמם
-דיון
ביבליוגרפיה
נספח

הערת מערכת: העבודה אינה כוללת את תמלילי הראיונות.

קטע מהעבודה:

הגירושין הם אירוע מורכב ורב עוצמה, המהווה הסטה ממסלול החיים האישי והמשפחתי, בעל השפעות חברתיות, כלכליות ומשפטיות שלהן השלכות קצרות וארוכות טווח למבוגרים ולילדים כאחד. תהליך הגירושין טומן בחובו רצף של התנסויות חדשות, שההסתגלות אליהן מחייבת למידת תפקידים ודפוסי יחסים חדשים ואינטגרציה קוגניטיבית ורגשית של האירועים והשינויים שהתרחשו במערכת המשפחתית (הרמל, אשכנזי, ענבר וצור, 2009; Amato, 2000).

תגים:

גירושים · גרושים · משפחה · משבר · זוגיות · ילדים · הורים · הורות · בנות · נשים · גירושין · הליך שפיטה · הליך גישור · מחקר איכותני · גירושין כמעבר · סכסוכים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "בנות בוגרות להורים גרושים: תפיסתן את הגירושין בהליך שפיטה מול גישור", סמינריון אודות "בנות בוגרות להורים גרושים: תפיסתן את הגירושין בהליך שפיטה מול גישור" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.