היישום אינו מחובר לאינטרנט

השפעת סיום המלחמה הקרה על הגרעין האיראני

עבודה מס' 068577

מחיר: 423.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד השפיעו מאפייני סיום המלחמה הקרה על התנהגות איראן הגרעינית בזירה הבינלאומית בין השנים 1989 עד ימינו, 2010.

12,109 מילים ,45 מקורות ,2010

תקציר העבודה:

מחקר זה יעסוק בסיום המלחמה הקרה והשפעתה על איראן הגרעינית. המחקר יברר וינסה לענות על השאלה כיצד השפיעו מאפייני סיום המלחמה הקרה על התנהגות איראן הגרעינית בזירה הבינלאומית בין השנים 1989 עד ימינו, 2010. השערת המחקר שתלווה את המחקר טוענת שנוכח סיום המלחמה הקרה והשינויים בזירה הבינלאומית, הגבירה איראן את מאמציה לפיתוח נשק גרעיני זאת בכדי להתגונן מאיומים סביבתיים וכאמצעי לחיזוק המהפכה האסלאמית; הוא זה שיסייע לה לשבת על כסא ההגמון במזרח התיכון. המחקר הינו איכותני - אמפירי ומבוסס תיאוריות מובילות ממדעי החברה בתחום יחסים בין- לאומיים, ניתוחי תוכן של מחקרים, כתבות ומאמרים הרלוונטיים לנושא. מבנה העבודה יהיה כדלקמן:
ראשית, אציג רקע תיאורטי ובו אציג את הגדרות המשתנים במחקר ואפרט על התיאוריות שמובילות את המחקר, תיאוריות הנוגעות לסדר העולמי החדש תוך כדי התמקדות בסוגיית הנשק הגרעיני. בהמשך אציג רקע היסטורי על מנת לסייע בהבנת יחסי הכוחות בין השחקנים בדיון, נקודת המוצא של כל אחד מהם.
המחקר מתפרש על גבי ארבעה פרקים. פרק ראשון, הוא נקודת הפתיחה של המחקר, נוגע במאפייני הסיום של המלחמה הקרה. כלומר, הפרק יספק תמונה רחבה של השינויים שחלו בזירה הבין- לאומית בעקבות סיום המלחמה הקרה וינסה לשרטט את קווי היסוד החדשים של הזירה הבין לאומית החל מהתפרקותה של ברית המועצות וההשלכות הגלובליות מכך, היעדרותן של שתי מעצמות ועלייתה של מעצמה אחת ששולחת ברצון (לרוב) את זרועות התמנון; סוף עידן האימפריאליזם וכניסתו של העולם בפריצות רבה לעידן הרב -קוטבי בסוגיית הנשק הגרעיני, התפתחות הגלובליזציה ומודרניזציה (או כפי שהמבקרים יגידו - אמריקניזציה).
הפרק השני יציג התנהגות שחקנית שלישית - איראן, ואת השינוי שעברה איראן במהלך העשור שקדם לסיום המלחמה הקרה, אלו שנות המהפכה האסלאמית, תוך כדי התייחסות לסוגיית הגרעין ולממספר נקודות חברתיות- פוליטיות שכולן מונעות על ידי הדת, שכן על פי ההשקפה החדשה - האסלאם הוא התשובה. כלומר - הדת היא הכול ושולטת בכל והיא זו שמניעה את החיים באיראן אחרי המהפכה.
פרק שלישי מציג דיון הנוגע בשאר שחקני העולם בסוגיית הגרעין בהתייחס לסיום המלחמה הקרה.
פרק רביעי והאחרון בדיון חוזר למבט ספציפי ועמוק יותר על איראן ומנסה לברר מהי המדיניות של איראן מתום המלחמה הקרה. ממנו המחקר עתיד לקבל את המסקנה.
את המחקר יחתום פרק סיום, הוא יציג סקירה מהירה של על פרקי הליבה והמסקנות הנובעות מהם.

תוכן העניינים:
מבוא

רקע היסטורי - כניסת העולם לעידן הגרעיני
ארצות הברית - ברית המועצות
איראן

רקע תיאורטי

פרק א - מאפייני סיום המלחמה הקרה
הפסקת מרוץ החימוש בין ארצות הברית לברית המועצות
קריסת ברית המועצות : עלייתה של ארצות הברית כמעצמה:שינויים פוליטיים בזירה הבין לאומית
אי יציבות גרעינית
פוסט - מודרניזם ביחסים הבין- לאומיים:חדירת המערב: חדירת הדמוקרטיה
ירידת האידיאולוגיות : עליית הדת
פוסט- מודרניזם בחברה : טכנולוגיה, גלובליזציה וקפיטליזם.

פרק ב - איראן בתקופה שקדמה לסיום המלחמה הקרה
פוליטיקה, דת והנהגה באיראן
נשק גרעיני
מדינה תומכת טרור

פרק ג' - העידן הגרעיני - התקופה שאחרי המלחמה הקרה

פרק ד- איראן וסוגיית הגרעין - מתום המלחמה הקרה ואילך
החתירה להגמוניה במזרח התיכון: החתירה לעוצמה והכרה בין לאומית
האיום הגרעיני
המערכת הפוליטית

סיכום
הקשר לסיום המלחמה הקרה

ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

שינוי פוליטי עולמי שבא לאחר מלחמת העולם השנייה קיבל ביטוי ביצירת שני גושים דיפלומטיים שחילקו את העולם: הגוש המערבי בראשותה של ארצות הברית ומערב אירופה; והגוש המזרחי בראשות ברית המועצות ומזרח אירופה כאשר שתיהן חותרות להגמוניה עולמית אשר בבסיסה ניגוד אינטרסים, ניגוד אידיאולוגיות והשקפות חברתיות ומתן תשומת לב מוגזמת לתפיסות מוטעות אחת כלפי השנייה בעניין המניעים עד לכדי נבואה שמגשימה את עצמה, ואת זה ניתן לראות בהתנהגות המעצמות "מוכות הכישוף" במרוץ החימוש. (קגלי וויטקופף, 2002, עמ'94-97).

תגים:

איראן · ארצות הברית · מלחמה קרה · גרעין · מזרח תיכון · נשק גרעיני · הגמוניה · הגרעין האיראני · סיום מלחמות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "השפעת סיום המלחמה הקרה על הגרעין האיראני", סמינריון אודות "השפעת סיום המלחמה הקרה על הגרעין האיראני" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.