היישום אינו מחובר לאינטרנט

תנועת "ערכים" כמגשרת בין דתיים לחילוניים.

עבודה מס' 066859

מחיר: 470.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: הדרך בה מגשרת תנועת ערכים בין דתיים לחילוניים ומאחה את הפילוג בין שני המחנות - מחקר באמצעות תצפיות וראיון.

7,779 מילים ,25 מקורות ,2007

תקציר העבודה:

העבודה עוסקת בחקר תנועת "ערכים" כמגשרת בין דתיים לחילוניים במדינת ישראל. מטרת העבודה לבחון את אופיו של הקונפליקט בין דתיים לחילוניים באמצעות תנועת "ערכים".
חשיבות הנושא נעוצה הן בהעצמת הקונפליקט בין דתיים לחילוניים והן בפריחתם של ארגונים העוסקים בניסיון לפשר ולאחות את הקרע המתחזק.
החרפת הקונפליקט מתבטאת בהקשר זה עם היווצרות מחנה חילוני מובהק לצד עליית כוחה של ש"ס. לאור ההקצנה במערכת היחסים בין דתיים לחילוניים בשנים האחרונות והתמוטטותו של הסטאטוס קוו, החלו פעולות של יחידים וארגונים לפשר בין אידיאולוגיות ופרקטיקות. פעולות אלה החלו על רקע החרדה לצביון של המדינה, הרצון לשמור בו זמנית הן על צביון יהודי והן על צביון דמוקרטי.
עבודה זו בוחנת את הצומת בו נפגשים האישי והלאומי. כלומר, המטרות והאידיאולוגיה של התנועות לגישור מחד, והפרובלמטיקה האישית של המגיעים למפגשים מאידך.
לצורך עבודתנו בחרנו להתמקד בתנועת "ערכים" המקיימת סמינרים ומפגשים סדירים לבוגרים.
שיטת המחקר מבוססת על תצפית משתתפת שנערכה במהלך המפגשים השבועיים וכן בסמינר חד פעמי בן ארבעה ימים. כמו כן, נערך ראיון עם מנכ"ל תנועת ערכים, הרב יוסף וליס. הראיון כלל שלד של מספר שאלות, ותוך כדי התשובות נוספו שאלות בהתאם.
מהתוצאות עולה כי המשתתפות בתנועת "ערכים" אינן מחפשות בהכרח פיוס בין שתי קבוצות מנוגדות בחברה היהודית, אלא מחפשות פיוס עצמי, זהות עצמית ושייכות. הסיבה להשתתפותן במפגשים הינה מצוקה רגשית בהגדרת זהותן היהודית הנובעת מקיטוב גובר והולך בין דתיים לחילוניים. המשתתפות רוצות ליצור מחדש אומה יהודית תוך טשטוש הקטגוריות ולא על ידי הבנה בין קבוצות המתקיימות זו לצד זו.
טשטוש בין הקטבים מבטל את האפשרות לריבוי של קבוצות דתיות ולאומיות שונות המתקיימות זו לצד זו. מכאן, ניתן לומר שתנועת "ערכים" אינה מייצרת מרחב שיח חדש של קבלה, הבנה וסליחה ואינה מצליחה להרחיב את גבולות מושג הסולידאריות על ידי הרחבת 'האנחנו'.
תוכן עניינים:
תקציר
מבוא
פרק ראשון: המתח הקיים בין דתיים לחילוניים בישראל
פרק שני: קירוב לבבות- מפגשים וטיפוח הזהות
סיכום
מקורות
נספח - שאלות הראיון עם מנכ"ל התנועה
(הערה: התמלילים איחנם מצורפים)

קטע מהעבודה:

הסוגיה העיקרית המפלגת בין דתיים לחילוניים במדינת ישראל היא שאלת המידה שבה ישראל היא מדינה יהודית לא רק בזכות הרכב האוכלוסייה שלה, אלא גם על סמך הדרך שבה היא מנהלת את חייה הציבוריים, הן ברמה הסמלית והן ברמה המעשית. סוגיה זו מהווה את העימות בין מדינה יהודית לדמוקרטית.
להבנת הקונפליקט בין הדת למדינה חשוב להתעכב על היחס בין האורתודוכסיה לציונות. האורתודוכסיה נוצרה במערב אירופה בתחילת המאה ה-19 כתוצאה מהתנגשות היסטורית בין המסורת והמודרניזאציה הפתאומית. האורתודוכסיה הינה צירוף של מסורתיות ושמרנות. ראשיתה בתנועת מחאה נגד הניסיונות להכניס לחברה היהודית אלמנטים מודרניים על חשבון המסורת הדתית, תוך ויתור על חלקים ממנה (סמט, 1979).

תגים:

מגשרים · בין תרבותיים · גישור · ערכים

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "תנועת "ערכים" כמגשרת בין דתיים לחילוניים.", סמינריון אודות "תנועת "ערכים" כמגשרת בין דתיים לחילוניים." או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.