היישום אינו מחובר לאינטרנט

זנות, משפט וקולנוע

עבודה מס' 070633

מחיר: 399.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת הגישות הפמיניסטיות השונות ואת התייחסותן לתופעת הזנות; גישת הניתוח המשפטי-קולנועי ומטרתו, כפי שהוצגה ע"י ד"ר אורית קמיר, ואנתח את הסרט מונסטר לפיה.

8,158 מילים ,22 מקורות ,2015

תקציר העבודה:

ויקטוריה מולדובנובה הגיעה לישראל ממולדובה בשנת 1999 במטרה לעבוד כמעסה, כך שתוכל לחסוך את כספה ולשוב לארץ מולדתה עשירה יותר. בפועל, ויקטוריה נלקחה משדה התעופה היישר לדירה באופקים, שם אולצה לעסוק בזנות. היא נסחרה לכל המרבה במחיר, הוזנתה שוב ושוב, והשתלמה מאוד לבעליה, כך שרווחיו מעבודתה היעילה והמסורה היו גבוהים מאוד. כך עד שרשויות החוק שמו קץ להעסקתה, וויקטוריה נותרה ללא פרנסה.
בשנת 2003 הגישה ויקטוריה מולדובנובה לבית הדין האזורי בבאר שבע תביעה להכיר ביחסי עבודה בינה לבין מעסיקיה במכוני הליווי השונים. ויקטוריה טענה שהתקיימו מבחני עובד - מעביד בינה לבין מעבידיה, ועל כן, בסיום עבודתה, חובה עליהם לשלם לה פיצויי פיטורים, הפרשי שכר עבודה ותשלומים נוספים(1), בהתאם לדיני העבודה. תביעתה התקבלה. בית הדין קבע כי על פי מבחן ההשתלבות העוזר לקבוע מיהו עובד, נראה כי התובעת הייתה לכאורה עובדת של הנתבעים(2). ועם זאת, כך קבע, אין מתקיימים במקרה הנדון יחסי עובד ומעביד, שכן ביחסי עבודה מסוג זה (סרסור וזונה) נעדרת הכוונה וההסכמה להתקשרות לביצוע עבודה. במערכת יחסים שכזו, שנעשתה בכפייה, אין בידי ויקטוריה את היכולת האמיתית לפרוש מעבודתה בכל עת שתחפוץ. ולמרות זאת, בית הדין קבע כי מכיוון שהתובעת אכן ביצעה עבודה עבור הנתבעים, הרי שהיא זכאית לשכר ראוי לפחות בשיעור שכר המינימום בגין תקופת עבודתה. בית הדין קיבל את התביעה וקבע כי הנתבעים ישלמו לתובעת הפרשי שכר עבודה, פיצוי בגובה 240,000 ₪ עבור עוגמת נפש וסבל, וחיוב הוצאות משפטיות לכל אחד מהנתבעים(3).
סיפורה של ויקטוריה ממחיש את הסטריאוטיפים והתפישות הרווחות בחברה כלפי תופעת הזנות, ובמיוחד, את אלו המעוגנים במיתוסים שונים: הזנות, ברור לרבים, היא פשוט "המקצוע העתיק בעולם"; היא עיסוקן של נשים מיניות, לא מוסריות ועצלות, שבוחרות לעשות "כסף קל ומהיר" כדי לממן את לימודיהן באוניברסיטה, וגם ולספק את צרכיהם הטבעיים והבלתי נמנעים של גברים. כלומר: גברים צריכים סקס, זונות הן הנשים שמוכנות לספק להם אותו תמורת כסף, ועסקת החליפין היא אחד הדברים האוניברסליים והנצחיים ביותר בחיינו האנושיים. אם הזנות מעוררת בעיות, אלה בעיות של מטרד שהזונות מהוות עבור אזרחים מהוגנים הנתקלים בהן, ומחלות שזונות מפיצות בין לקוחותיהן. מיסוד הזנות ופיקוח עליה הם לכן הכלים המתבקשים להסדיר את היבטיה הבעייתיים של תופעה בלתי נמנעת.
התפישה שמנגד מדגישה שמרבית העוסקות בזנות התדרדרו אליה בשל סיבות פסיכולוגיות, משפחתיות, חברתיות, כלכליות ואחרות. מציאות הנשים בזנות היא קשה ואלימה, וחוויותיהן הן טראומתיות וכוללות תדיר השפלה, אלימות ואיבוד הכבוד האנושי הבסיסי, כבוד אדם וחווה(4).

בעבודה זו אסקור ראשית את הגישות הפמיניסטיות השונות ואת התייחסותן לתופעת הזנות. לאחר מכן אציג את גישת הניתוח המשפטי-קולנועי ומטרתו, כפי שהוצגה ע"י ד"ר אורית קמיר, ואנתח את הסרט מונסטר לפיה. ניתוח תופעת הזנות כפי שמוצגת בסרט עלילתי, תוך התייחסות למאפייניה, יעיד על התפישות החברתיות כלפיה ועל השתקפותם של ערכי המוסר וכללי הצדק הנהוגים בחברה. את מסקנתי אציג בסיכום העבודה.

תוכן עניינים:
מבוא
תורות פמיניסטיות, חברתיות ומשפטיות
-פמיניזם ליברלי
-פמיניזם רדיקלי
-פמיניזם תרבותי
גישות פמיניסטיות למשפט
זנות, מהי?
השיפוט הקולנועי
מדוע קולנוע?
ערכי כבוד
מונסטר (monster, 2003)
הסיפור האמיתי
תמצית הסרט
ניתוח משפטי-קולנועי
סיכום
נספח
מקורות

קטע מהעבודה:

אורית קמיר, בספרה "פמיניזם, זכויות ומשפט" מנתחת את הגישות הפמיניסטיות השונות להסדרה משפטית של סוגיות הקשורות לנשים ולמעמדן בחברה.
הפמיניזם נולד בתגובה למציאות חייהן של נשים, קבוצה, בחברה האנושית(5). נקודת המוצא היא העובדה כי למרות שנשים הן בנות אדם לכל עניין, אין הן נהנות משיויון זכויות והזדמנויות באף מגזר של החיים החברתיים. ואם לדייק, הן מודרות, מופלות ומנוצלות לא אחת.
התנועה הפמיניסטית שמה לה למטרה ללמוד ולהגדיר את מציאות חייהן של נשים, לפרשה ולשנותה. סקירת המאבק הפמיניסטי לאורך השנים מלמד כי הוא הצליח לשנות מציאות חברתית לא אחת, בחלקים מין העולם, ושיפר את מעמדן של הנשים בחברה.

תגים:

זנות · משפט · פמיניזם · קולנוע · מיסוד הזנות · עבירות מין · אונס · אלימות · מינית · צרכני זנות · זונות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "זנות, משפט וקולנוע", סמינריון אודות "זנות, משפט וקולנוע" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.