היישום אינו מחובר לאינטרנט

מעמד האישה ברומנים 'עונת הנדידה אל הצפון' ו'אנקת גבהים'

עבודה מס' 021300

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בדיקת מעמד האישה בעולם תוך השוואה בין שני רומנים ערבי ואנגלי.

5,268 מילים ,10 מקורות ,1991

תקציר העבודה:

היחס לנשים הוא אקויולנטי ליחס אל כלל המין האנושי בהיסטוריה של העמים. כידוע, בזמנים עברו היו חיי האדם פחותי ערך מימנו; עינויים ורציחות עמים לא היו חזיון נדיר. לא היו זכויות להגנת כבוד האדם או זכויותיו האלמנטריות. אי לכך,אך טבעי הוא הדבר כי גם הנשים לא ישבעו נחת בעולם כזה.
התיאולוגיה הנוצרית,בדמותו של אוגוסטינוס הקדוש,שרטטה תמונה דראמאטית של הנישואין שהיתה תקפה במשך מאות בשנים.בחיבורו "עיר האלוקים" מתאר אוגוסטינוס את האשה כיצור נבער מדעת,הנשלט ע"י תאוותיו. טבעה של האשה הוא כה מושחת עד כי קשה מאוד לשקמו, טוען אוגוסטינוס ומצדיק את השימוש באיומים, בכח פיזי ועוד אמצעים להפחדתו. מחשבתו זו שלטה לאורך זמן רב בחינוך והיתה למעשה האורים והתומים בנושא זה עד אמצע המאה ה-17.
השלטון באירופה בתקופת הפיאודלים,שהיה פחות ליבראלי מהכנסיה, חיזק את סמכויותיו של ראש המשפחה על מנת למנוע זעזועים אפשריים. ככל שהסדר בתא המשפחתי נשמר היטב כך גם הסדר הציבורי ישמר ותיהנה פחות מרידות אזרחיות. הנשים בתקופה זו היו חיבות להינשא על פי הסכמת הוריהן, ונערה אשר לא עשתה כך נחשבה למורדת.כמו כן ביססה המלוכה את זכות הענישה של הבעל, תוך שהיא ממתנת אומנם את זכותו ללא סייג להטיל מאסר על אישתו. במאה ה-16 עדיין נשלחו נשים אל הכלא באמתלות דחוקות מאין כמותן. כל הפרטים הללו מוכיחים כי לבעל סמכות עליונה על אישתו .
השתרשותו של המשפט הרומי, במאה העשירית באירופה, בלם את השפעתה הליבראלית של הכנסיה והקטין את סמכויותיהם של האשה והממסד. במאה ה-12 היתה סמכות הבעל חזקה פי כמה מן האהבה,והסיבה לכך היתה פשוטה בתכלית:החברה כולה היתה מושתתת על העיקרון הסמכותיות. כך לדוגמא אנו מוצאים כי בצרפת,במאה ה13- יכל בעל להרוג את אישתו.
הזכות הראשונה שבוטלה ברוב ארצות אירופה במאות ה-16 וה-17 היא הזכות ליטול את חייה של האשה,שכן אין הבעל רשאי להשמיד את אשר ברא אלוקים.
"קפיצה" נוספת בכל הקשור ליחס לנשים, נוסף על השינוי של המאה ה-17 חלה בזמנו של פרויד. פרויד היה גדול הפסיכולוגים של כל הזמנים ותורותיו נלמדו ע"י כל בר-בי-רב. הוא יצר את המושג תת-מודע והשליך אותו על כל פרט בחיים. פרויד "הולך" על החבל הדק שבין פסיכולוגיה רפואית (פסיכיאטריה) לפסיכולוגיה תיאורטית. תורתו של פרויד התקבלה בכל העולם הנאור ומיני אז הלך והשתפר הטיפול בנשים. היחס השתפר בעיקר אצל זוגות אשר הגיעו לטיפול נפשי לפסיכולוג. ברוב המקרים איבחנו הפסיכולוגים שימוש לא נאות ביחס כלפי הנשים והמליצו להם על דרכים לשיפורו.

תוכן העניינים:
1.מבוא- מעמד האישה בעולם הערבי
2.פרק ראשון -עונת הנדידה אל הצפון
א.קוים לדמותו של אל-טייב צאלח
ב.תקציר הרומן
ג.מעמד האישה ברומן
3.פרק שני- אנקת גבהים
א.קווים לדמותה של אמילי ברונטה
ב.תקציר הרומן
ג.מעמד האישה ברומן
4.פרק שלישי- השוואה בין שני הרומנים
6.סיכום ומסקנות
7.ביבליוגרפיה

מקורות:

אל-טייב צאלח, עונת הנדידה אל הצפון, (תרגם שמוש טוביה) תל- אביב, עם עובד, תשל"ג (1973).
אלעד עמי, עולמו של אל-טייב צאלח, עבודת גמר ירושלים, האוניברסיטה העברית, תשמ"א (1981).
ברונטה אמילי, אנקת גבהים, (תרגם אהרון אמיר) הוצאת כתר, ירושלים, 1990.
גולדציהר י., הרצאות על האסלאם, ירושלים, 1951.
למנס הנרי, האסלאם- אמונותיו ומוסדותיו, (תרגמו אפרים הרפז ויוסף יואל ריבלין), הוצאת מאגנס, ירושלים, תשכ"ז.
שלף רינה, "אישה נשים ונשיות", קובץ תרגומים, תל-אביב, 1990.
(ללא מחבר) תולדות האסלאם, הוצאת עמיחי, תל-אביב, 1959.
פלד מ., "הילולת ההגירה אל הצפון", מאזניים,ל"ו (תשל"ג), עמודים 216-207.
ביננפלד הדסה, "עונת הנדידה אל הצפון לאל טיב צאלח", עלי שיח, כרך 3, אלול תשל"ו, עמודים 111-113.
ראובני גרמי הדסה, "על עונת הנדידה אל הצפון", עלי שיח, 3, אלול תשל"ו, עמודים 110-105.

תגים:

ערבית · ספרות · מזרחנות · שלאל · צאלח · ערב · טייב

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מעמד האישה ברומנים 'עונת הנדידה אל הצפון' ו'אנקת גבהים'", סמינריון אודות "מעמד האישה ברומנים 'עונת הנדידה אל הצפון' ו'אנקת גבהים'" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.