היישום אינו מחובר לאינטרנט

ספר זרובבל כמקור היסטורי לתולדות היהודים בימי הקיסר הירקליוס

עבודה מס' 041538

מחיר: 219.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת האימפריה הביזנטית, היהודים בתקופתו של הירקליוס ודיון במהימנותו של ספר זרובבל.

6,308 מילים ,16 מקורות ,1997

תקציר העבודה:

תקופת ימי הביניים המוקדמים בכלל ובקרב היהודים בפרט היא תקופה עניה ביותר במסמכים היסטוריים והדבר נכון אפילו לגבי יהודי התרבות החזקה והעשירה ביותר של התקופה, יהודי האימפריה הביזנטית. הדבר נכון במיוחד לגבי תקופה בעלת חשיבות מכרעת בתולדות יהודי ארץ ישראל בראשית המאה השביעית תקופת מלחמת הפרסים בביזנטים מלחמה שבה שיתפו היהודים פעולה עם הפרסים ועל כך נענשו באכזריות בידי הקיסר הביזנטי הירקליוס. כאמור החומר שיש בידינו לגבי התקופה גם מהצד הביזנטי הוא מצומצם ביותר יחסית (היתה זאת ראשיתה של מה שנקרא "תקופת החשיכה" בהיסטוריוגרפיה הביזנטית שמימנה לא הגיעו לידינו כל חיבור היסטורי רציני על תולדות הקיסרות בניגוד לתקופות קודמות ומאוחרות יותר). ואם מהצד הביזנטי החומר על התקופה ועל מצב היהודים בה הוא מצומצם יחסית הרי מהצד היהודי הוא כמעט ואינו קיים, שהרי כידוע לאורך ימי הביניים הקדישו היהודים תשומת לב מועטה יחסית לתיעוד ההיסטוריה שלהם והעדיפו להתמקד בתחומים אינטלקטואליים אחרים כמו ההלכה והאגדה.
בכל זאת שרדו כמה חיבורים שיתכן שביכולתם לשפוך אור על תקופה חשובה זאת מהצד היהודי והראשי שבהם הוא "חזון זרובבל" חיבור אפוקליפטי שהשפיע השפעה רבה על הדורות הבאים והדרך בה ראו את אחרית הימים, אך כנראה מבוסס ישירות על האירועים שהתחוללו בימי הקיסר הירקליוס.
נשאלת השאלה עד כמה אפשר להסתמך על "חזון זרובבל" כמקור היסטורי המעיד על התקופה? האם יש בו רמזים היסטוריים ברורים או שמה כולו דמיון טהור? ועד כמה משתלב המתואר בו (אם בכלל) עם הידוע לנו על אירועי התקופה ממקורות אחרים? והאם ניתן לראות בו השפעות גם ממקורות אפוקליפטיים נוצריים?
הפרק הראשון של העבודה יכלול סקירה כללית על תולדות האימפריה הביזנטית ועל תולדות יהודיה עד לימי הקיסרים פוקאס והרקליוס.
הפרק השני יעסוק בתיאור מפורט של אירועי תקופת הירקליוס והמאבק בין הביזנטים והפרסים והדרך שבו השתלבו בו היהודים.
הפרק השלישי יעסוק ב"חזון זרובבל", יתן ניתוח של תוכנו ומשמעותו, וכן אעסוק בכמה מקורות יהודיים אחרים ואדון בשאלה עד כמה שופך מקור זה אור על אירועי התקופה מהצד היהודי.

תוכן עניינים:
1. הקדמה
2. פרק 1: מבוא -יהודי האימפריה הביזנטית עד תקופת הקיסר הירקליוס
2. פרק 2: תקופת הקיסר הירקליוס ומצבם של היהודים בזמנו.
3. פרק 3: ספר זרובבל ומקורות היסטוריים יהודיים אחרים על תקופת הקיסר הירקליוס.
4. סיכום
מראי מקומות
ביבליוגרפיה

תגים:

קיסר · ביזנץ · היסטוריוגרפיה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "ספר זרובבל כמקור היסטורי לתולדות היהודים בימי הקיסר הירקליוס", סמינריון אודות "ספר זרובבל כמקור היסטורי לתולדות היהודים בימי הקיסר הירקליוס" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.