היישום אינו מחובר לאינטרנט

טעויות בייחוס והערכה עצמית

עבודה מס' 066510

מחיר: 181.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: עד כמה ההערכה העצמית שלנו משפיעה על הייחוסים שאנחנו עושים.

2,875 מילים ,13 מקורות ,2006

תקציר העבודה:

האדם, כדברי היידר (1958) מתנהג כ"מדען נאיבי" שכל הזמן מחפש תשובות וסיבות לסובב אותו. מספר תיאוריות מנסות להסביר איך האדם עושה ייחוס ואיזה ייחוס הוא יעשה. אך חוקרים רבים גם הראו (למשל, ג'ונס והריס 1967) שלא תמיד קו המחשבה הוא רציונאלי ולכן יש גם טעויות. טעות אחת היא הנטייה לראות את ההתנהגות (השלילית) כנובעת מתכונות המבצע ולהזניח את השפעת גורמי המצב. מטרת המחקר היא לבדוק אם הערכה עצמית חיובית יכולה לשנות את ההסתכלות הזאת. במחקר השתתפו 12 יהודים ישראלים אשר מילאו שאלון עמדות, לאחר שנעשתה עליהם מניפולציה ניסויית (למשתנה הערכה עצמית היו שני ערכים גבוהה וניטרלית). בקבוצת בעלי הערכה עצמית גבוהה נמצאה העדפה לייחוס פנימי במצבי הצלחה וייחוס חיצוני במצבי כישלון. בקובצת בעלי הערכה עצמית ניטרלית נותר הייחוס כמו הטעות שצוינה, ההיפך מהקבוצה הראשונה.

קטע מהעבודה:

האדם מנסה לפשט לו את הסובב אותו, מנסה להבין עד כמה שניתן את העולם שלו, ועד כמה שאפשר להיות בעל יכולת ניבוי למה שעתיד לקרות אותו. האדם בונה לעצמו סכמות, מכניס דברים חדשים ולא מוכרים לתוך סכמות קיימות כבר, ובכך עוזר לעצמו "לשרוד" בעולם המבולגן והמלא שלנו. בנוסף לכך לאדם יש נטייה מרכזית לדעת ולהבין את הסיבות להתרחשותם של מאורעות בסביבתו. מציאת הסיבה להתנהגותם של אחרים היא סוג של היסק. על סמך התרחשות שאנחנו רואים אנחנו מסיקים סיבה- מסיקים מדוע קרה מה
שקרה. מציאת הסיבות להתרחשויות המתקיימות בסביבה נקראת ייחוס סיבתיות. ידיעת הסיבה להתרחשויות משפיעה על עמדותינו כלפי אנשים, על התחושות שלנו כלפיהם, על התנהגותנו ועל יכולתנו לחזות התרחשויות מסוג זה בעתיד ולשלוט בהן. האדם עושה ייחוס פנימי וייחוס חיצוני. ייחוס פנימי- הגורם להתנהגות הוא אישיות האדם, עמדותיו, תכונותיו. ייחוס חיצוני- הגורם להתנהגות הוא הסביבה, החברה, הסיטואציה. נסקור כמה תיאוריות ייחוס מרכזיות בקצרה.

תגים:

ייחוס סיבתיות · הצלחה וכישלון · הטיות ייחוס · טעויות ייחוס

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "טעויות בייחוס והערכה עצמית", סמינריון אודות "טעויות בייחוס והערכה עצמית" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.