היישום אינו מחובר לאינטרנט

הקשר בין לחץ, שחיקה ועזיבה בקרב מורים.

עבודה מס' 065399

מחיר: 240.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת ההשערות כי יש קשר חיובי בין לחץ ושחיקה וקשר חיובי בין שחיקה לעזיבה.

4,580 מילים ,21 מקורות ,2003

תקציר העבודה:

נושא המחקר הנו לחץ, שחיקה ועזיבה- מדובר באותו תהליך שבסופו בדרך כלל , מחליט העובד לעזוב את מקום עבודתו. לכן כה חשוב להבין ולדעת האם השחיקה היא זו שמשפיעה על נטיית העובד לעזוב? המחקר הנוכחי עסק במורים.
נושא השחיקה הנו נושא הנדון רבות בספרות. גם אם רמות השחיקה שונות בכל מקצוע ביטויי השחיקה בדרך כלל דומים: בהדרגה מאבד איש המקצוע עניין בעבודתו התלהבותו פגה , הוא מפתח עמדה שלילית כלפי עצמו, רגשות עוינות כלפי חבריו לעבודה ולקוחותיו, זלזול ואף אדישות. תופעות אלו עלולות להיות מושלכות על רמת תפקודו ופניו של הארגון: מוסר עבודה ירוד, רמת ביצוע נמוכה היעדרויות ושיעור תחלופה גדולים. מצב זה יוצר לארגון נזקים כלכלים כבדים ואף נזקים חברתיים המשפיעים על סביבת העבודה והאקלים הארגוני.
חלק גדול מהחוקרים מצא כי שחיקה יכולה להיות גם צעד ראשון לקראת עליית המודעות העצמית, העשרת הבנה ושלב מקדים לצמיחה והתפתחות אישית. לכן אנשים שחוו שחיקה ולמדו להתגבר עליה, ייתכן וימשיכו בחיים טובים יותר.
רוב ההגדרות למושג שחיקה מתייחסות בצורה זו או אחרת לתהליך של אובדן אנרגיה נפשית וירידה בתפקוד כתוצאה מהלחצים היום-יומיים שנמשכים. השחיקה נוצרת מתנאי עבודה לוחצים הגורמים לאובדן משאבים פיזיים ונפשיים, האנשים שהופכים קורבנות השחיקה הם בעיקר אנשים דינמיים כריזמטיים ומכווני משימה, בעלי רמת ציפיות לא ריאלית אשר מתעקשים להמשיך במאמציהם להשיג אותן ציפיות. הוא מונה את הסימפטומים הנפוצים לתופעה בניהם: עייפות, ניתוק, שעמום וציניות ,חוסר סבלנות ועצבנות גוברת.
השערות המחקר שהיו הם:
-יש קשר חיובי בין לחץ ושחיקה
-יש קשר חיובי בין שחיקה לעזיבה
בבדיקה על 60 עוברים נמצא כי ההשערות אוששו, אם כי מדדים שונים, כמו עמימות תפקידית, נמצאו לא מובהקים. כלומר המחקר נמצא שיש קשר בין המדדים הללו.

אוכלוסיית המחקר כוללת כ- 100 מורים העובדים עם עורכת המחקר. טווח הגילאים הוא 30 עד 65 שנה.
המדגם הוא מדגם נוחות- כל מורה שעורכת המחקר פגשה בשבועות שלפני עריכת המחקר, קיבל שאלון למלא. לא נערך ניטור לקבלת השאלונים.

תוכן העניינים:
1 מבוא
שחיקה
לחץ
עזיבה
משתני המחקר:
השערות המחקר
הגדרות המשתנים
השערות המחקר ותמיכות תיאורטיות
2 שיטת המחקר
מערך המחקר
אוכלוסיית המחקר
כלי המחקר
שיטת הניתוח
3 תוצאות המחקר
התפלגות העונים
בחינת השערות המחקר
4 דיון
5 רשימת מקורות
6 תוצאות המתאמים

קטע מהעבודה:

שחיקה בקרב מורים היא אחת הבעיות הנפוצות בקרב מורים בעידן המודרני- העבודה הרבה והאחריות המרובה גורמים לשחיקה Lambert, 1998).).
התשישות היא אחד ממאפיינה של השחיקה הנפשית. פינס (1996) מונה את התשישות כחלק מהמרכיבים היותר חשובים של השחיקה ומחלקת אותם לתשישות גופנית ותשישות נפשית.
שחיקה פיזית מאפייניה הם עייפות שאינה חולפת, חולשה כללית, כבדות וחוסר מרץ. אנשים שחוקים סובלים לעיתים קרובות מכאבים במקומות שונים בגוף. הם מצטננים לעיתים מזומנות, נופלים למשכב על נקלה, ומתלוננים דרך קבע על תחושה כללית גרועה.

תגים:

לחץ · בית · ספר · מורה · ארגון · שחיקה · נפשית

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הקשר בין לחץ, שחיקה ועזיבה בקרב מורים.", סמינריון אודות "הקשר בין לחץ, שחיקה ועזיבה בקרב מורים." או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.