היישום אינו מחובר לאינטרנט

אקלים הכיתה ומערכת היחסים בין המורה לתלמיד

עבודה מס' 069434

מחיר: 302.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד אקלים הכיתה משפיע על מערכת היחסים ההדדית בין המורה לתלמיד.

6,395 מילים ,40 מקורות ,2011

תקציר העבודה:

השימוש במונח "אקלים" בכיתה מציין את האווירה השוררת בכיתה ובקבוצה. אקלים כיתה חיובי פירושו ציפייה שכל אחד מן התלמידים בכיתה יעשה כמיטב יכולתו בתחומים השונים לסייע לזולת ולהשפיע במידה גבוהה זה על זה ועל המורה. באקלים כיתה חיובי קיימת רמה גבוהה של משיכה לקבוצה ולבני הכיתה ורמה גבוהה של הבעת רגשות. קיימות נורמות התומכות בהדגשת האינדיבידואל. יש ותקשורת בין אישית יעילה בקבוצה קשורים אף הם ללימוד. לכן בכיתה כזו יש לצפות להנעה חזקה של תלמידים ומורים כאחד בכדי להגשים מטרות משותפות, רגשות הערכה עצמית חיובית והרגשת ביטחון בקבוצה, מידה גבוהה של מעורבות והרגשה נעימה של חברי הקבוצה. מנגד בכיתה בעלת אקלים שלילי- הדבר יכול להשתבש בצורה שתצא מכלל שליטה.
במחקר על הגורמים החברתיים בכיתה קיימות שלוש גישות: הגישה היחידנית- המתמקדת ביחיד בתוך הקבוצה. הגישה הקבוצתית- המתמקדת בתכונותיה של הכיתה כקבוצה חברתית והגישה המערכתית- הבודקת את בית הספר כולו כארגון. אנו נתמקד בגישה הקבוצתית.
מן התהליכים החברתיים והדינמיקה הקבוצתית אנו מקישים על הכיתה שבבית הספר, והכיתה שבבית הספר מזמנת לנו אפשרות (בעקבות הפעילות בה) לבדוק את התכונות והתהליכים המאפיינים את אקלים הכיתה.
התופעה בה תדון העבודה היא השפעת אקלים הכיתה על היחסים בין המורה לתלמיד- כיצד מערכת היחסים משפיעה על האינטראקציה ביניהם, על הנכונות של שניהם לכבד האחד את השני ועל המשמעת והמוטיבציה שמפגין התלמיד מחד והנכונות להשקעה של המורה מאידך.
שאלת המחקר: כיצד אקלים הכיתה משפיע על מערכת היחסים ההדדית בין המורה לתלמיד.
שאלה זו תידון במבנה המחקר ב-4 פרקי העבודה.

תוכן העניינים:
מבוא
פרק 1: מהו "אקלים כיתה" ומהם מרכיביו
מאפייני האקלים הכיתתי
אקלים לימודי
אקלים חברתי
פרק 2:התלמידים כקבוצה חברתית והשפעתם על האקלים החברתי בכתה
ציפיות
משיכה
תקשורת
נורמות
מנהיגות
לכידות
הלכידות כגורם משפיע בקבוצה/כתה
מאפייני הכיתה המלוכדת
פרק 3: המורה כמשפיע ומושפע מאקלים הכיתה
ציפיות
משיכה
תקשורת
נורמות
מנהיגות
המורה כמנהיג
מקורות הכוח של המורה כמנהיג
סגנון מנהיגת המורה
המנהיגות המעצבת / Transformational Leadership
מנהיגות מתגמלת / Transactional Leadership
לכידות
פרק 4: יחס המורה לתלמיד
הסגנון המקדיש
הסגנון המתייחס
הסגנון המתבדל
הסגנון המשלב
הסגנון החברי
בעיות משמעת
היבטי מרות

דיון- השפעת האקלים על מכלול מערכת היחסים
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

לוין, דוניצה וצלרמאיר (1995 , עמודים 4-5) מתמקדות בתפקיד המורה כיוצר אווירה. "אקלים" מתפתח מסגנון הביצוע של המורה, דהיינו מהדרך שבה המורה מאזן את הדרישות והצרכים האישיים של הכיתה. צרכים אישיים, ציפיות ואקלים כיתה, הן מוסיפות, נמצאים באינטראקציה מתמדת, על מנת לנבא את התנהגות הקבוצה ואת תוצרי הלמידה. שדמי (2009 עמוד 5) מגדירה אקלים כיתה כתפיסת האחווה, הלכידות והאווירה בכיתה.

תגים:

אקלים · כיתה · השפעת אקלים · יחס מורה לתלמיד · אקלים חברתי · מושפע מאקלים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "אקלים הכיתה ומערכת היחסים בין המורה לתלמיד ", סמינריון אודות "אקלים הכיתה ומערכת היחסים בין המורה לתלמיד " או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.