היישום אינו מחובר לאינטרנט

גבולות האחריות של ספקי שירותים באינטרנט

עבודה מס' 064393

מחיר: 302.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: האם יש להטיל אחריות על אתר שמפעיל צ'אט או פורום, בגין ביטוי מזיק (למשל לשון הרע) על-ידי גולשים?

7,497 מילים ,19 מקורות ,2005

תקציר העבודה:

אתר האינטרנט "אינדימדיה" מעמיד במה חופשית העומדת לרשות הגולשים באתר. לפני זמן קצר פרסם גולש מחו"ל באזור הפרסום החופשי קריקטורה ובה נראה ראש הממשלה, מתנשק בלהט עם מנהיג גרמניה הנאצית. בעקבות זאת הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת חקירה כנגד מפעילי האתר בחשד להסתה ולהעלבת עובד ציבור. במהלך עבודתנו זו נדון באחריותם של ספקי שירות : האם יש להטיל אחריות על אתר שמפעיל צ'אט או פורום, בגין ביטוי מזיק (למשל לשון הרע) על-ידי גולשים?
הסביבה הדיגיטאלית מאפשרת לגולשים להפר חוקים שונים, מבלי שייתפסו. בגלל נגישותה הגבוהה של הרשת, היעדר פיקוח מרכזי והיעדר גבולות, הרי הנזק שגולשים עלולים לגרום יכול להיות עצום. האם המשפט צריך להרים ידיים? שוב, מתעוררת כאן שאלת היחס שבין הערכים, על פיהם מעוצב המשפט, לבין הטכנולוגיה. אחד הפתרונות הוא לחסום את הפעילות המזיקה במקום שאפשר לעשות זאת: אצל אותו גורם ביניים שבין הגולש לבין שאר הגולשים. הכוונה היא לספקי שירותים שונים ברשת: ספקי גישה, ספקי שירותי אחסון של אתרים, מנהלי אתרים שבהם יש פורומים וצ'אטים וכן הלאה (Internet Service Providers - ISP). הטכנולוגיה יוצרת כאן מעין "צוואר בקבוק טכנולוגי". האם יש מקום להטיל אחריות על גורמי ביניים? הכוונה איננה לאחריות ישירה, זאת הייתה ונשארת אחריותו של המעוול או המפר הישיר. הכוונה היא לאחריות עקיפה. עד כה, נתקלנו במקרה אחד של הטלת אחריות עקיפה כזאת - בקשר להפרה תורמת בזכויות יוצרים. בדין הישראלי הוכרה העוולה בפסיקה, בדיני פטנטים, בפרשת רב-בריח . האם ראוי להרחיבה גם לזכויות יוצרים? ומה באשר לאחריות בגין לשון הרע?נשאלת השאלה כיצד יש לעצב את ההסדר המשפטי? מה ההשלכות של הסדרים שונים על השחקנים השונים בתמונה?.במדינות שונות נוסו פתרונות שונים בהקשרים שונים. מהו הדין בישראל?

תוכן העניינים:
הקדמה
אחריות ספקים וחופש הביטוי באינטרנט
לשון הרע
זכויות יוצרים
משפט השוואתי
אחריות ספקי שרות בארצות הברית
אחריות ספק שרות באירופה (הדירקטיבה האירופית)
המצב המשפטי בישראל
דו"ח הוועדה לבדיקת בעיות משפטיות הכרוכות במסחר אלקטרוני
תזכיר חוק מסחר אלקטרוני, התשס"ו-2005
סיכום ומסקנות
רשימה ביבליוגרפית

קטע מהעבודה:

הנגישות הבלתי מוגבלת לאינטרנט על כל משתמשיה ברחבי העולם בצירוף האנונימיות היחסית של המשתמש ופריסת הרשת על מרבית מדינות העולם מהווים פוטנציאל אדיר לניצול לרעה ומעוררים סבך בעיות משפטיות : כך למשל ניתן בקלות, לפגוע בשמו הטוב של אדם ולהפר את זכויות היוצרים שלו . בבחינת אחריותו של ספק שירותי מידע בהקשר לשני היבטים אלו , תעסוק עבודה זו. בפסק-דין אשר ניתן על ידי בית משפט השלום בתל-אביב נקבע שהטלת אחריות על בעלי אתרי אינטרנט להתבטאויות ותכנים של משתמשי האתר, תביא לפגיעה בחופש הביטוי. חלק מהאתרים ייסגרו ולא יוסיפו להתקיים. "אחרים יפעילו צנזורה, כך שיימנע פרסום של הודעות שונות, חלקן הודעות שאין בהן משום לשון הרע, חלקן הודעות משמיצות שתוכנן נכון ושאין מניעה לפרסמן. האופציה לקיום רב שיח בין זרים, להחלפת דעות, תוך ניסיונות שכנוע במגוון נושאים, האפשרות לקיום קשר בין אנשים רחוקים תוך מתן תוכן אמיתי לחופש הביטוי, אפשרות המוקנית כיום באמצעות המכשיר של האינטרנט, לא תהיה קיימת עוד בצורתה הנוכחית. זהו מחיר חברתי גבוה מאוד, בהתחשב בערך שהחברה מייחסת לחופש הביטוי.

מקורות:

נעמי אסיא, דיני מחשבים - הלכה למעשה, הוצאת נ.ד.י.ר. מחשבים, 2002 .
דויטש מ', חקיקת מחשבים בישראל עיוני משפט כב (תשנ"ט) 427.
המלצות הוועדה לבדיקת בעיות משפטיות הכרוכות במסחר אלקטרוני, מאי 2004
אלקין-קורן, המתווכים החדשים בכיכר השוק הוירטואלית, משפט וממשל ו' תשס"ב- 381.
אלקלעי ר' ,אחריותו האזרחית של ספקי שירותי האינטרנט להעברת מידע מזיק, המשפט ו (תשס"א) 151
חורים ברשת: פורנוגרפיה, מידע ועיצוב מדיניות בסביבה הדיגיטלית, ד"ר מיכאל ד. בירנהק, פורסם ב: פוליטיקה, גיליון 13 (2005), ע' 101.
יעקב הכט, על גבולותיו של השיח הווירטואלי, מגזין ברשת - איגוד האינטרנט הישראלי, פברואר 2003.
שמעוני אפרת., אינטרנט - מושגי יסוד ודילמת חופש הביטוי,הוועדה המיוחדת לענייני מחקר ופיתוח מדעי וטכנולוגי, הכנסת 24.2.1998).).

תגים:

אינטרנט · הביטוי · הרע · זכויות · חופש · יוצרים · לשון · ספקי · פורומים · שירותים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "גבולות האחריות של ספקי שירותים באינטרנט", סמינריון אודות "גבולות האחריות של ספקי שירותים באינטרנט" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.