היישום אינו מחובר לאינטרנט

קונפליקטים בין אחים בספר בראשית

עבודה מס' 067038

מחיר: 114.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: יחסי קנאה בין אחים המופיעים בסיפורי בראשית: קין והבל, יוסף ואחיו, יעקב ועשיו

4,245 מילים ,7 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

בעבודה זו אעסוק בנושא קנאת אחים בסיפורי בראשית : קין והבל, יעקב ועשו ויוסף ואחיו.
הפרק הראשון יציג אקספוזיציה על כל אחד מהאחים: עיסוקם, הוריהם, סיבת העימות, תוצאת העימות.
הפרק השני יציג בצורה כוללת אל יחסי אחים במקרא, פירוש המושג אח מן האנצקלופדיה המקראית וממילון אבן שושן.
בפרק השלישי אעסוק בסיפור קין והבל: כיצד הוא מוצג במקרא, כיצד מוצגת הקנאה בין האחים וכיצד מוצג הסיפור בספרות חז"ל וכיצד הם מסבירים את המעשים הקשים שהתרחשו בפרק זה- הרצח הראשון באנושות כולה והעונש לרצח הראשון באנושות כולה.
בפרק הרביעי אעסוק בסיפור יעקב ועשיו: כיצד הוא מוצג במקרא, כיצד מתבטאת הקנאה בין האחים, כיצד חז"ל מסבירים את ההתנהגות של שני האחים- שקר, מרמה.
בפרק החמישי אעסוק בסיפור יוסף ואחיו: כיצד הוא מוצג במקרא, כיצד מתבטאת הקנאה בין האחים, כיצד חז"ל מסבירים את התנהגותם של יוסף ואחיו ומהי התוצאה של הקנאה.
בחרתי לעסוק בנושא זה מכיוון שקנאה בין אחים קיימת בכל משפחה באשר היא. עניין אותי מאוד מהי התייחסותו של המקרא לקנאה בין אחים ולאחר בדיקה גיליתי כי כבר בתחילתו של המקרא- ספר בראשית מיד ישנם אינספור סיפורי קנאה בין אחים אשר הקנאה גורמת להרס ואף מגיעה עד מוות.
אותי תמיד העסיקה השאלה כיצד אלוהים נותן שקנאה תוביל עד כדי מוות ויתרה מכך מדוע אין עונש קשה מנשוא לאדם שחוטא עד כדי מוות לאחיו.
מטרת המספר המקראי כמו גם מטרתם של חז"ל היא זהה - להצדיק את מעשי האל גם כאשר מתגלה דיספרופורציה בין המעשה לתגובה, בין החטא לעונש, וכן להדגיש את עליונותה של הראיה האלוהית מול מוגבלותה של הראיה האנושית.

תוכן עניינים:
מבוא
אקספוזיציה (טבלה)
אחים במקרא
קין והבל
יעקב ועשו
יוסף ואחיו
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

תגובתו של קין לכך שאלוהים לא שעה למנחתו והעדיף את זו של הבל אחיו. תיאור תגובתו של קין חוזר על עצמו, כאשר פעם אחת התיאור מופיע מפיו של המספר המקראי, ופעם שניה הוא מצטט את דברי ה'. בפעם הראשונה המספר המקראי מוסר לקורא את תגובתו של קין לכך שאלוהים דחה את מנחתו במלים הבאות: "ויחר לקין מאד ויפלו פניו" (פסוק ה'). ומיד לאחר מכן, מופיעה שאלתו של אלוהים הנאמרת בדיוק באותו סדר ובאותן מילים: "ויאמר ה' אל קין למה חרה לך ולמה נפלו פניך" (פסוק ו'). ניתן לנמק זאת בכך ששתי הרשויות העליונות, המספר המקראי האוטוריטטיבי ואלוהים הכל יודע, מתגברים זה את זה בסינכרוניזציה מלאה, כאשר מה שמנחה את המספר המקראי הוא הרצון והצורך לבסס את עובדת כל ידיעתו של אלוהים בעיני הקורא. המספר הכל יודע הוא זה שיכול להעיד על כל ידיעתו של אלוהים, וכך בפסוקים ט-י כאשר אלוהים שואל את קין "אי הבל אחיך?"

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "קונפליקטים בין אחים בספר בראשית", סמינריון אודות "קונפליקטים בין אחים בספר בראשית" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.