היישום אינו מחובר לאינטרנט

החרדים בישראל (תרגיל)

עבודה מס' 068491

מחיר: 144.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: הצגת והסברת דעות שונות המתייחסות לטענה כי בשנים האחרונות החרדים עוברים תהליך "ישראליזציה".

1,409 מילים ,5 מקורות ,2006

תקציר העבודה:

במאה ה-19 מתרחשת מהפכת חילון- הדת הופכת לפחות מרכזית, בנוסף ישנה נהירה של צעירים מהכפרים ומבית הוריהם לערים, כלומר הצעירים חווים נתק כפול- הן מהדת והן מהמשפחה.
אנשי העיירה המסורתית באירופה וברוסיה צריכים למצוא דרך כלשהי על מנת לשרוד, על כן המנהיגות המסורתית דתית נוטשת את פולין ורוסיה ועוברת לארצות- הברית. בארצות- הברית ובארץ מתפתחת יחידה דורית חרדית חדשה עד 1950. אחד המאפיינים המרכזיים של יחידה דורית חרדית חדשה זהו מרחב החיים, כלומר הניסיון להקים מרחב חיים כמו זה שהיה בפולין וברוסיה כאשר בית הכנסת עמד במרכז הקהילה. בפועל, המודרניות גרמה למשבר עמוק בישיבות- בריחת צעירים. כדי להתמודד עם המשבר החליטו חכמי הדור כי אורחות החיים שהתאימו לרוסיה ולפולין אינם מתאימים לארץ ישראל. על כן התקבלו שתי החלטות: הראשונה היא הסתגרות גיאוגרפית, תרבותית ודתית- דבר הבא לידי ביטוי בגטו החרדי. החלטה שניה היא התפתחות חברת הלומדים- כלומר לימוד התורה הפך להיות לערך החיים המרכזי ועל כן, כל מה שעלול לפגוע בחברת הלומדים- אסור מדין תורה.
ישנה טענה כי בשנים האחרונות החרדים עוברים תהליך "ישראליזציה". בעבודה נציג ונסביר דעות שונות המתייחסות לטענה זו (גודמן ובילו, 2004; גודמן ויונה, 2004; פישר, 2004).

קטע מהעבודה:

גודמן ויונה טוענים במאמרם כי היחסים בין חילוניים לדתיים בישראל עומדים בפני עידן חדש. לעומת תפיסות הרווחות בקרב הציבור הישראלי אודות שני מחנות מנוגדים הנאבקים זה בזה, התרחשו ועדיין מתרחשים תהליכים המשנים את המציאות החברתית ומעוררים ספקות ביחס לתפיסות אלה.

תגים:

חברה ישראלית · החברה החרדית · חרדים · השתלבות · חילון · שילוב חרדים · חברה ישראלית

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "החרדים בישראל (תרגיל)", סמינריון אודות "החרדים בישראל (תרגיל)" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.