היישום אינו מחובר לאינטרנט

המלוכה במרוקו והסמלים התרבותיים

עבודה מס' 069934

מחיר: 386.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: מהם הסמלים התרבותיים שהובילו את מרוקו לשלטון מלוכה יציב? ובאיזה מידה הם השפיעו על הלגיטימציה השלטונית?

8,220 מילים ,12 מקורות ,2011

תקציר העבודה:

לאורך כל ההיסטוריה הסוערת של מרוקו שידעה תהפוכות פוליטיות, רפורמות כלכליות, פילוגים פנימיים, שליטה צרפתית וניסיונות כיבוש על ידי עמים נוספים מאירופה, העם המרוקני נשאר נאמן לעקרונות האסלאם, לחליפות השאריפית ולבית המלוכה. הרוח של מרוקו והגדרתה נותרו בלתי מנוצחות מבעד לתפיסת המונרכיה וייצוגיה המקודשים.

בעבודה זו אבחן את השאלה, מהם הסמלים התרבותיים שהובילו את מרוקו לשלטון מלוכה יציב? ובאיזה מידה הם השפיעו על הלגיטימציה השלטונית?
הסמלים התרבותיים שיחקו תפקיד חשוב בפוליטיקה המעשית במרוקו. בזהות הפוליטית, התרבותית ובשמירה על הזהות העצמית והלאומית המאוחדת. הלגיטימיות התרבותית הפכה לבסיס הכוח המדינתי .
המונרכיה המרוקנית ידעה ויודעת לנצל שינויים בעבר ובהווה, תוך התאמת עצמה לפרקטיקות מערביו, מבלי לוותר על המורשת של עצמה ועל טיבעה הילידי, על הקשר שלה לאסלאם ולעברה. השליט עצמו- המלך, נסיך המאמינים, שבדמו זורם דמו של הנביא מוחמד, ושמוקף באור אמיתי של השושלת השאריפית, מקושר ישירות ליסודות האסלאם היוצרים ביסוס עוצמתי ללגיטימיות שלו ומסייעים לעם לתפוס אותו כליבה של הישות המרוקנית.

בפרק הראשון אסקור את ההיסטוריה של מרוקו, מהתקופה הפרה קולוניאלית המתארת את עלייתה של השושלת העלווית. דרך הכיבוש הצרפתי ב- 1912 שהביא עימו את התקופה הקולוניאלית והקמת פרוטקטורט בחלקה הדרומי. כמו כן, ארחיב על פרסום המסמך שכונה "הצו הברברי" שתכליתו הייתה למסד את ההפרדה בין הברברים לערבים. פרסום הצו, שנחתם על ידי המלך מוחמד החמישי, הוביל להתארגנות פוליטית ולהקמת התנועה הלאומית, שהחלה לפעול לאחר התסיסה שפקדה את הממלכה. בשנת 1942 כאשר נחתו כוחות בנות הברית על חופי מרוקו התחזקה התחושה של סיום עידן הקולוניאליזם וכי חלף זמנו של הפרוטקטורט. עם סיום מלחמת העולם השנייה, צרפת המשיכה לנהוג במרוקו כבעבר תוך התעלמות מרחשי הלב של העם, דבר שהביא להתחזקות התנועה הלאומית ולהקמת מפלגת אסתקלאל (מפלגת העצמאות), שדרשה ביטול הפרוטקטורט והענקת עצמאות למרוקו. התסיסה התקיימה עד להחזרתו של מוחמד החמישי מהגלות בשנת 1955, שבשנה זו קיבלת מרוקו את עצמאותה.
בפרק השני אבחן את הסמלים והטקסים התרבותיים שביססו במרוקו שלטון לגיטימי וארחיב בפירוט על כל סמל תרבותי שנתן לגיטימציה לבית המלוכה.

בפרק השלישי אציג את סמליה ועקרונותיה של מרוקו כפי שאומצו על ידי המונרכיה ומתוארים במחקריהם של שיילינג ( Schilling) ובורקיה ( Bourqia).
ההזדהות האוכלוסייה במרוקו עם המלוכה היא עמוקה. תפקידו הבינלאומי של המלך נתפס כחשוב ומהותי. שילוב המוקד המלוכני והטקסי בפוליטיקה המקומית העניק למרוקו יציבות שלטונית שאינה מצויה במדינות האזור.

תוכן עניינים:
מבוא

פרק א' היסטוריה של מרוקו
1. התקופה הפרה קולוניאלית
2. התקופה הקולוניאלית
3. הצו הברברי - Dahir
4. התנועה הלאומית
5. מפלגת האסתקלאל (מפלגת העצמאות)

פרק ב' טקסים וסמלים תרבותיים של המונרכיה
פרק ג' המונרכיה במרוקו
פרק ד' סיכום ומסקנות

ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

בשנת 1666 פינתה השושלת הסעדים את מקומה לשושלת העלווים (Alawis), המושלת עד עצם היום הזה. שושלת זו נהנתה מלגיטימציה רחבה בזכות שיוכה השאריפי (מצאצאי הנביא מוחמד): מרותו הרוחנית של המלך הייתה מקובלת על כל מרכיבי החברה, לרבות שבטי "בלאד אל סיבא".

תגים:

מרוקו · היסטוריה · הצו הברברי · Dahir · התנועה הלאומית · אלאסתקלאל · מפלגת העצמאות · תרבות מרוקו · צפון אפריקה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "המלוכה במרוקו והסמלים התרבותיים", סמינריון אודות "המלוכה במרוקו והסמלים התרבותיים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.