היישום אינו מחובר לאינטרנט

פסטינגר ובני עקיבא

עבודה מס' 065393

מחיר: 288.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: התמודדות תנועת הנוער בני עקיבא עם המשבר האמוני שנוצר עם מימוש תכנית ההתנתקות.

3,234 מילים ,4 מקורות ,2006

תקציר העבודה:

שאלת המחקר המרכזית המוצגת מעל דפים אלו היא כיצד מתמודדת תנועת בני עקיבא עם השבר האמוני שנוצר עם יישומה של תכנית ההתנתקות.
אנסה לבחון האם התיאוריה של פסטינגר לגבי התנהגותם של קבוצות מאמינות כשאמונתם מתבדה, תואמת את התנהגות תנועת בני עקיבא לאחר קיום תכנית ההתנתקות.

חילקתי את עבודתי לשלושה חלקים:
התנאים המקדימים: פסטינגר מונה חמישה תנאים מקדימים הכרחיים שרק עם קיומם נצפה להחרפת האמונה למרות הפרכתה עקב אירוע מסוים. בעבודה זו אציג כיצד התקיימו חמשת התנאים המקדימים בקרב מובילי תנועת בני עקיבא.
בחינה זו תתבצע תוך ניתוח חוברת ההדרכה שהופקה לפני מימוש תכנית ההתנתקות מתוך רצון למנוע את מימושה.
השבר: ההפרכה של האמונה, ע"פ פסטינגר, צריכה להיות חד משמעית ואינה ניתנת לערעור. בפרק זה אציג את השבר האמוני הגדול שעברה תנועת בנ"ע עם מימוש התכנית.
ההתמודדות: התמודדות תנועת בני עקיבא עם המשבר האמוני שתקף אותה, כפי שבאה לידי ביטוי בחוברות שבת הארגון שהופקו ע"י מחלקת הדרכה של התנועה כארבעה חודשים לאחר הפינוי מגוש קטיף. התמודדות זו כוללת שני אלמנטים מרכזיים: רציונליזציה, וגיוס מאמינים חדשים. בהתאמה מוחלטת לתיאוריה של פסטינגר.

התיאוריה של פסטינגר כוללת שלושה שלבים:
1. שלב התנאים המקדימים - השלב בו המאמין, מאמין בכל ליבו בפרדיגמה מסוימת, ולא רק שהוא מאמין בה בלב שלם, אלא אף עושה צעדים מעשיים בעלי משמעות קיומית עבורו בעקבות אמונה זו.
2. השבר - בשלב זה קורה מעשה במציאות שמוכיח מעל לכל ספק שהאמונה הייתה מוטעית. ההוכחה היא חד משמעית והמאמין חשוף אליה וחווה את השבר.
3. תוצאות ההתבדות - על אף הנטייה הראשונית שלנו לחשוב שהמאמין יודה בטעותו ויוותר על אמונתו, האדם המאמין אינו נוטש את אמונתו אלא דבק בה ביתר להט תוך רציונליזציה של האירועים שהתרחשו במציאות, וגיוס ושכנוע של מאמינים נוספים.
בעבודה זו אציג כיצד שלושת השלבים שעברה בנ"ע עם מימוש תכנית ההתנתקות תואמים את התיאוריה של פסטינגר.

מפתח העניינים:
הקדמה
ליאון פסטינגר - כשנבואה מתבדה
שלב1. התנאים המקדימים
אמונה
מחויבות ועשייה
הפרכה
תמיכה חברתית
שלב 2. השבר
שלב 3. תוצאות ההתבדות
רציונליזציה - הסיבות לכישלון
גיוס מאמינים - החזרה בתשובה
סיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

התיאוריה של פסטינגר עוסקת בשאלה, מה קורה כאשר אדם שמאמין בכל ליבו באמת מסוימת ואף חי לאור אותה אמת, ועושה מעשים של הקרבה למען אותה תיאוריה, ואמונה זו מתבדה והאדם מוצא עצמו מול אמת שבורה ומול הצורך להסביר מחד את מעשיו ומאידך, להמשיך את חייו.
או כפי שפסטינגר מנסח זאת:
"Suppose an individual believes something with his whole heart; suppose further that he has a commitment to this belief, that he has taken irrevocable actions because of it; finally, suppose that he is presented with evidence, unequivocal and undeniable evidence that his belief is wrong: what will happen? The individual will frequently emerge, not only unshaken, but even more convinced of the truth of his beliefs than ever before. Indeed, he may even show a new fervor about convincing and converting other people to his view"
Festinger, "When Prophecy Fails" p.3

תגים:

פסטינגר · בני · עקיבא · טראומה · פוליטי · התנתקות · נוער · גוש · קטיף

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "פסטינגר ובני עקיבא", סמינריון אודות "פסטינגר ובני עקיבא" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.