היישום אינו מחובר לאינטרנט

תנועות מחתרתיות בעיראק בשנות ה 40 וה 50

עבודה מס' 064856

מחיר: 288.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת המלגה הקומוניסטית ומפלגת הבעת'.

6,700 מילים ,6 מקורות ,2005

תקציר העבודה:

עבודה זו עוסקת בתנועות חתרניות בעיראק בשנות הארבעים והחמישים. לאורך העבודה מוצגות שתי מפלגות - המפלגה הקומוניסטית שעיקר פעולתה היה בשנות הארבעים ומפלגת הבעת' שעיקר פעולתה משנות החמישים ואילך. שתי המפלגות החלו דרכן כתנועות חשאיות חתרניות ועם הזמן - ככל שגדל בסיס כוחם - יצאו תנועות אלה ממעטה הסודיות לפעולות גלויות והפכו למפלגות מהפכניות.
ברצוננו לסקור את אופן הקמת המפלגות, מיהם העומדים בראשם, מהי האידיאולוגיה אשר הנחתה את המפלגה, מהן דרכי הפעולה בהן נקטה כל מפלגה ומה עלה בגורלן של המפלגות.

המפלגה הקומוניסטית ומפלגת הבעת' החלו דרכן כתנועות אם במדינות שונות (ברית המועצות וסוריה ) אשר זלגו ממדינות מוצאן לעיראק, שם הוקמו תאים וסניפים בתחילה בקרב שכבת המשכילים שכן התאים הראשונים הוקמו באוניברסיטאות ומשם עברו לשכבת הפועלים (שדות הנפט הנמל בבצרה והפריפריה). הפעילות של המפלגה הקומוניסטית התאפיינה לכל אורך קיום המפלגה במתחרתיות, סודיות ומידור, בשל הנסיבות הפוליטיות בעיראק ובזירה הבנלאומית באותה תקופה.
לעומתה תנועת הבעת' לאחר תקופה חשאית הפכה למפלגה פוליטית מן המניין ולאחר מאמצים רבים ומהפכה אלימה תפסה את השלטון בעיראק.
במהלך שנות הארבעים המפלגה הקומוניסטית, תחת הנהגותו של פאהד, צברה כוח פוליטי והפכה למפלגה. המפלגה אימצה אידיאולוגיה סובייטית בעלת גוון מקומי עיראקי. מעצרו והוצאתו להורג של פאהד גרמה לטלטלה עזה בשורות המפלגה. רק בשנת 1951, עם הגעתו של בעוד דין נורי, המפלגה שוקמה וחזרה לפעילותה. לאחר אירועי אינתיפאדת 1952, בהם המפלגה הקומונסטית מלאה תפקיד בכיר, זועזעה המפלגה עם מעצר בכירי המפלגה בשנת 1953. מנקודת זמן זו המפלגה החלה בתהליך של שקיעה. בשנת 1956 המפלגה עברה תהליך ערביזציה, תהליך שרווח בעולם הערבי עקב המאמץ הבריטי-צרפתי-ישראלי בתעלת סואץ וסיני, המפלגה נטשה את האידיאולוגיה הקומוניסטית סוביטית ואימצה אידיאולוגיה פרו- ערבית סוציאלסטית. מהפכת הקצינים החופשיים בעיראק בשנת 1958 הטיבה לזמן מה עם המפלגה אשר הצליחה לתפוס עמדות מפתח בצבא לאחר שמנהיג עיראק עבד-אל קארים קאסים פתח במסע טיהורים בשורות הצבא. מצבה הטוב של המפלגה לא האריך ימים בשל השתתפותה במהומות קירקוך ביולי 1959, שבעקבות כך פנה קאסים כנגד המפלגה והחל בתהליך חיסולה. בשנת 1963 ממשלתו של קאסים הופלה בהפיכה שאורגנה על ידי מפלגת הבעת' אשר תפסה את השלטון בעיראק.
מפלגת הבעת' החלה דרכה בסוריה בשנת 1939 דרך קבוצת סטודנטים מצומצמת שהתאגדה סביב תורתם של אפלק ואל - ביטר ובשנת 1947 התמסדה המפלגה, עם השנים פרצה תורה זו את גבולות סוריה למדינות ערב השכנות, שם הוקמו תאים מפלגתיים כשהמטה המפלגתי המרכזי נשאר בסוריה. סניפה בעיראק התמסד בשנת 1950 תחת הנהגתו של פאיז איסמעיל . המפלגה דגלה בחירות הפרט, סוציאליזם ואחדות לאומית, המפלגה פנתה לרגש הלאומי של העם העיראקי והטיפה למהפכה, שכן רק היא תביא לריפוי האומה הערבית, כל זה תחת דגלה של מפלגת הבעת'.
בעבודה זו אראה את קווי הדמיון והשוני בין שתי מפלגות חתרניות אלה, שפעלו בשיטות דומות בתחילת דרכן, אך בסופו של דבר המפלגה הקומוניסטית נחלה מפלה קשה, לעומתה מפלגת הבעת' הצליחה לתפוס את השלטון ולהחזיק בו לשנים ארוכות.

תוכן עניינים:
מבוא
פרק א' - המפלגה הקומוניסטית בעיראק
פרק ב' - מפלגת הבעת' - המפלגה הערבית סוציאליסטית
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

המפלגה נוסדה בשנת 1935 על ידי פאהד יוסוף. בתחילת דרכה, בין השנים 1935 - 1941, סבלה המפלגה מאינדווידואליות מחשבתית, אולם בין השנים 1941 - 1947 פאהד הצליח להקים כוח פוליטי חזק ויעיל, בעל בסיס תמיכה גדול שהגיע בעקבות מצב חברתי, כלכלי ופוליטי רעוע. בנוסף חלק גדול מהצלחת המפלגה נובע ממנהיגותו ואישיותו הכריזמטית של פאהד.
אישיותו הייתה נתונה במחלוקת, תומכיו הרעיפו עליו שבחים דימיוניים ואויביו הרעיפו עליו שקרים דימיוניים. למרות זאת ידוע לנו ממקורות אחרים, ראשוניים, כמו כתביו, על פעולותיו ועימותיו עם המשטרה והשלטון, ומכך על דמותו. לדוגמא: ידוע שפאהד השתתף במספר מפגשים פוליטיים שונים בהם שמר על ריחוק ורק לעיתים רחוקות דיבר בהם. אך כאשר כן דיבר, היה זה בקצרה ולעיניין. גם כשהיה לבד עם תומכיו היה יושב שעות מבלי להוציא מילה.

תגים:

הבעת · המפלגה · הקומוניסטית · מחתרתיות · מפלגת · תנועות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "תנועות מחתרתיות בעיראק בשנות ה 40 וה 50", סמינריון אודות "תנועות מחתרתיות בעיראק בשנות ה 40 וה 50" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.