היישום אינו מחובר לאינטרנט

מדיניות הממשלה בנושא חוקי הנכות השונים

עבודה מס' 066737

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד משפיעה מדיניות הממשלה בנושא חוקי הנכות השונים על שילובם של הנכים בעולם העבודה ואיכות חייהם בכלל?

7,113 מילים ,18 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

מערכת החוקים והתקנות בישראל קובעת הסדרי זכויות נבדלים עבור קבוצות שונות של נכים .
החוקים העיקרים הנוגעים לנכים בישראל הם: חוק השקום לנפגעי צה"ל שהם מבוטחי משרד הביטחון, חוק הבטוח הלאומי פרק ג' - נפגעי עבודה, חוק הבטוח הלאומי פרק ו' - נכים כלליים, חוק נפגעי איבה, חוק נכים נרדפי הנאצים, חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק שירות המדינה לנכים שפרשו משירות המדינה ועוד.
על אף שהחקיקה המתייחסת לאזרחים עם נכות במדינת ישראל כמדינת רווחה צריכה לבטא את העקרונות החברתיים של שוויוניות ואחידות במתן הזכויות והזכאויות לכל אזרח, מתברר כי החקיקה הקיימת משקפת ומדגישה את עקרון ההבדלה בזכאויות על פי נסיבות הפגיעה ופחות על רמת הצרכים הנובעים מהנכות האובייקטיבית. וזאת בשל העובדה שמלאכת החקיקה לא התבצעה במהלך השנים כמערכת שיטתית אחת, ולכן קיימים פערים גדולים בין החוקים הנוגעים לקבוצות הנכים השונות.
כעובדת במחלקת השיקום במוסד לבטוח לאומי, מודעת אני ואף חווה את התסכולים של הנכים והן של עובדי המחלקה בפערים וחוסר השוויוניות של זכויותיהם מתוקף החוקים השונים.
ומכאן, בחירתי בשאלת המחקר.

שאלת המחקר: כיצד משפיעה מדיניות הממשלה בנושא חוקי הנכות השונים על שילובם של הנכים בעולם העבודה ואיכות חייהם בכלל?

הפערים בחוקים השונים באים לידי ביטוי בהגדרת הנכות, גובה הקצבאות והזכויות הנגזרות מכך (סל שיקומי). העיוותים הנגרמים בעטיים של החוקים השונים גורמים לקבוצות מסוימות מבין הנכים לחוש מקופחים ביחס לקבוצת נכים אחרות הנהנות מזכויות ומשאבים נדיבים ביותר באופן יחסי (בן צבי, 1995). בתחומי חיים שונים כגון: הכנסה, עבודה, דיור, רכב וכיוצא בזה.
בעבודה זו בחרתי להתמקד בהבדלים בין חוקי הנכות של נכי משרד הביטחון, נפגעי עבודה ונכים כלליים, תוך התייחסות והשוואה למדיניות בנושא זה במדינות המערב.
על מנת להבין את מדיניות התחיקה בארץ, אסקור תחילה היבטים היסטוריים בנושא, לאחר מכן אציג את החוקים ולבסוף אמנה את ההבדלים העיקרים ביניהם.

תוכן העניינים:
מבוא
פרק א'
1. המסגרת הביטוחית - היבטים היסטוריים
2. חוקי הנכות
3. השוואה בין המסגרות הביטוחיות
פרק ב' - השיקום
1. התפתחות מושג השיקום
2. איכות חיים כמטרת שיקום
3. מגמת השקום בישראל
פרק ג' - השתלבות בעבודה
סיכום ומסקנות
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

מילר, פרוקצ'יה וקרצ'מר (1979), שניתחו את ההיסטוריה של החקיקה למען נכים בישראל, קבעו "כי תחיקה זו היתה תהליך זוחל של התקדמות והתפתחות שבא כתגובה לצרכים דחופים ולדרישות מידיות".
החקיקה למען נכים בישראל החלה בשנת 1949, שנה לאחר קום המדינה ותחילתה בחוק הנכים למען נפגעי צה"ל. לאחר מכן, בשנת 1954, נוספה חקיקה לבטוח נפגעי עבודה במסגרת חוק הביטוח הלאומי ומאז נמשכת מלאכת החקיקה ומדי כמה שנים נוספים חוקים ותקנות לקבוצות הנכים השונות.

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מדיניות הממשלה בנושא חוקי הנכות השונים", סמינריון אודות "מדיניות הממשלה בנושא חוקי הנכות השונים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.