היישום אינו מחובר לאינטרנט

משנת הרב קוק והציונות הדתית לאחר ההתנתקות

עבודה מס' 070297

מחיר: 329.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: תורתו של הרב קוק לגבי אתחלתא דגאולה לאחר משבר ההתנתקות.

5,828 מילים ,23 מקורות ,2015

תקציר העבודה:

עבודת המחקר משתמשת בגישת מיזוג ערכים ליישוב קונפליקטים בחברה המודרנית (תיאוריה סוציולוגית). פורשת את משנת הרב קוק ובוחנת אותה לאור השבר של ההתנתקות בחברה הדתית.
העבודת כוללת מבוא וסקירת רקע היסטורי, שאלת מחקר והשערות מחקר. פרישת תיאוריה סוציולוגית ובחינתה לאור נתונים אמפיריים. פרק של ניתוח נתונים והסקת מסקנות - ופרק סיכום.

במהלך העבודה נסקור את תורתו של הראי"ה קוק ואת תרגום תורתו לדפוסים מעשיים דרך תורתו ופועלו של בנו של הראי"ה - הרצי"ה (הרב צבי יהודה הכהן) קוק אשר הקים את ישיבת "מרכז הרב" הנחשבת לישיבה המרכזית בזרם הציונות הדתית. נסקור את הפעולות אשר אפשרו את צמיחת ושגשוג הציונות הדתית, נבחן את השילוב אשר אפשר את יצירת דגם המדינה הגאולתית בעיני הציונות הדתית ונתרכז בשבר הנוכחי.

שאלת המחקר אותה אנו מבקשים לברר - האם נוסחתו של הרב קוק, "אתחלתא דגאולה" כבר לא תקפה? האם אנו עומדים בפני שינוי נוסחתי אשא ייעצב מחדש את יחס הציבור הדתי-ציוני-לאומי למדינה ולמוסדותיה?
השערת המחקר הינה ש"אתחלתא דגאולה" לא תתבטל, אלא תשתנה.

תוכן העניינים:
מבוא
1. סקירת ספרות
משנתו של הרב קוק ביחס למדינה ולתנועה הלאומית היהודית:
תפיסת מוסד המדינה בחינוך הממלכתי- דתי:
משנות השבעים ועד להתנתקות
2.טענת המחקר
הקונפליקט החברתי במחקר:
גישת מיזוג הערכים:
החברה הישראלית לאור הרקע התיאורטי:
3. ניתוח ממצאים
סיכום ומסקנות
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

"לא באנו להשפיע - באנו להיות מושפעים" המשפט המפורסם שנאמר על ידי הרב אברהם יצחק הכהן קוק (הראי"ה קוק) בעת מסע המושבות בארץ ישראל, בנוסף למושג "אתחלתא דגאולה" בו נעסוק בהמשך, התוו את הדרך בה דתיים וחילוניים תופסים את מדינת ישראל ופועלים בה יחדיו. אמירה זו שזכתה לחיזוק משמעותי בעקבות ניצחון מלחמת ששת הימים ולאחריה הקמת ההתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה - מגיעה לשיאה עם האינתיפאדה הראשונה, תהליך אוסלו, רצח רבין - עד לתוכנית ההתנתקות. תורתו של הרב קוק עומדת למבחן על-ידי מאמיניו, המנסים להבין האם זהו חלק מתהליך הגאולה שיש בו קשיים ומכשולים - או האם נשמטת הקרקע וקורסים יסודות תורתו של הרב קוק.

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "משנת הרב קוק והציונות הדתית לאחר ההתנתקות", סמינריון אודות "משנת הרב קוק והציונות הדתית לאחר ההתנתקות" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.