היישום אינו מחובר לאינטרנט

מניעיה העיקריים של מצרים לפתיחה במלחמה מול ישראל באוקטובר 1973

עבודה מס' 068622

מחיר: 544.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: האם מצרים פתחה במלחמה כדי למחות את מפלתה הצבאית במלחמת ששת הימים ב-1967, או שמא היו מניעים אחרים ברקע ההחלטה ליציאה למלחמה?

7,265 מילים ,26 מקורות ,2009

תקציר העבודה:

בעבודה זו אנסה לבחון מה היו המניעים האמיתיים שהובילו את מצרים, בראשותו של נשיאה אנואר סאדאת, לפתוח במלחמת אוקטובר 1973, הלא היא מלחמת יום הכיפורים. שאלת המחקר: האם מצרים פתחה במלחמה כנגד ישראל, באוקטובר 1973, כדי למחות את מפלתה הצבאית במלחמת ששת הימים ב-1967, או שמא היו מניעים אחרים ברקע ההחלטה ליציאה למלחמה?
כדי לענות על שאלת המחקר אסקור בראש ובראשונה את תולדות המאבק הישראלי- מצרי. בהמשך אעסוק ברצונם של המצרים למחות את מפלתם הצבאית מול ישראל במהלך מלחמת ששת הימים ב-1967. בחלקה השלישי של העבודה אציג את סוגיית חצי האי סיני, כיבושו על ידי ישראל והשפעת כיבוש זה על המצרים. בהמשך, אנסה לבחון את התפיסה כי המלחמה מהווה אמצעי להשגת הישגים במישור המדיני- פוליטי. כמו כן, אציג את המלחמה בראייתו של נשיא מצרים סאדאת, ולבסוף, אסכם את העבודה, אציג את מסקנותיי ואנסה לענות על שאלת המחקר שהצגתי בפרק המבוא.
השערת המחקר שלי, ביחס לשאלה שהצגתי בפרק זה, היא כי מצרים בחרה להתמודד עם ישראל בשדה הקרב בשנת 1973 כדי למחות את מפלת מלחמת ששת הימים שפגעה קשות במורל המצרי בפרט ובמורל ערבי בכלל. בנוסף לכך, נראה כי מצרים החליטה לבחור בשדה המלחמה בכל הקשור ליחסים בינה לבין ישראל כיוון שסברה, לפחות עד למלחמת יום הכיפורים, כי היא יכולה לישראל.
החומר העיוני שבאמצעותו אנסה לענות על שאלת המחקר שהוצגה כאן כולל, בין השאר, עדויות מקור ועדויות משנה. חומרים אלו כוללים הצהרות ואמירות מפיהם של בעלי עניין ואנשי צבא, הן מצריים והן ישראלים, שעסקו בנושאים המשיקים לנושא בו עוסקת עבודה זו. בנוסף, אציג חלקים ממסמכים מסווגים שהולבנו ברבות השנים ואת תפיסותיהם ודעותיהם של חוקרים שונים שעסקו בנושאים הקשורים ביחסי ישראל ומצרים.

ראשי פרקים:
1. מבוא
2. פרק א': המאבק הישראלי- מצרי, סקירה היסטורית
3. פרק ב': הרצון המצרי למחות את מפלת 1967
4. פרק ג': הרצון להשיב נכסים אבודים- חצי האי סיני
5. פרק ד': המלחמה כאמצעי להשגת הישגים במישור המדיני- פוליטי
6. פרק ה': מלחמת אוקטובר 1973 בראייתו של סאדאת
7. סיכום
8. ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

בתקופה שבין אפריל 1969 לאוגוסט 1970התנהלה בין ישראל למצרים מלחמת התשה על גדות תעלת סואץ. במלחמה זו, שנפתחה ביוזמה מצרית, שאפה מצרים להשיג שורה של מטרות ובהן, הקזת דמם של חיילי צה"ל, פגיעה במורל הלאומי של אזרחי ישראל, הפלת קו בר-לב (קו הביצורים הישראלי על גדות התעלה) והבאת המתח בין שתי המדינות לשיא שיגרום למעצמות הגדולות להתערב ולאלץ את ישראל לסגת מחצי האי סיני. בתגובה על המתקפות המצריות ניסתה מדינת ישראל להשמיד את מערך ההגנה האנטי-אווירי המצרי ולהכות בערי התעלה המצריות עד שינטשו על ידי יושביהן(1).

תגים:

מצרים · ישראל · סיכסוך · מזרח תיכון · סיני · סאדאת · נאצר · יום כיפור · מלחמת אוקטובר · סאדאת

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מניעיה העיקריים של מצרים לפתיחה במלחמה מול ישראל באוקטובר 1973", סמינריון אודות "מניעיה העיקריים של מצרים לפתיחה במלחמה מול ישראל באוקטובר 1973" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.