היישום אינו מחובר לאינטרנט

התהוות סעודיה המודרנית

עבודה מס' 021241

מחיר: 181.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת התפתחות הממלכה הסעודית המודרנית תוך שימת דגש על האלמנט הדתי בעיצוב מדיניות הפנים.

3,992 מילים ,14 מקורות ,1996

תקציר העבודה:

ערב הסעודית החלה להתגבש, בצורתה כיום, לפני כמאתיים שנה עם הופעת תנועת הוהאביה(1). תנועה זו היתה תנועה אסלאמית דתית הדומה במהותה לתנועה החנבלית. עקרונותיה הם השלטת האסלאם, במתכונתו המקורית והשמרנית, על כל הערבים והשבטים הבדווים, משימה לא קלה כלל ועיקר ביחוד כאשר מדובר בשבטים בעלי רמת תרבות פוליטית נמוכה ביותר, אשר השליטה עליהם, לאור זאת, קשה(2).
לממשלה הנוכחית קדמו שתי ניסיונות שלא החזיקו מעמד: ממלכה הסעודית הראשונה והשניה. אולם בתחילת המאה עשרים הצליח אבן- סעוד להקים את הממשלה במתכונתה כיום, המושתתת בעיקר על חוקי האסלאם, אולם משלבת בתוכה גם קידמה מערבית.
בשנים האחרונות לשלטונו החלה להתגבש בבית המלוכה קבוצה של "נסיכים חופשיים" שהתנגדו לשלטון האבסולוטי של אבן-סעוד ודיברו על הצורך ברפורמות פוליטיות ומינהליות כדי להפוך את הממלכה למדינה מקדמת. קבוצה זו התבלטה מאוחר יותר בתקופה המאבק על השלטון בין בניו של אבן-סעוד: סעוד ופייצל.
את הסתירה הקיימת בין דת האסלאם לבין לאומיות במובנה המודרני- סתירה שאין לבטלה לחלוטין- קל יותר ליישב, כאשר תופשים את הלאומיות כרחבה וכוללנית- לעומת תפישה של לאומיות מובדלת. על פי העקרונות האסלאמים יש לשלול כל מי שדוגל בתפישה הבדלנית, שכן הוא מפלג כביכול את האסלאם כולו (הדוגלים בתפישה הפאן-ערבית לעומת זאת מקום יותר לרעיון של אחדות האסלאם- אם כי גם כאן יש חריגה מרעיון זה, מכיוון ש"משאירים בחוץ" מוסלמים רבים אחרים).
גורם מאחד אחר נעוץ בשאיפתו של העולם הערבי לעוצמה, לחשיבות, לתפיסת מקום נכבד בזירה הבינלאומית. גורמים מלכדים נוספים אחרים המרסנים את השאיפה לאחדות ופוגמים בהגשמתה. אולם עם כל תחושת היחד והרגשת הזיקה ההדדית בין עמי ערב, ישנם בכל זאת הבדלים ברגש הלאומי.
מכל דתות העולם דת האסלאם היא הדת הפוליטית ביותר. מלכות האלוקים לפיה איננה בשמיים- כמו בנצרות, וגם אינה נדחית עד לימות המשיח כמו ביהדות. את חוקי האסלאם יש לקיים כאן ועכשיו על ידי החלתו של החוק האלוהי "השריעה". למסגרות ולמדינה יש איפוא חשיבות מכרעת באסלאם, שכן רק במסגרתה ניתן ליישם את השריעה במלואה לא רק בענייני אישות וכלכלה, אלא גם בעניינים לאומיים.
העליונות הפוליטית של האסלאם היא כל כך מרכזית לתפישת העולם של המוסלמים עד כי הם רואים את כל האירועים והתהליכים אשר הביאו להשתלטות אירופה הנוצרית על המוסלמים כסטייה של ההיסטוריה ממהלכה(3).

מטרת עבודה זו היא לבחון את התפתחות הממלכה הסעודית המודרנית תוך שימת דגש על האלמנט הדתי בעיצוב מדיניות הפנים: כיצד השפיעה האסכולה הוהאבית והעולמא על עיצוב משטרה של ערב הסעודית ככל שזה קשור ביחסי שלטון אזרחים, יחסים בין המלך לאליטה הדתית והסדרת שושלת השלטון. תהליכי ההתגבשות הינם דינמיים, קרי עד היום ישנן עימותים אולם העבודה תתמקד בעיקר על תקופתו של מעצב הממלכה הסעודית המורדנית: אבן-סעוד.
-------------------------------------------------------------------------------
1. שמיר שמעון, תולדות הערבים במזרח התיכון בעת החדשה, עמוד 209.
2. פיינר ס.א., האיש על גב הסוס- מקומו של הצבא בפוליטיקה, פרק ההקדמה.
3. בר גבריאל, ערביי המזרח התיכון, עמוד 18.

תגים:

מזרחנות · אבן · מזרח · סעוד

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "התהוות סעודיה המודרנית", סמינריון אודות "התהוות סעודיה המודרנית" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.