היישום אינו מחובר לאינטרנט

פשיעה בין כותלי בית הסוהר

עבודה מס' 067243

מחיר: 302.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת מאפייני תת התרבות של האסירים בבית הסוהר.

5,475 מילים ,18 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

בית הסוהר הוא מוסד כוללני וככזה הדירים שבו, האסירים, מרותקים לתקופה מסוימת, חיים תחת פיקוח, מנותקים משאר החברה וכפופים לסמכות ההיררכית של המקום. הכל מתנהל באותו מקום, הכל מתנהל עם הרבה אנשים אחרים בקבוצת השווים, רצף הפעילויות הוא קבוע ומוכתב מלמעלה. התכנים של כל הפעילויות מובאים כחלק של תוכנית אחידה וכוללת שתוכנה למלא את המטרות הרשמיות של המוסד.
בעצם הכליאה בבית סוהר הרי שיש משום אובדן חרות. לאובדן חרות זו מתווספות ההגבלות בתוך המוסד, האסיר חי במרחב מחיה קטן (תא) וחלות עליו מגבלות המוסד, הוא לא יכול לעשות מה שהוא רוצה. יש צפייה מתמדת בכל צעד שלו באמצעות תקנות ומשמעת, לזה מצטרפת בעיית ניתוק ובדידות- ניתוק מהמשפחה, מהחברים (פרט לקשר דואר). אובדן יחסים אמוציונאליים, בדידות ושעמום שנוצרים מבידוד זה גורם לתסכול האסיר.
בבית-הסוהר צרכיו הבסיסיים של האסיר מסופקים - מזון בסיסי, מקום שינה ביגוד אלמנטארי. האסיר זוכה גם לטיפול רפואי וכדומה. אך עם כניסתו לבית-הסוהר מוסרים מהאסיר כל סממני הסטאטוס הייחודים שלו. בחברה שבה סממני סטאטוס, כמו רכוש ועושר, הם שמעצבים את תפיסת העצמיות של האדם הרי שהאסיר חסר סממני סטאטוס וכל הדיירים נראים זהים ואנונימיים גורמים לו להרגיש ערום. בתהליך הקבלה עובר האסיר החדש טקס הפשטה, חילול והשפלה ואלו עם חוסר הקשר לעולם החיצוני גורמים לו מצב נפשי של אובדן זהותו על ידי תהליכים אלו. אין לו ציוד ורכוש משלו וגם בגדיו ותסרוקתו מסופקים באופן זהה לכל הדיירים.
הדייר במוסד כוללני עובר תהליך של "דיסקולטורזציה" כלומר בעת היכנסו ושהותו של האסיר מוסרים ממנו חלקים מתירבותו; ותרבותו של האסיר והוא אינו רשאי להשתמש בהם.
כל אלו ועוד מכונים "כאבי מאסר" - חסכים שהאסיר חווה בתוך בית הסוהר ומחפש דרכים לפצות עת עצמו על כאבים אלו. בדרך כלל האסיר ינסה לפצות את עצמו באמצעות השגת סמים וכסף שנחשבים לכוח בתוך תת התרבות. לשם השגתם יפעל האסיר בדרכים לא חוקיות כגון, אלימות אונס וזנות בתוך הכלא.
מטרת עבודה זו היא לסקור את מאפייני תת התרבות של האסירים בבית הסוהר. הפרק הראשון ידון בבתי הכלא כמוסדות כוללניים ומאפייניהם, הפרק השני יעסוק בתת התרבות העבריינית, שלה, כמו לכל קבוצה חברתית אחרת יש קוד התנהגות ושפה (Argot). הפרק השלישי יסקור עבירות שמתרחשות בין כתלי בית הסוהר, באמצעותן משיג האסיר את צרכיו ומפחית את כאבי המאסר שהוא חווה בכלא, וכן יינתנו דוגמאות למילים שהומצאו ע"י האסירים בכלא והפכו לשפת הסלנג, שמשמשת את האסירים בצורכיהם.

תוכן העניינים:
מבוא
פרק א': בית הכלא כמוסד כוללני
פרק ב': תת תרבות האסירים
פרק ג': שפה, סלנג וארגו
פרק ד': דפוסי עבריינות בתוך הכלא
סיכום
מקורות

קטע מהעבודה:

ע"פ גופמן (1996), ישנם שני סוגי אוכלוסיות במוסד כוללני: הסגל- שהם צוות הסוהרים, והדיירים- שהם האסירים.
גופמן אומר שהדיירים מאבדים את היכולת שלהם לנהל חיים עצמאיים. הוא רואה במוסד כוללני ארגון בירוקראטי שבו בעצם גרעין קטן של אנשים מנהל מסה גדולה של דיירים.
במוסד כוללני כל תחומי החיים מתנהלים תחת קורת גג אחת. כל הפעולות שהדיירים מבצעים הן כמובן בנוכחות של אנשי הסגל.
הדיירים במוסד כוללני, חיים בסדר יום קבוע ומוכתב. הרעיון הוא לתת כמה שפחות שעות פנאי לדיירים. קיימים מחסומים פיזיים בין המוסד לבין העולם שבחוץ.
גופמן מדבר על ההשפעה של המוסד הכוללני על החוסים בו. הוא מצא ששכל שהמוסד הכוללני מפריד את האדם מהמסגרות שבהם הוא חי, כך הטוטאליות של המוסד גדולה יותר. בית הסוהר הוא המוסד הכי טוטאלי כי בבית הסוהר האדם עובר שני תהליכי הפשטה- האחת פיזית והשנייה אישיותית. הוא פושט את בגדיו ולובש מדים כמו כל חבריו, וכן מוחק את הדימוי העצמי שלו, עובר השפלת סטאטוס ומנותק מהעצמיות שלו.

תגים:

פשיעה · בית סוהר · כלא · כליאה · מוסד כוללני · סורגים · אלימות · אסירים · סלנג

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "פשיעה בין כותלי בית הסוהר", סמינריון אודות "פשיעה בין כותלי בית הסוהר" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.