היישום אינו מחובר לאינטרנט

האידיאולוגיה והפעילות הפמיניסטית של הלידה אדיב- אדיור בתורכיה בין השנים 1908-1935

עבודה מס' 066204

מחיר: 483.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד התייחסה הלידה בהגותה ובמעשיה לבעיה המרכזית של מעמד האישה בכלל ומעמד האישה התורכית בפרט, בין השנים 1908 ל- 1935.

4,562 מילים ,9 מקורות ,2007

תקציר העבודה:

מעמד האישה במזרח התיכון עבר רפורמות כבר במחצית המאה התשע עשרה. בסוף המאה התשע עשרה היה קשר בין השקפות לאומיות, התמערבות ומעמד האישה. מעמד האישה הפך לסמל הרצון לשינוי, סמל לרעיון הקדמה במובן המערבי. תפיסות אלה היו נחלת הגברים מהמעמדות הגבוהים, שזכו לחינוך ולהשכלה גבוהה.

הדוגלים בלאומיות התורכית תמכו באמנציפציה של הנשים כחלק מהשקפתם הלאומית, ורובם היו גברים. נשים מעטות בלבד עסקו בהפצת רעיונות של שחרור האישה. בתהליך האמנציפציה של הנשים בתורכיה היה משקל רב ובעל ערך למלחמת הבלקן ולמלחמת העולם הראשונה, שבעטיין נדחפו הנשים התורכיות למעגל העשייה והעבודה. התמוטטות האימפריה ומלחמת העצמאות התורכית הביאה יותר ויותר נשים לצאת מן הבית ולפעול למען "המאבק הלאומי". חלקן עסקו בפעילות מחתרתית במסגרת "התנועה הלאומית"(1).

בתקופה המתוארת, אשר התרחשה בין השנים 1908-1919, נוצרו והתעצבו התנאים ההיסטוריים הלאומיים המתאימים למאבקן של נשים למען שיוון זכויות. לאחר 1908 הוקמו לפחות שנים עשר ארגוני נשים אשר רתמו מרצם למען מאבק זה, ובעיקר ארגון ה"טאאלי ניסוואן ג'מייתי" (Teali-I Nisvan Cemiyeti) אשר הוקם על ידי הסופרת והעיתונאית הלידה אדיב- אדיור Halide Edib-Adivar)) ב-1908 על מנת לקדם את מעמדן של הנשים בתחום החינוכי והתרבותי בפרט(2).

העבודה הנוכחית עוסקת באידיאולוגיה ובפעילות הפמיניסטית של הסופרת והעיתונאית הלידה אדיב-אדיור בתורכיה בין השנים 1908-1935, ומטרתה לבחון את השאלה המרכזית הבאה:
כיצד התייחסה הלידה בהגותה ובמעשיה לבעיה המרכזית של מעמד האישה בכלל ומעמד האישה התורכית בפרט, בעיה שהייתה על סדר יומה של החברה התורכית, בין השנים 1908 ל- 1935 ?.

העבודה מבוססת בעיקרה על ספרי הזיכרונות והמסות אשר כתבה הלידה אדיב- אדיור תוך התייחסות לסמנטיקה, למילים ולביטויים אשר בהם השתמשה במסגרת ההקשר ההיסטורי. שימוש נוסף נעשה במקורות משניים מודפסים של היסטוריונים אשר כתבו על תורכיה בתקופה שבין השנים 1908-1935.

תוכן העניינים
1. מבוא
2. סקירה היסטורית
2.1 רקע על התקופה
2.2 תולדות חייה של הלידה אדיב- אדיור
2.3 האידיאולוגיה הפמיניסטית של הלידה
2.3.1 תיאור התפתחותי
2.3.2 האוניברסאליות של "בעיית האישה"
2.3.3 הנשים התורכיות
2.3.4 "דמות האישה" בחיבוריה של הלידה
2.4 הפעילות הפמיניסטית של הלידה
2.4.1 בין השנים 1908-1919
2.4.2 בתקופת המאבק הלאומי, 1919-1923
2.4.3 בתקופה שלאחר הקמת הרפובליקה התורכית
3. סיכום ומסקנות
4. ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

במהלכה של המאה התשע עשרה החלו המעצמות האירופאיות לגלות מעורבות רבה במתרחש באימפריה העת'מאנית, אשר שלטה באותה בתקופה על תורכיה ובשטחיה. המעצמות ניהלו פעילות כלכלית ענפה עם האימפריה, בחסות הקפיטולציות, והביאו אותה למציאות בה היא נושאת בחוב ציבורי גבוה ביותר. במקביל לכך, החלו המעצמות להשתלט על שטחים רבים של האימפריה, והותירה אותה נכון לתחילת המאה העשרים, עם שטחים מצומצמים ביותר, ביחס לשיאה. בנוסף סבלה האימפריה ממרידות רבות וגילויי לאומנות, אשר כרסמו בשטחיה ופגעו עוד יותר במעמדה.

תגים:

טורקיה תורכיה · מעמד האישה · העת החדשה · פמיניזם · אידיאולוגיה · החברה המוסלמית

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "האידיאולוגיה והפעילות הפמיניסטית של הלידה אדיב- אדיור בתורכיה בין השנים 1908-1935", סמינריון אודות "האידיאולוגיה והפעילות הפמיניסטית של הלידה אדיב- אדיור בתורכיה בין השנים 1908-1935" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.