היישום אינו מחובר לאינטרנט

עסקאות טיעון, סוגיות חוקתיות במשפט הפלילי

עבודה מס' 068654

מחיר: 423.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: דיון בלבטים הנובעים מעסקאות הטיעון.

6,223 מילים ,15 מקורות ,2010

תקציר העבודה:

הקונוטציה הראשונה העולה מצמד המילים "עסקת טיעון" (עפ"י סקר קטן שערכתי) היא האם לא נפגעו זכויותיו של הקורבן בכך שניתנה עסקת טיעון לנאשם, האם הפגיעה היא מידתית?
ישנן דעות שונות לעניין עסקת הטיעון - וישנה דילמה בשאלה האם נפגע חקר האמת בשל האפשרות לעסקאות טיעון.
מהם השלבים המרכיבים את עסקת הטיעון, האם ניתן שהתביעה תסכים ותחליט על העונש- הרי זהו תפקידו של ביהמ"ש- האם זה ראוי? עניין זה נובע בד בבד לעניין חזקת החפות- אשר אין אדם נענש עד אשר אשמתו תוכח מעבר לכול ספק סביר.
עסקאות הטיעון נועדו לשם יעילות למערכת המשפטית, במטרה למנוע עומס על בתי המשפט ובכדי לייעל את ההליך שבדר"כ נמשך זמן ארוך עד למתן גזר דין וכמו כן ממניעים כלכליים הכרוכים במשפט.
ישנן דעות שנויות במחלוקת לעניין זה- הדבר מוצג במאמרים רבים ובספרות משפטית של שופטים, עו"ד, סופרים וכתבים דגולים ומלומדים. חלקם סבורים כי העניין נדרש מפני שהמערכת המשפטית לא יכולה לעמוד בעומס כבד במידה ועסקאות טיעון לא היו דבר שבשגרה וחלקם טוענים כי הדבר פוגע בחקר האמת ושהתביעה לעיתים מנצלת זאת לרעה, ואף יכולים להיות מצבים שחפים מפשע יודו ויסכימו לעסקאות טיעון בלא אבל בכפם וייעשו זאת בכדי לסיים את ההליך המייגע והממושך, האמת לאו דווקא יוצאת לאור.
עסקאות טיעון אינן מוגדרות בחוק ואף פעם לא היו מוגדרות- נדון בעניין זה, מדוע אין חוק המסדיר עניין שכול כך שכיח בהליכים פליליים.
בעבודתי אתמקד בכול הלבטים הנובעים מעסקאות הטיעון כגון: זכויות קורבן ונאשם, האם הפגיעה היא מידתית, הצעת חוק של הכנסת ה- 17 לעניין עסקאות טיעון, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו - בעל מעמד חוקתי על חוקי והאם הפגיעה הנובעת מהסדרי טיעון ראויה, האיזון של בתי המשפט- שיקול דעת בית המשפט בעניין.
ראשית נעמוד על עקרונות עסקת הטיעון הלכה למעשה ונמשיך בשאלות העולות מכך, תוך כדי השוואה למערכות משפטיות שונות ברחבי העולם, המצב הנוהג בישראל, הבעיות הנובעות והדעות השנויות במחלוקת, פיתרונות אפשריים.
כמו כן נראה את ההתנגשות שבין זכויות הקורבן בהליך משפטי אל מול זכויות הנאשם- האם ראוי לפגוע בזכות אדם ללא חוק המתיר זאת או שמא בגלל כללי האתיקה?

תוכן עניינים:
מבוא
מהם הסדרי טיעון?
איך מתבצעת עסקת טיעון?
מדוע הסדר טיעון אינו מוגדר בחוק?
האם היועמ"ש יוצר אכיפה סלקטיבית והאם פיקוחו לעניין האישום- הוא פיקוח בג"צי
לביהמ"ש הסמכות לקבוע את העונש, האם ראוי שהתביעה תסכים לעונש?
זכיות הנאשם בהליך פלילי אל מול זכויות קורבנות עבירה- התנגשות
בעיית החפים מפשע במסגרת הסדרי טיעון
הסדרי טיעון בהשוואה למדינות אחרות- משפט משווה
סיכום ודעתי האישית

קטע מהעבודה:

הסכם הנערך במסגרת משפט פלילי- בין הפרקליטות / התביעה לבין הנאשם, כאשר הנאשם נותן את הסכמתו להודות באשמה (עפ"י רוב פחותה מהאישום המרכזי של כתב האישום) ובתמורה לכך התביעה מסירה את ההאשמות החמורות יותר בכתב האישום ואף יכולה התביעה להסכים לעונש פחות מהעונש שככול הנראה היה נגזר על הנאשם אילו הורשע באשמות הראשוניות.
זהו תנאי פשרה שהתביעה והנאשם מסכימים ומונע הליך ארוך של משפט ומכאן חוסך משאבים לשני הצדדים, משאבים כגון: זמן, כסף, עבודה וסיכון של כול אחד מהצדדים להפסיד בהליך המשפטי. לעיתים לתביעה יש שיקול דעת להסכים לעסקאות טיעון בכדי למנוע מהקורבן להעיד במשפט. ישנם מקרים בהם יש הסכמה בין התביעה לנאשם על העונש וישנם מקרים שיש הסכמה על עובדות וסעיפי אישום בלבד ולא על העונש.

תגים:

עסקת טיעון · הסדר טיעון · עסקאות טיעון · משפט קצב · יששכרוב · בעיית החף

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "עסקאות טיעון, סוגיות חוקתיות במשפט הפלילי", סמינריון אודות "עסקאות טיעון, סוגיות חוקתיות במשפט הפלילי" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.