היישום אינו מחובר לאינטרנט

פרשת קו 300

עבודה מס' 068704

מחיר: 362.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: פרשת קו 300 כאבן בוחן לדילמה בין האינטרס הביטחוני(דרג צבאי) לאינטרס הדמוקרטי (דרג מדיני).

13,026 מילים ,27 מקורות ,2005

תקציר העבודה:

פרשת קו 300 שהחלה באפריל 1984 בשחרור הרואי של אוטובוס חטוף, והסתיימה כעבור יותר משנתיים בספטמבר 1986 לאחר שהמשטרה חקרה את אנשי השב"כ ואנשי הממשל המעורבים בפרשה. פרשה זו זעזעה את המערכת הביטחונית, הפוליטית והמשפטית וכן את הציבור כולו. בפרשה באו לידי ביטוי מערכות היחסים הסבוכות והבעייתיות שבין השב"כ לזרועות המדינה השונות, בינן לבין התקשורת, ובעיקר בין הארגון החשאי לבין הציבור.
עקרונות הדמוקרטיה מכתיבים למדינה ומכאן גם לדרג המדיני, דפוסי פעולה ברורים בכל הקשור ל"מותר והאסור". לא יתכן מצב בו יימצא אדם הפועל בשירות ציבורי ללא ביקורת כלשהי או לחילופין גוף המורשה לעבור על חוקי המדינה בשם אינטרס כלשהו.
מנגד מכתיבים צורכי הביטחון דפוסי פעולה החורגים לעיתים מגבולות המותר. תנאים אלו מחייבים ליצור איזון כלשהו על מנת להגיע למצב האידיאלי בו לא יפגעו שני האינטרסים פגיעה קיומית.
במדינות דמוקרטיות קיימת ביקרות רבה על השירותים החשאיים. מדינות דמוקרטיות רואות בשירותים החשאים כוח שאומנם חיוני לביטחון המדינה, אלא שהוא אנטי דמוקרטי. לעומת זאת רווחת הדעה ששירותים חשאיים הם רשות נוספת מני רשויות רבות במדינה דמוקרטית, אשר פועלת בהתאמה מלאה עם המשטר הדמוקרטי ומקפידה על עקרונותיו.
בשנים האחרונות אנו עדים לתהליך המתרחש בחברה הישראלית, אשר במהלכו הולך וגדל משקלן של זכויות הפרט. קיים ההיבט החקיקתי בנושא דוגמת "חוק כבוד האדם וחירותו" ובנוסף קיים אותו הבט של החלשות הצנזורה בכל הקשור לידיעות בתקשורת בנושאים ביטחוניים, בטענה של זכות הציבור לדעת. תהליך זה משפיע רבות על יכולת הפעולה של השירות החשאי ועל היחסים ההדדיים שבינו לבין המשטר הדמוקרטי כלומר הדרג המדיני.
בעבודה זו אציג את פרשת קו 300 כאבן בוחן לדילמה הקיימת בין האינטרס הביטחוני (דרג צבאי) לבין האינטרס הדמוקרטי (דרג מדיני). אנו נדון בסוגיות המתייחסות לבעיית הפיקוח על הארגון, לגבולות הפעולה של הארגון ולמתח שבין שלטון החוק לבין האינטרס הביטחוני.

תוכן עניינים:
מבוא
מבוא תיאורטי - ארגון מתגונן
פרק 1 - הצנזורה בישראל
שורשיה ההיסטוריים של הצנזורה
אך פועלת הצנזורה
ערעורים על קיומה של הצנזורה
פרק 2 - חופש העיתונות
חופש העיתונות ובטחון המדינה
סגירת עיתון חדשות
חופש העיתונות בפיקוח על מנגנוני המדינה השונים
ביטול חופש העיתונות לחיוב ולשלילה
פרק 3 - בטחון המדינה מול שלטון החוק
פרק 4 - יחסי הדרג המדיני והדרג הצבאי
בין דרג מדיני לדרג צבאי - פרשת קו 300
האשמתו של תת-אלוף (מיל') יצחק מרדכי
המתח בין השב"כ לדרג המדיני
שלטון החוק או ביטחון ?
סיכום

קטע מהעבודה:

מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם המודרני שבה פועלת, מכוח החוק, צנזורה צבאית מוקדמת על פרסומים מודפסים ומשודרים מכל סוג(11). הצנזורה בכלל והצנזורה המופעלת בנימוקים ביטחוניים - צבאיים בפרט, היא אחד הביטויים המוכרים ביותר והשכיחים ביותר לפיקוח פוליטי חברתי על אמצעי התקשורת ההמוניים.
עצם קיומה של הצנזורה נוגד את תפיסת "האחריות החברתית" שלפיה מפקחים אמצעי התקשורת על עצמם, ויש בכך משום הצהרת אי אמון גלויה בצנזורה עצמית הבאה כחלק מתפיסת האחריות החברתית. בהכללה אפשר לומר כי הצנזורה הביטחונית על אמצעי התקשורת בישראל, המופעלת על ידי גוף צבאי, היא ביטוי מובהק לאפיונה של החברה ישראלית כולה כ"עם לוחם"(12). דגם זה, כפי שהוגדר על ידי הורוביץ וליסק, מסביר את האופן שבו מצליחה ישראל לקיים משטר דמוקרטי למרות המצב המתמשך של מלחמה ובולטות הנושא הביטחוני בחיי היומיום של הפרט והחברה.

תגים:

קו 300 · ארגון מתגונן · צנזורה · חופש עיתונות · יחסי דרג מדיני · דרג צבאי · בטחון המדינה · חופש הביטוי · דמוקרטיה · ביטחון · שבכ · חופש העיתונות · משטר דמוקרטי

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "פרשת קו 300", סמינריון אודות "פרשת קו 300" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.