היישום אינו מחובר לאינטרנט

יחסי איראן - ישראל בשנים 1949-1989

עבודה מס' 067607

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: מה היו השיקולים והאינטרסים של ישראל ואיראן בכינון וקידום יחסיהם החל משנת 1949 ולאורך ארבעה עשורים?

10,071 מילים ,24 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

למרות שעברו כבר כ- 29 שנים מאז מהפכת חומייני ששמה קץ ליחסים המיוחדים בין ישראל לאיראן, עדיין רב הנסתר על הגלוי, ותוכן הקשר בין המדינות הוא לרוב נעלם מן העין. הסיבה לחשאיות היחסים בין ישראל לאיראן בין השנים 1949-1989, הייתה למנוע ככל האפשר תגובות חריפות וקיצוניות מצד המדינות הערביות במזה"ת הסובבות את ישראל והשכנות לאיראן, ונטרול הלחץ הערבי לניתוק יחסים אלה.

בעבודה זו אנסה להשיב על שאלת המחקר: מה היו השיקולים והאינטרסים של ישראל ואיראן בכינון וקידום יחסיהם החל משנת 1949 ולאורך 4 עשורים?
עבודה זו תבחן את הקשרים בין ישראל לאיראן לאורך ארבעים השנים, החל מקום מדינת ישראל- אז היה בשלטון באיראן רזה שאה פהלווי - דרך עלייתו של האייתוללה חומייני ועד פרשת איראנגייט.

השאלות שינחו את עבודתי הן: מתי נרקם הקשר בין שתי המדינות? אילו תחומים הקיפה מערכת יחסים זו? מה הביא לניתוק החד בין ישראל לאיראן עת מהפכת חומייני? והאם על אף הניתוק הרשמי בקשרים התבצעו עסקאות נשק בין ישראל ואיראן לאחר המהפכה?
לכאורה ובמבט ראשון, אין לצפות מאיראן ומישראל לשיתוף פעולה וליחסים הדוקים. לשתי המדינות אין קשר דתי או קשר גיאוגרפי. אך הן זיהו למרות זאת את המשותף ביניהן - היותן לא ערביות ואף סכסוך מתמשך בינן לבין מדינות הערב במזה"ת.

בנוסף לתחומים המשותפים בין שתי המדינות, התקיימו גם אינטרסים חיוניים, משלימים ואף כמעט זהים בין ישראל לאיראן שהביאו להתקרבות ושת"פ ברמה הגבוהה ביותר ביניהן והם כללו אינטרסים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים ויהודיים. הסיבות לידידות היו רבות בעיקר מבחינתה של ישראל אולם גם לאיראן היו אינטרסים כאלו אשר הבולט בהם הוא הרצון לשמור על קשר טוב עם המערב.

שיטת המחקר בה אשתמש כדי לבחון את שאלת המחקר שלי היא ניתוח תוכן איכותני כלומר ניתוח וסקירה של תוכן של ספרות מקצועית, מאמרים, וכתבי עת הבוחנים והמנתחים את האינטרסים של ישראל ואיראן שהביאו לקיום הקשרים ביניהן.

העבודה מחולקת לארבעה פרקים. פרק ראשון ובו רקע תיאורטי על הפרדיגמות הרלוונטיות לתחום, תיאוריות של מעגלי המדינות ומבוא לדיפלומטיה. פרק שני ובו פירוט על תחילת הברית בין ישראל ואיראן. הפרק השלישי עוסק בעלייתו של חומייני לשלטון וההשפעה של העניין על הברית. הפרק הרביעי עוסק בעסקאות הנשק של איראן לאחר המהפכה וסיומו של הרומן בין המדינות.
לבסוף תיערך בדיקת השערה וסיכום ומסקנות לעבודה.

תוכן העניינים:
מבוא
חלק ראשון - רקע תיאורטי
פרדיגמות
תיאוריית מעגלי מדינות
מבוא לדיפלומטיה ומדיניות חוץ
דיפלומטיה חשאית
חלק שני - שושלת פהלווי
תחילת היחסים בין ישראל ואיראן בימי שושלת פהלווי
ברית הפריפריות
פרויקט "כליל"
פרויקט "צור"
חלק שלישי - תקופת חומייני והתפרקות הברית
עלייתו של חומייני לשלטון
פרשת הנפט
פרויקט שלא עלה בידינו לסיים
הימלטות הנציגים הישראלים
השתלטות על שגרירות ארה"ב
חלק רביעי - המשך העסקים עם ישראל
עסקאות הנשק עם "השטן הקטן"
פרשת אירנגייט

סיכום ומסקנות
בדיקת השערה
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

הקמת מדינת ישראל במאי 1948, תוך ניצחונה על שבעת צבאות ערב הולידה הערכה מחודשת במדיניות המזרח - תיכונית של השאה. מאז הוקמה הליגה הערבית בשנת 1945 הסתייגה איראן מהתעצמות כוחן של מדינות ערב, ועכשיו קמה מדינה לא ערבית חזקה נוספת במזרח התיכון. מבחינת איראן לישראל חשיבות גדולה מעצם היותה חיץ בין מצרים לירדן וסעודיה. ישראל שאפה להדק את יחסיה עם איראן מתוך רצון ליצור שיתוף פעולה אל מול המדינות הערביות היריבות. בשל רצון זה יזמה ישראל את "ברית הפריפריות" עם איראן, תורכיה ואתיופיה. מטרת הברית הייתה ליצור אחדות בין המדינות הלא- ערביות במזרח התיכון וכן ליצור חיץ כנגד התפשטות הקומוניזם במזרח התיכון על בסיס של קשרים כלכליים. סיבה נוספת להידוק הקשרים היא עקב רדיפות היהודים ברחבי עיראק הביאו את ישראל ואיראן לידי הסכמה כי איראן תשמש בסיס מעבר ליהודי עיראק המבקשים להגר ארצה.

תגים:

איראן מהפיכה · מזרח תיכון · דיפלומטיה · איראן · גייט · עיסקאות נשק

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "יחסי איראן - ישראל בשנים 1949-1989", סמינריון אודות "יחסי איראן - ישראל בשנים 1949-1989" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.