היישום אינו מחובר לאינטרנט

בת תימן היהודייה וכוחה במשפחה

עבודה מס' 066236

מחיר: 423.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: מעמדה של האישה התימנייה בתא המשפחתי.

15,056 מילים ,32 מקורות ,2007

תקציר העבודה:

מעמדה של האישה התימנייה לא היה שונה ממעמדן של הנשים בשאר המדינות המוסלמיות. הנשים לא זכו למעמד שווה לזה של מעמדם של הגברים, והיו נתונות לשליטתם.
בחברת המוצא המסורתי, תפיסת האישה היהודית נבדלת מתפיסת האישה המוסלמית (לא ראו בה קניין), אך בכל זאת הייתה קימת לגביה הגדרה דיפרנציאלית. מעמדה בתוך המשפחה היה נמוך ותפקודיה הוגבלו בעיקר לתחום האמהות ולתחום משק הבית.
כידוע, היהודים בתימן היו מפוזרים בכפרים, והמרחק בין ישוב לישוב הוליד מערכת יחסים מורכבת בין משפחות הקהילה היהודית לבין סביבתן המוסלמית, כך שהנשים הושפעו מסביבתן. הריחוק תרם להתרופפות הארגון הקהילתי ולחיזוק המשפחה המורחבת וקיום חיים יהודיים כדת וכדין. וכאן באה תפקידה של האישה שהייתה האחראית הבלעדית על משפחתה ועיקר הבית, חינכה על פי ערכי התורה ומצוותיה. האישה שמרה על הדינים בקפידה, דיני נידה, טומאה וטהרה וכל הדינים הקשורים ליחסים בין בני הזוג נשמרו בקפידה רבה. והכול עשתה ללא שום חינוך פורמאלי, אלא בצורה מעשית אפקטיבית שהועילה למשפחתה ולסביבתה. הגברים עבדו במלאכה או בשוק, והיו השליטים בתקציב המשפחה והחזיקו בדעה הקובעת בהחלטות משפחתיות והנשים היו כפופות להן ונמצאות בתוך בתיהן בחברת נשים. היו להן תפקיד ביתי, כמעט לחלוטין. אך בעוד שברמה החיצונית הייתה האישה המסורתית כנועה ונחותה, הרי ברמה הנסתרת היא אופיינה על ידי כוחות שלעיתים סיכנו את כל הסביבה. אך אין לשכוח שהאישה ממוצא תימני מילאה תפקיד חיוני ביותר בחיי המשפחה. הייתה אם לבנים ולעיתים אשת חייל של ממש. בת תימן היהודייה הייתה אקטיבית ובעלת יוזמה, הייתה ספוגה תרבות עממית ובעלת עולם רוחני עשיר, אך מצד שני גם נכנעת, דבר זה יצר משקעים פנימיים והשפיעה על כל התפיסה העצמית של האישה כאשר היא עלתה לארץ ישראל ובמיוחד המעבר מתרבות אחת לתרבות אחרת שהצמיח משקעים נוספים.

מטרת העבודה היא לסקור את כוחה והשפעתה של בת תימן היהודייה בתוך המשפחה.
נבחן את מעמדה ותפקידה של האישה, את סוגי עיסוקה, כלכלתה, הופעתן החיצונית כביטוי למעמדן, אכיר את ההבדלים בין האישה הכפרית שעבדה עבודות פיזיות קשות מול העירונית העדינה והשמרנית מכל ההיבטים העסוקים וההתנהגויות. אציג את השפעתה על חנוך ילדיה ובמיוחד על חינוכה של הבת.
אפרט את המסגרת הסגורה של חברת הנשים באירועים חברתיים שהיה שייך להן בלבד, ואת שירתן שבה הייתה להן האפשרות והחופש להביע את עצמן ולנו את ההזדמנות להציץ לעולמן, את הרפואה העממית המקובלת בתימן ודרך הריפוי של הנשים, על ידי צמחי מרפא טבעיים, אמונות, קמעות,תפילות ועוד. לבסוף אביא דוגמאות דרך סיפורים על השפעת האישה בתוך התא המשפחה.

תוכן העניניים :
מבוא
מעמדה ותפקידה של האישה
בת תימן כמחנכת
חברת הנשים ושירתן
כלכלתה של האישה התימנייה
הרפואה העממית - וצורת ריפוי של האישה התימנייה
הופעתן החיצונית של נשות תימן
סיכום ומסקנות
ביביליוגרפיה

קטע מהעבודה:

לאישה היהודייה בתימן היה מעמד מכובד למדי בתא המשפחתי והחברתי בתימן(1).
היא הייתה בעלת ביטחון עצמי, הרגישה בטריטוריה הבלעדית שלה, תחושת ביטחון ויכולת טובה לתפקד כאימא. האישה הייתה הדמות המרכזית במשפחה, היא שימשה גורם חשוב המשפיע על ההסתגלות ועל התפקוד של המשפחה כולה. ומצבה האישי הוא זה שקבע את אופי חיי המשפחה כולה (2).

תגים:

מסורתי · מזרחי · מעמד · נשים · אשה · יהדות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "בת תימן היהודייה וכוחה במשפחה", סמינריון אודות "בת תימן היהודייה וכוחה במשפחה" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.