היישום אינו מחובר לאינטרנט

בעלות מרוכזת או מבוזרת בחברה והשפעתה על רווחי פירמות

עבודה מס' 070460

מחיר: 252.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: האם בעלות מרוכזת או מבוזרת בחברה משפיעה על רווח החברה וכיצד?

3,387 מילים ,24 מקורות ,2016

תקציר העבודה:

מחקר זה בוחן את סוגיית השליטה ריכוזית אל מול שליטה מבוזרת והשפעתו על הרווח בחברות ציבוריות. במרביתן של החברות הציבוריות בישראל קיימת קבוצת שליטה, קבוצה המחזיקה במרבית מניות החברה ושולטת בהצבעות והחלטות החברה. לא אחת לקבוצת השליטה ישנה את יכולת למשוך טובות הנאה מן החברה על חשבון יתר בעלי המניות Cheung, Rau & Stouraitis, 2006)). ואף במקרים לא מעטים באפשרותו של בעל השליטה בקבוצה, לערוך שימוש בהלוואות, בהנפקות פרטיות ובעסקאות בעלי עניין במטרה להעביר הון או חוב בין החברות השונות שבקבוצת העסקים שלו וכך לקיים מעין שוק הון פנימי Almeida & Wolfenzon, 2006)).
למעשה בעלות ריכוזית היא בעלות של חברה על ידי בעלי מניות רבים, לכל בעל מניות יש אחוז קטן בשליטה בחברה ולכן אין ביכולתו להשפיע על החלטות בפירמה. בעיה אפשרית העלולה להתעורר במצב זה היא בעיית הסוכן, שזהו מצב שבו למנהל החברה בפועל יש ניגוד אינטרסים עם בעלי המניות. ניגוד שכזה יכול לבוא לידי ביטוי כאשר מטרות המנכ"ל הן להרוויח יותר כסף או להמשיך ולהינות מההטבות המגיעות עם יוקרת המקצוע, בעוד שמטרות בעלי המניות הן רווח או למקסם את שווי שוק החברה. בעיית הנציג המתפתחת במקרה של בעלות מבוזרת הינה למעשה החשש שהמנהלים, בעלי השליטה בפועל, יפעלו לטובתם העצמית שלהם ולא לטובת בעלי המניות ומאופיינת בניגוד עניינים ופערי מידע (Fama & Jensen, 1983).
חשוב לציין בעניין זה כי הספרות המחקר המקצועית בתחום זה מכירה ביתרונותיהן של קבוצות עסקיות ובעלות ריכוזית במשקים מתפתחים, אשר למעשה משמשות תחליף למוסדות חסרים או חלשים בכך שהן מספקות לחברות בקבוצה העסקית אשראי עובדים מיומנים וכיוצא בזה. עם זאת, ישראל אינה נחשבת מדינה מתפתחת בהיבט זה (Khanna, et al.,2007).

במסגרת המחקר הנוכחי נסקרת ספרות מחקרית רלוונטית וכן נערך מחקר אמפירי הבוחן את השפעות הבעלות על רווחיות של חברות ציבוריות בישראל במטרה לענות על שאלת המחקר:
האם בעלות מרוכזת או מבוזרת בחברה משפיעה על רווח החברה וכיצד?
המחקר הוא מחקר כמותי המבוסס על סקירת ספרות. המחקר האיכותני יהיה הבסיס לחלק המחקרי ויבוצע באמצעות סקירת מאמרים ומחקרים מתוך ספרות המחקר המקצועית בתחום המימון.
על מנת לערוך את המחקר הכמותי נערך שימוש בשיטת מודל הריבועים הפחותים - רגרסיה לינארית.

תוכן עניינים:
מבוא
רקע תיאורטי
מתודולוגיה
ממצאים
סיכום דיון ומסקנות
ביבליוגרפיה
נספחים

קטע מהעבודה:

מחקר שנערך על ידי מחלקת המחקר של BDO (2006), אשר נבחנו למעלה מחמש מאות חברות הרשומות למסחר בבורסה של תל אביב, נמצא כי כ-45% מהחברות הציבוריות בישראל הנן בבעלות ובמעורבות משפחתית. חברה משפחתית הוגדרה כחברה אשר מקיימת שני תנאים מצטברים: שליטה בידי משפחה אחת עד שלוש משפחות, ונוכחות משפחתית בדירקטוריון (משמע, לפחות שני דירקטורים בני אותה משפחה). המחקר מצביע על כך כי בחברות הנכללות במדד תל אביב 100 זוהו 37 חברות ציבוריות משפחתיות, כמו כן כי ממוצע מספר הדירקטורים שהם בני משפחה הנו שלושה בחברה, וכי במרבית המקרים שיעור אחזקת המשפחה בהון החברה גבוה מכ- 50%, ובקבע מהמקרים אף גבוה מכ-80%.

תגים:

מניות · רווחים · בעלות ריכוזית · מבוזרת · מרוכזת · ביזור · פיזור · שליטה · בעלי מניות · בורסה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "בעלות מרוכזת או מבוזרת בחברה והשפעתה על רווחי פירמות", סמינריון אודות "בעלות מרוכזת או מבוזרת בחברה והשפעתה על רווחי פירמות" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.