היישום אינו מחובר לאינטרנט

השלום עם ירדן: פרוייקטים כלכליים במבחן הזמן

עבודה מס' 068849

מחיר: 302.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת הפרוייקטים הכלכליים שבין ירדן וישראל שתוכננו עם חתימת הסכם השלום ביניהן.

3,110 מילים ,20 מקורות ,2010

תקציר העבודה:

הסכם השלום בין ישראל לירדן, אשר נחתם ב-26 באוקטובר 1994, סימל כניסה לעידן חדש באזורנו. שתי המדינות הביעו בהסכם את שאיפתן ל"פיתוח ושגשוג כלכלי כעמוד יסוד לשלום, ביטחון ויחסים הרמוניים בין מדינות, עמים ובני אנוש יחידים". בהסכם הועלו אפשרויות שונות לשיתוף פעולה כשהפרויקטים העיקריים שנידונו הם: תעלת הימים, פיתוח אזור עקבה-אילת, פרויקטים תחבורתיים ועידוד שיתוף פעולה תעשייתי. הנושא הכלכלי עומד במרכז הסכם השלום ישראל-ירדן והוא מהותי ליחסים. הכלכלה יכולה להיות מנוף לשיפור היחסים ולהרחבת השלום דרך שיתוף פעולה בין הצדדים. בניגוד למצב המדיני והאסטרטגי שחלים בו זעזועים לפרקים, האינטרסים הכלכליים יציבים יותר. בשטח הכלכלי יש הזדמנויות רבות להתרחבות למרות המצב הפוליטי המתוח.

בעבודתי אסקור פרויקטים כלכליים אשר נידונו בין הצדדים הישראלי והירדני במהלך שיחות השלום, בחתימתו ולאחריו. המיזם העיקרי אשר תוכנן להיות פרויקט ישראלי והפך לאינטרס משותף של שתי המדינות הוא פרויקט תעלת הימים אותו אביא כמקרה בוחן של פרויקט לאומי. אחריו אביא את הפרויקטים התחבורתיים השונים ואראה האם היתה בהם התפתחות כלשהי. כמו כן, אסקור בקצרה מעט מן המיזמים אשר נעשו בסקטור הפרטי כדי לבדוק האם יש התאמה בין יוזמות ממשלתיות ליוזמות פרטיות. מטרתי היא להציג את התפתחותן או אי-התפתחותן של תכניות אלה ולהסיק מסקנות מתאימות.

תוכן עניינים:
מבוא
פרויקט תעלת הימים
פרויקטים תחבורתיים
שיתוף פעולה במגזר הפרטי
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

הסכם התחבורה, שנחתם ב-16 לינואר 1996, נועד להסדיר את נוהלי המעבר, בין ישראל וירדן, של כלי תחבורה ביבשה, באוויר ובים כפי שאפרט. בנוגע לתנועה יבשתית, הסכימו הצדדים על מעבר של מכוניות פרטיות הכוללות גם את אלה של אזרחי שתי המדינות. כמו כן, נמצאה הסכמה לסוגיית התחבורה לתיירים והתחבורה הציבורית-אוטובוסים ומעברם במסלולי נסיעה מוסדרים. לעומת זאת, הובלת המטענים בין המדינות היה עניין סבוך יותר. הצדדים אימצו את שיטת "גב אל גב" בהעברת סחורות. הכוונה היא שכאשר מגיעה משאית מישראל למסוף היא נעצרת שם, נפרקת ואת הסחורה טוענים על גבי משאית אחרת בצד הירדני, והיא נוסעת אל היעד המבוקש. זו שיטה מסורבלת אך הצדדים הביעו נכונות לאמץ את שיטת "Door To Door" הישירה.(15)

תגים:

ישראל · ירדן · שלום · כלכלה · תעלת הימים · תעלת השלום · התפלה · שלום כלכלי · כלכלה · מדינות ערב · מזרחנות · כלכלה בינלאומית · כלכלה פוליטית

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "השלום עם ירדן: פרוייקטים כלכליים במבחן הזמן", סמינריון אודות "השלום עם ירדן: פרוייקטים כלכליים במבחן הזמן" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.