היישום אינו מחובר לאינטרנט

הדילמות המוסריות הגלומות במושג יהלומי הדמים

עבודה מס' 068279

מחיר: 362.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: הקשר בין מסחר ביהלומים המבוסס על עקרונות המוסר והצדק אשר יצמצם פגיעה באוכלוסיות חלשות, לבין הגבלת הזכות לחירות וחופש הקניין של סוחרי היהלומים.

10,034 מילים ,29 מקורות ,2010

תקציר העבודה:

נושא המחקר הינו סוגיית המסחר ב'יהלומי דמים', המכונים 'יהלומי המחלוקת' ו'יהלומי הסכסוך'.
חשיבות הנושא לתחום המחקר הוא העלאת הסוגיה של הפרת זכויות אדם אלמנטאריות במדינות אפריקה על ידי בעלי המכרות וארגוני הטרור.
תרומתו של הנושא למחקר טמון בבחינת כלל האספקטים המובאים במחקרים אקדמיים, המתארים את ההלימה בין ניהול נושא יהלומי הדמים של מדינות העולם לבין מיגור תופעת הסחר ביהלומי הדמים, כשבתווך עומדות דילמות מוסריות בפני סוחרי היהלומים. הסוגיה העומדת בפתח דיון זה, תבחן את השפעת המסחר ביהלומי הדמים על חיזוק תשתיתם של ארגוני הטרור, ניצול עובדים ופגיעה בזכויות אדם בסיסיות.
תחילה, נסקור את מקורם של היהלומים, נבין את המשמעות העמוקה של הביטוי 'יהלומי דמים', ולאחר מכן נדון בבעיות המוסריות הקשורות במסחר ביהלומים שמקורם באזורים מעוררי מחלוקת, תוך התמקדות בשלוש מהן: ניצול עובדים, מימון נשק לארגוני טרור והלבנת כספים. העבודה תמחיש את תגובותיהן הנסערות של מדינות העולם ודרכי פעולתן במטרה למגר את תופעת הסחר ביהלומי הדמים, באמצעות קמפיינים תקשורתיים, לחץ ציבורי וכלה בפתרונות משפטיים, ועדות ותהליכים בינלאומיים מוסכמים.

מטרת העבודה הינה להעלות את סוגיית יהלומי הדמים לסדר היום הציבורי, תוך למידה והבנת מקורם של יהלומי הדמים בעולם. העבודה תבחן את הפער העצום בין המוצג בקדמת הבמה לבין המתרחש מאחורי הקלעים, הבא לידי ביטוי בסוגיית יהלומי הדמים. היהלום הטהור, מנקר העיניים, הניצב בחנויות יוקרתיות ועל צווארן וידיהן של נשים רבות, מסווה סיפור טרגי של ניצול, רצח וטרור, בעוד שהתפאורה איננה משתנה.
יהלומי הדמים, כמו תופעת הזנות בעולם, הנן דוגמאות לשילוב המורכב בין מוסר ועסקים, להצטלבות בין זכויות ועקרונות, וכן לדילמה המוסרית בין השגת תועלתנות, עשיית צדק ושוויון ועמידה דווקנית על הזכות לחירות.
סוגיית יהלומי הדמים מעלה על פני השטח את התמודדותם של סוחרי היהלומים עם מגוון רחב של שיקולים, עקרונות ודילמות מוסריות. המציאות החברתית המודרנית מעלה על נס את הזכות לחירות, הגשמת העצמיות, חופש הקניין, שאיפה להגשמה עסקית וכלכלית, כשמנגד עומדים עקרונות המוסר הצדק והשוויון.
עבודתנו תבחן ותנתח את הדילמות המוסריות והבעיות המשפטיות העולות מסוגיית 'יהלומי הדמים' כשבראשה המתח בין הפיתוי הקל ביהלומים אלו לבין הסבל הרב שהמסחר בהם יוצר.

עבודה זו תתבצע בשיטה איכותית, תוך שימוש בבחינת טקסטים אקדמיים, פורטל ענף היהלומים, לצד ניתוח מאמרים בספרות המחקר האקדמית ופסקי דין.

תוכן עניינים:
פרק א- מבוא
פרק ב- יהלומים - רקע
פרק ג- הבעיה הפילוסופית
פרק ד- ההיבט המשפטי של הבעיה
פרק ה - הקשר בין מסחר מוסרי ביהלומים לזכות לחירות
פרק ו - סיכום
פרק ז - רשימה ביבליוגרפית

קטע מהעבודה:

יהלומים מאז ומתמיד נחשבו כבעלי ערך רב וכסמל של אהבה למי שיכול להרשות לעצמו לקנותם. המילה יהלום הינה בעלת הילה מיוחדת ואנשים מבני כל המעמדות מתייחסים אליו כאל מוצר אטרקטיבי וזוהר. היהלומים הראשונים נתגלו בקרקעיתן של נהרות קיימים וקדומים, לאחר היווצרותם במעמקי האדמה וניתן אף לאתרם גם בנהרות או בקרקעית הים בעקבות גשמים ורוחות שסחפו את היהלומים למקומות אלו (Dietrich, 2002 p.2). האבנים שרמת איכותן גבוהה ביותר, הכוללת צבע וניקיון, נמכרות במחירים גבוהים כאבני חן במסחר של יהלומים במספר מרכזי ייצור, כגון: אנטוורפן, דובאי, ניו יורק ותל אביב, ומייצאים אותן מחדש מסביב לעולם בכדי שיוברקו.

תגים:

יהלומי הדמים · מוסר בעסקים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הדילמות המוסריות הגלומות במושג יהלומי הדמים", סמינריון אודות "הדילמות המוסריות הגלומות במושג יהלומי הדמים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.