היישום אינו מחובר לאינטרנט

הכפפתם של אירגוני הביטחון בישראל אל מטריית החוק

עבודה מס' 050174

מחיר: 155.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת נושא טעון זה לאור פרשת קו 300, פרשת נאפסו, פרשת משעל ואבישי רביב.

4,631 מילים ,20 מקורות ,1999

תקציר העבודה:

עבודתי, מתמקדת במתח המתמיד הקיים בין עבודתם של אירגוני הביטחון, בלחימה בטרור ובמבצעיו, לבין ערכים ונורמות דמוקרטיים ושלטון החוק במדינת ישראל.

השב"כ, שהוא קיצורו של "שירות הביטחון הכללי, הינו גוף שהוקם ע"י ממשלת ישראל, על מנת להלחם ולסכל מעשי טרור ולהעניק לתושבי המדינה, ביטחון, שכה היה נחוץ להם, בשל המציאות הביטחונית הקשה ששררה ועדיין שוררת בישראל.
בתחילת דרכו, ולמעשה עד לפרשת קו 300, שבשל חשיבותה הרבה, כונתה בשם "פרשת השב"כ", עמד השב"כ מעל החוק ולמעשה ניתן לומר כי הוא היה גוף ביטחוני, ששלטון החוק לא חל עליו הלכה למעשה והוא לא היה נתון כלל לביקורת ציבורית, בשל חשיבותה הרבה של עבודתו והצורך הרב הקיים בחשאיות בעבודה מסוג זה.

המוסד, עוד יותר מן השב"כ, היווה מעין טאבו, גוף סודי, שאסור כלל להעלות את שמו על דל שפתינו, מחשש לפגיעה בביטחון המדינה ובוודאי שפיקוח וביקורת על דרך עבודתו, אסורים בהחלט.

עובדות אלו, גרמו לפרדוקס מבחינתה של מדינת ישראל, שמכריזה על עצמה כמדינה דמוקרטית ולמעשה קיימים בה מנגנוני ביטחון שנמצאים מעל לחוק, דבר שמאפיין משטרים טוטליטריים אפלים.
נשאלת השאלה, מהם הגורמים שהובילו לפיחות כה נרחב במעמדם של שירותי הביטחון, במשך השנים, מהימצאות מעל החוק ומעבר לכל פיקוח וביקורת ציבוריים, למצב שבו הם מצויים תחת זכוכית מגדלת וכל מעשיהם ופעולותיהם
נבחנים ומפורסמים ע"י ערוצי התקשורת השונים בהרחבה רבה.

בעבודתי, אציג מספר פרשיות, אשר כל אחת מהן מהווה נקודת ציון, בפיחות במעמדם של שירותי הביטחון בישראל ובעליית קרנה של הנורמה הדמוקרטית של שלטון החוק וזכותו של הציבור לדעת בישראל.

תוכן העניינים:
פרק מספר 1 : מבוא
פרק מספר 2 : התקופה המקדמית
פרק מספר 3 : פרשת קו 300 - "פרשת השב"כ"
פרק מספר 4 : פרשת נאפסו
פרק מספר 5 : פרשת משעל
פרק מספר 6 : סוכן השב"כ, אבישי רביב - "שמפניה"
פרק מספר 7 : מסקנות
פרק מספר 8 : ביביליוגרפיה

מקורות:

גוטמן, יחאל, טלטלה בשב"כ : היועץ המשפטי נגד הממשלה, מפרשת טוביאנסקי עד פרשת קו 300., תל אביב, ידיעות אחרונות, 1995.
נויברגר, בנימין, בן עמי אילן, דמוקרטיה וביטחון לאומי בישראל, תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה, 1996.
בנימין, נויברגר, "ביטחון לאומי ודמוקרטיה - מתחים ודילמות, בתוך דמוקרטיה וביטחון לאומי בישראל, תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה, 1996.
פנינה, להב, "חבית ללא חישוקים - השפעות הלחימה בטרור על התרבות המשפטית הישראלית", בתוך, בנימין, נויברגר, דמוקרטיה וביטחון לאומי בישראל, תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה, 1996.
מנחם, הופנונג, "הפיקוח האזרחי על הביטחון", בתוך, בנימין, נויברגר, דמוקרטיה וביטחון לאומי בישראל, לת אביב, האוניברסיטה הפתוחה, 1996.
יוסי ולטר, "בכירים בשירות הביטחון הכללי ארגנו פוטש נגד ראש השב"כ הנוכחי" מעריב (22 באפריל 1987), מוסף סופשבוע. ע"ע 7-10.
יחיאל, גוטמן, טלטלה בשב"כ - היועץ המשפטי נגד הממשלה מפרשת טוביאנסקי עד פרשת קו 300, תל אביב, ידיעות אחרונות, 1995.
דו"ח וועדת לנדוי, סעיף 2.5 (עמ' 7).
אמיר מרגלית, אור קשתי, "השב"כ יוצא לאור" העיר (22 לינואר 1993), ע"ע 34-38.
זאב סגל "הגוף הראוי - ועדה ממלכתית" הארץ (7 לאוקטובר 1997), עמ' 3.
ח"כ אורי אור "ניצחונו של רעיון הקונספירציה" מעריב (6 לנובמבר 1998), מוסף שבת, עמ' 6.
יוסי לוי "בקרוב - כתב אישום נגד אבישי רביב" מעריב (1 לנובמבר 1998), עמ' 18.
פרופסור אליאב שוכטמן "מדינת ישראל נגד אבישי רביב" הצופה (4 לנובמבר 1998), עמ' 3.

תגים:

רבין · וביטחון · רצח · צנזורה · דמוקרטיה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הכפפתם של אירגוני הביטחון בישראל אל מטריית החוק", סמינריון אודות "הכפפתם של אירגוני הביטחון בישראל אל מטריית החוק" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.