היישום אינו מחובר לאינטרנט

הקשר בין שימוש בסמים בבגרות והתעללות מינית בילדות

עבודה מס' 065585

מחיר: 229.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת הגדרות של המושגים סמים והתעללות מינית, ובחינת הקשר בין שימוש בסמים בבגרות והתעללות מינית בילדות. האם מעורב בקשר זה PTSD? האם זו דרך לריפוי עצמי?

2,580 מילים ,18 מקורות ,2005

תקציר העבודה:

העבודה בחנה את קיומו של קשר סיבתי בין התעללות מינית בילדות והתמכרות לסמים בבגרות. מסקירת הספרות למדנו כי התעללות מינית בילדות היא תופעה שכיחה. ניתן לאפיין אותה החל מצורותיה הקלות יחסית, מה שניתן לכנות בשפת היומיום כ"הטרדה מינית" ו"מעשים מגונים", וכלה בצורותיה החמורות יותר אשר כרוכות בחדירה מינית כלשהי תוך שימוש באלימות. ההשפעה של טראומת ההתעללות המינית שונה מאדם לאדם. מסקירת מחקרים ניתן להגיע למסקנה שרבים מהקורבנות להתעללות מינית סובלים מכך באופן כרוני, וכי הסממנים הנפוצים ביותר הם PTSD (50%), בעיות התנהגות (37%), פחדים (33%), התנהגות מינית מופרזת (38%-28%) והערכה עצמית נמוכה (35%). נשים בוגרות שחוו התעללות מינית בילדותן מדווחות על דיסוציאציה, אלכוהוליזם והתמכרות לסמים, בעיות מיניות וניסיונות התאבדות, יותר מאשר מטופלים חוץ פסיכיאטריים שלא סבלו התעללות מינית (מילגרם, 2000; נוי, 2000). ילד הלכוד בסביבה מתעללת, עומד בפני משימות הסתגלות אדירות. עליו למצוא דרך לשמור על אמונו בבני אדם אשר אינם ראויים לאמון, על תחושת בטחון במצב לא בטוח, על תחושת שליטה במצב לא צפוי ועל תחושת כוח במצב של חוסר ישע. כל זאת הוא עושה על ידי מערכת לא בשלה של הגנות פסיכולוגיות יצירתיות והרסניות כאחד (אילון, 1999). אחת ההשפעות העלולות להיווצר כתוצאה מהטראומה וההתמודדות עם המשימות העומדות בפני הקורבן היא ההתמכרות לסמים. מחקרים מראים כי בקרב אוכלוסיית המכורים ישנו דיווח של התעללות מינית בילדות, ובעיקר כי חומרתה ועוצמתה של ההתעללות גדולה יותר בהשוואה לקבוצות אחרות. ניתן להדגים את הקשר בין התופעות באמצעות ההסבר כי הסם מספק למשתמש תחליף לפונקציות הסינון, העיבוד וההכלה, אשר האגו הפגוע אינו יכול למלא. בקרב המכורים קיימת כנראה קבוצה אשר לא קיבלה "החזקה" ו"הכלה" מספקים בשלבים קריטיים של ההתפתחות ועל כן האינטגרציה שהושגה אצלם שבירה. מצב זה עלול להיות תוצאה של התעללות מינית אשר מהווה זרז למצב של חוסר יכולת להכיל את הרגשות המתלווים לטראומה. הסבר פסיכולוגי נוסף הוא כי בכדי להימנע מתסמינים הנלווים להפרעה פוסט טראומתית, נוטה הקורבן לפתח אמצעי התגוננות דיסוציאטיביים אשר מטרתם היא "ריפוי עצמי". במשך הזמן אמצעי זה הופך לתסמין אוטונומי, שמקבל תגמולים בעקבות ההקלה הזמנית שהוא מביא. באמצעות הסם הדיסוציאציה מיוצרת באופן כימי וגורמת לקורבן להתנתק מרגשות כואבים וזיכרונות מלחיצים (כהן-בורשטיין, 1997).

