היישום אינו מחובר לאינטרנט

טקסי הבר מצווה המודרניים לעומת המסורתיים דתיים

עבודה מס' 069623

מחיר: 362.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת ספרות ותצפיות על טקסי בר/בת מצוה.

13,551 מילים ,20 מקורות ,2012

תקציר העבודה:

טקס בר-המצווה על פי היהדות הוא שלב המעבר בין ילדות לבגרות. כל בת המגיעה לגיל 12 ובן בהגיעו לגיל 13 נחשבים כאחראים למעשיהם וחייבים בכל המצוות. הגיל שנקבע בתקופת המשנה תאם את ציפיות החברה מן האדם, זהו גיל שזמן מועט אחריו נישאו והקימו משפחות ולכן טקסי בר-המצווה היוו מעבר פורמלי מילדות לבגרות. במהלך השנים השתנתה המשמעות של בר-המצווה בהתאם לשינויים שעברה החברה שהפכה למודרנית, אך תמיד נותר הטקס כשלב מעבר משמעותי ביותר בחייו של האדם.

האנתרופולוגים וואן-גנפ (1965) וטרנר (1969) הציגו במחקריהם הקלסיים מודל של "טקס מעבר" והראו כיצד טקסי המעבר מאשררים את הזהות החדשה למשתתפים בהם ולחברה. רוב המחקרים של טקסי מעבר עוסקים בתרבויות מוגדרות, ומוצג בהם מעבר באמצעות מודל תלת-שלבי (וואן-גנפ וטרנר) בהקשר לטקסים דתיים.
דבר זה אינו מובן מאליו כשמדובר בטקסים פרטיים המייצגים שינוי ומעבר בחיי יחיד.
מור ומיירהוף (1977) הצביעו על חשיבות הטקס החילוני. מיירהוף דיברה גם על חשיבות טקס ההגדרה של הקבוצה. רובין ועמיתיו (1994) עסקו בטקסי הגדרה פרטיים שהצביעו על מודל תלת-שלבי דומה לזה של וואן-גנפ וטרנר הקיים ברמת המיקרו כשם שהוא קיים ברמת המקרו.
עפ"י תפיסתו המטה- תבניתית של לוי-שטראוס (1969) שמראה שאפשר למצוא בהתנהגות האנושית מבנה בסיסי משותף מעבר לשונות התרבותית. השוני הבין-תרבותי ניכר בפרטי הטקס אבל לא בתבניתו. העולם החילוני והעולם הדתי מייצגים תפיסות תרבותיות שונות.

חקר המקרה נעשה בשיטת ניתוח תוכן איכותי של מקורות תיאורטיים - ספרות מקצועית ומאמרים בנושא טקסים בחברה המודרנית אל מול המסורתית, וכמו כן של מקורות אמפיריים - ספרים, מאמרים וכתבי עת בנושא המקרה הנבחר.
במקרה בוחן השתמשתי בשיטת מחקר של תצפיות בטקסי בר מצווה לסוגיהם.
בחלק התאורטי בעבודתי הגדרתי "טקס מעבר" ובכלל זה "טקסי הגדרה אישיים".
בעבודה זו אעשה השוואה וניתוח בין טקסי בר מצווה תוך כדי תצפיות בחמישה סוגי טקסי בר מצווה: טקס בר מצווה בקהילה החילונית-מסורתית, בקהילה הרפורמית, בר מצווה בקהילה החרדית, בר מצווה בכותל ולבסוף בת מצווה.
אראה כי בשנים האחרונות נעשה שינוי משמעותי במהות וארגון טקס הבר מצווה. כמו כן, אערוך השוואה בין טקסי בר מצווה מסורתיים לטקסי בר מצווה מודרנים.

תוכן העניינים:
מבוא
פרק תיאורטי: מאפייני הטקס
טקסי מעבר: מעבר בין ילדות לבגרות
בר המצווה: מבט אנתרופולוגי-היסטורי
טקס בר מצווה: מסורתי לעומת מודרני
מקרה בוחן: בר / בת מצווה
תצפיות:
בר מצווה בקהילה המסורתית-חילונית
בר מצווה בקהילה הרפורמית
בר מצווה בקהילה החרדית
בר מצווה בכותל
בת מצווה

סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

טקס אינו סתם משחק או לבוש חיצוני חסר תוכן, הטקס מעודד מעבר ממצב למצב.
לטקס היבט חושי. באמצעות החושים נקלט הטקס גם באופן חוויתי, וככל שיהיו מעורבים בו יותר חושים כך הוא יהפוך לאינטנסיבי יותר (רובין, 1994).

תגים:

טקס · בר מצווה · דתי · מודרני · טקסים · טקס מעבר · מסורת · רפורמים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "טקסי הבר מצווה המודרניים לעומת המסורתיים דתיים", סמינריון אודות "טקסי הבר מצווה המודרניים לעומת המסורתיים דתיים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.