היישום אינו מחובר לאינטרנט

המאבק על חוקה בישראל

עבודה מס' 065529

מחיר: 288.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: האם תרם המאבק לחוקה בשנות ה-80 וה-90 לשינוי פניה הפוליטיים של מדינת ישראל ואם כן, באיזו מידה?

3,759 מילים ,14 מקורות ,2005

תקציר העבודה:

עבודה זו דנה במאבק החריף שנמשך מאמצע שנות ה-80 ועד אמצע שנות ה-90 ושנוהל על ידי אנשי הוועד הציבורי, תנועת "חוקה לישראל", ותומכיה כנגד המערכת הפוליטית הכוללת את הרשות המבצעת והמחוקקת. התפיסה הגוברת כי משהו לקוי במבנה המשטר בישראל, היא זו שיצרה את התנופה לשינוי. קבוצה של משפטנים, אנשי פרסום ושיווק ואלפי אזרחים יצאו במסע למען הקמת חוקה למדינת ישראל. תנועה חברתית זו אשר ליוותה מסע זה חתרה לשינוי פני המדינה. המהלך חשף את החולשות של החברה הישראלית שנמצאה באותה עת באחד הצמתים החשובים ביותר בתולדותיה, עת היא חוותה את המעבר מחברה אידיאולוגית, הכופה שוויוניות באמצעות המוסדות המרכזיים, לחברה קפיטליסטית בעלת דפוס ליברלי מערבי עם כלכלה חופשית ואי-שוויוניות.

שאלת המחקר
האם תרם המאבק לחוקה בשנות ה-80 וה-90 לשינוי פניה הפוליטיים של מדינת ישראל ואם כן, באיזו מידה?

מטרת מחקר זה היא לבדוק ממה נבע הצורך בחוקה שהתעורר בשנות ה-80. הנושא הנו בעל חשיבות רבה בשל הרלוונטיות שלו גם לימינו אנו. מחקר זה יחתור לחשוף את פעילותם האינטנסיבית של תומכי החוקה למען קידוש המטרה, בשעה שראשי השלטון מנעו זאת על ידי מניפולציות. כוונתו של המחקר היא לתרום להבנה של הכוחות שפעלו בוועד הציבורי וכן בממשלה באותן שנים.

מטרת המחקר
מטרת מחקר זה היא לחקור באופן יסודי ומעמיק ממה נבע הצורך בחוקה שהתעורר בשנות
ה-80. הנושא הנו בעל חשיבות רבה בשל הרלוונטיות שלו גם לימינו אנו. מחקר זה יחתור לחשוף את פעילותם האינטנסיבית של תומכי החוקה למען קידוש המטרה, בשעה שראשי השלטון מנעו זאת על ידי מניפולציות. כוונתו של המחקר היא לתרום להבנה של הכוחות שפעלו בוועד הציבורי וכן בממשלה באותן שנים.

תוכן עניינים:
מבוא
רקע תיאורטי
חוקה מהי? ובעייתה בישראל
מיסודו של הוועד הציבורי "חוקה לישראל"
סיום ניסוח הצעת החוקה וכשלון המאבק הציבורי
מאבק נוסף והקמת "וועדת יעקבי"
ההפגנה הגדולה בתולדות המדינה וחוסר יעילותה לכינון חוקה
ארבעה חברי כנסת
סיכום ומסקנות
ביבליוגרפיה

הערת מערכת: לא בכל העבודה צויינו מראי מקום.

קטע מהעבודה:

אלון (1995) בחן את הקשר בין מאבקי הכוח חסרי הפשרות מצד תומכי החוקה לבין קבלת החוק לבחירה ישירה של ראש הממשלה וכן השקפותיהם ועמדותיהם של חובבי החוקה ו"לידתו" של החוק החדש; מסקנתו העיקרית היא, שקבלת ההצעה הייתה בלתי נמנעת מצד הציבור בשל המצב הפוליטי במדינה וכול מי שניסה להתעלם מחוק זה עשה זאת בזדון או בשוגג והתעלם מהדרישה הציבורית הרחבה.

תגים:

משפטים · מערכת · פוליטית · רשות · מחוקקת

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "המאבק על חוקה בישראל", סמינריון אודות "המאבק על חוקה בישראל" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.