קטע מהעבודה:

פרניס (1995) טוען כי נזק פסיכולוגי בהתעללות המינית בילדים עשוי להיות קשור באופן מפורש לגורמים הבאים: גיל הקורבן בתחילת ההתעללות; משך ההתעללות; מידת השימוש באלימות ו/או האיומים לאלימות; הפרש הגיל בין הקורבן והמתעלל; מידת הקרבה המשפחתית בין הקורבן והמתעלל; היעדר דמויות הוריות מגוננות; מידת הסודיות. כהן-בורשטיין (1997) מציינת את העובדה כי אם בוצעה חדירה מלאה (אוראלית, גניטלית או אנאלית) כגורם נוסף המשפיע על מידת הנזק הפסיכולוגי בהתעללות המינית.

מקורות:

אילון,ע' (1999). התעללות בילדים במשפחה. ירושלים: מכון הנרייטה סאלד.
בן אמנון,ש' (1980). סמים מסוכנים. חיפה: תמר.
וטורי,ר' (1998). פוסט טראומה במרפאות ראשוניות בישראל. עבודת גמר לקבלת תואר "מוסמך למדעי החברה" החוג לפסיכולוגיה אוניברסיטת תל אביב.
טייכמן,מ' (1996). השימוש בסמים ובאלכוהול: גורמים ומניעים. בתוך: גרין, ד' (עורך), סמים - עובדות, שאלות ובעיות (עמ' 110-77). משרד הביטחון, משרד החינוך.
טייכמן,מ' וקידר,ת' (1998). הטיפול בהתמכרויות לחומרים פסיכואקטיבים. ירושלים: מכון הנרייטה סאלד.
כהן-בורשטיין,ש' (1997). התעללות מינית בילדות והתמכרות לסמים בבגרות. חיבור לשם קבלת תואר "דוקטור לפילוסופיה", אוניברסיטת חיפה.
כספי,י' (1996). סמים מסוכנים - מדיניות, פיקוח, אכיפה ומשפט. חיפה: תמר.
מילגרם,נ' (2000). ילדים במצבי לחץ. בתוך: קלינגמן,א', רביב,ע' ושטיין,ב' (עורכים), ילדים במצבי חירום ולחץ (עמ' 57-13). ירושלים: משרד החינוך.
מצילה (2001). מניעת היפגעות מינית בקרב ילדים ונוער.
נוי,ש' (2000). מודלים להבנת התגובה לטראומה כסיוע לגיבוש עקרונות הטיפול בטראומה ובפוסט טראומה. בתוך: קלינגמן,א', רביב,ע' ושטיין,ב' (עורכים), ילדים במצבי חירום ולחץ (עמ' 143-57). ירושלים: משרד החינוך.
עמלי,צ' (1996). פגיעה באשיות כמניע להתמכרות. בתוך: גרין,ד' (עורך), סמים - עובדות, שאלות ובעיות (עמ' 124-110). משרד הביטחון, משרד החינוך.
פרניס,ט' (1995). התעללות מינית בילדים. קריית ביאליק: "אח".
פרנק,ח', וון-פרק,ה' ושול,ר' (1996). מנגנוני פעולתם, תיאוריות על תלות וסבילות והערכת השפעתם על הבריאות. בתוך: גרין,ד' (עורך), סמים - עובדות, שאלות ובעיות (עמ' 66-25). משרד הביטחון, משרד החינוך.
רוזמן,מ' ואביעד,י' (1990). סמים בראש. תל אביב: רמות - אוניברסיטת תל אביב.
American Psychiatric Association. (1994). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (DSM-IV). Washington DC: Author.
Corsini, r. (ED.). (1999). The Dictionary of Psychology. Data.
Wallen, j. & Berman, k. (1992). Possible indicators of childhood sexual abuse for individuals in substance abuse treatment. Journal of Child Sexual Abuse,1, 63-74. Ray, o., & Ksir, c. (1996). Drugs, society and human behavior. Missori: Mosby - year Book.

תגים:

התעללות · עבריינות · ניצול · מיני · התמכרות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הקשר בין שימוש בסמים בבגרות והתעללות מינית בילדות", סמינריון אודות "הקשר בין שימוש בסמים בבגרות והתעללות מינית בילדות" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.