היישום אינו מחובר לאינטרנט

עברייני צווארון לבן

עבודה מס' 063435

מחיר: 120.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: הגדרת התופעה, העבריינות בארץ ובחו"ל ודרכי פיתרון.

3,622 מילים ,10 מקורות ,2004

תקציר העבודה:

"...אין כיום בשום מקום בספרות העולמית הגדרה מקיפה וכוללת, שזכתה להכרה ושימוש בקרב החוקרים העוסקים בתחום. בהיעדר הגדרה מוסכמת, זכה המונח עבריינות הצווארון הלבן, במשך השנים, בשימושים רבים בספרות המקצועית". (ק' מן, 1990, עמ' 415).
בעיית ההגדרה של עברייני הצווארון הלבן לא הטרידה רק את ק' מן אלא גם חוקרים רבים אחרים. ק' מן ממשיך ומסביר שמושג זה הוא צר מידי ורחב מידי בעת ובעונה אחת מכיוון שלדידו לא יהיה זה נכון לכנות רוצח ממעמד גבוה כעבריין צווארון לבן ובעוד זאת תהיה טעות לא לכלול במושג פקידה בבנק שמעלה בכספים רבים. לדעתו, גם אדווין סטרלנד שדיבר בפעם הראשונה על המונח עבריינות הצווארון הלבן, הגדיר מושג מופשט יחסית (סטרלנד בתוך :ק' מן 1990).
ווילר (1990) טוען שתמונה אחת של עבריין צווארון לבן היא אינה נכונה ויש מגוון עצום של עבריינים ועבירות אשר נכנסות לקטגוריה של עברייני הצווארון הלבן כדבריו :"הקרימינולוגיה שנהגה להתייחס לעבריין הצווארון הלבן כאל סוג ספציפי מוגדר של עבריין אינה תקפה כיום כלל" (ווילר1990,, עמ' 442).
על פי אילו קריטריונים נקבעת תופעת "עבריינות הצווארון הלבן "? לפי העבריין או לפי אופי העבירה? מה זאת העבירה של הצווארון לבן - זיוף תעודת זהות, הלבנת כספים, שוחד, צריבת דיסקים, פורנו באינטרנט, מעילה, שחיתות פוליטית, "מכירת" משחקי ספורט, הונאות ביטוח. הרי עבירות הללו שונות כל כך ברקע לביצוע העבירה, במניעים, בסוג העבריין, בנזק שנגרם, בקורבנות ובמשתנים רבים נוספים. האם כל העבירות הללו יכולות להיות בקטגוריה אחת? ואם כן, האם ניתן לטפל בהן באותה צורה?
האנט (hunt, 1996) אומר שעבריין הצווארון הלבן יכול להיות השכן שלך ממול, עם אישה, שני ילדים וכלב אבל יכול להיות האדם שיש לו אחוזה במעלה הגבעה ואולי הוא בכלל חבר שלך ממועדון הגולף. הוא טוען שבממוצע, עבריין הצווארון הלבן הוא - זכר, בשנות ה 30 לחייו, מצב משפחתו יציב, הסטטוס הפסיכולוגי שלו תקין, ההשכלה מעל לממוצע וללא עבר פלילי. האנט אומר שלפי פרופיל זה כמעט ובלתי אפשרי לאתר אותם או לנבא את מעשה העבירה לפני התרחשותה. הוא ממשיך ומציין שבשנים האחרונות מספר הנשים אשר מעורבות בעבירות הצווארון הלבן עלה וממשיך לעלות באופן משמעותי.
הנושא של עברייני הצווארון הלבן סיקרן אותי עוד בטרם התבקשתי לבחון אותו מקרוב כל כך. עוד בקריאת המאמר של ד"ר אברהם טננבוים (1991) אשר דן בנושא האם ניתן לבטל את הענישה הפלילית על פי הגישה האבוליסיוניסטית. האבולוסיוניסטים טוענים שהעבירות של האנשים מן המעמד הגבוה גורמות ליותר מוות, נכויות, הפסדים כספיים מאשר כל פשעי המעמד הנמוך גם יחד, אך לא תמיד הן מוגדרות כפשע. במאמרו הוא דן בגישה האבוליסיוניסטית אשר חלק מתומכיה טוענים שמכיוון שלא קיים צדק חברתי, בענישה הפלילית, יש לבטל את כל המערכת ולבנות מערכת חדשה.
בעבודה זו אתייחס לעבריינות הצווארון הלבן בכמה אופנים ובחלוקה לשלושה חלקים: בחלק הראשון התופעה תוסבר כפי שהוסברה על-ידי חוקרים שונים. כמו כן התופעה תוגדר ואתאר את הרקע לתופעה, את השינוי התפיסתי שהחברה שלנו עברה ואת הדרך הארוכה שיש עדיין בפניה לעבור בכל מה שקשור לעבריינות הצווארון הלבן. בחלק השני אספר על התופעה בארץ ובחו"ל, ובחלק השלישי אפרט את ההצעות השונות והמגוונות של חוקרים שונים לפתרון הבעיה.

תוכן עניינים:
מבוא
הרקע
התופעה בארץ ובחו"ל
דרכי פתרון
סיכום
רשימת מקורות

מקורות:

גוטמן, ב' (1990). עברייניות הצווארון הלבן : שינוי חברתי והשפעותיו על דפוסי הפשיעה.
ווילר,ס ' (1990).עבריינות הצווארון הלבן.עיוני משפט, ט"ו,(3) עמ' 435-456.
טננבוים, א' (1991).הגישה האבולוסיוניסטית: האם הגיעה העת לבטל את הענישה הפלילית?. שערי משפט, ב (3),עמ' 261-284.
מן, ק ' ( 1990). אפיונים מיוחדים של עבריינות הצווארון הלבן. עיוני משפט,ט"ו, (3) עמ' 415-433.
רבין, א' (1990).צווארון לבן. בטאון משטרת ישראל, עמ' 7-9.
Abrams, E.S carberry, M.C (1991) undercover sting operations in money laundering cases.white collar crime reporter, volume5, number 2.
Buquai, A. (2002).white collar crime: a handmaiden of international tech terrorism. Computers security, volume 21, issue 6, 514-519.
Croall, H. (1992) white collar crime: criminal justice and criminology. Open university press
Hunt, B.J. (1996) corporate crime and the high tech industry: a dangerous brew.white collar crime reporter, volume 10, number 3.
Gottfreson, M. Hirschi, t. (1987). Cause of white collar crime. In Nelken, D (eds.), white collar crime, the international library of criminology, criminal justice penology (pp 113-135).
Levi, m. (1989).fraudulent justice? Sentencing the business criminal. In Nelken, D (eds.), white collar crime, the international library of criminology, criminal justice penology (pp 509-530).
Nelken, D. (1994). White collar crime. In Nelken, D (eds.), white collar crime, the international library of criminology, criminal justice penology (pp 73-110).
Passas.N Nelken.D (1993).the thin line between legitimate and criminal enterprises: subsidy frauds in the European community. In Nelken, D (eds.), White collar crime, the international library of criminology, criminal justice Penology (pp 341-361).

תגים:

עבריינות · מעילות · פשיעה

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "עברייני צווארון לבן", סמינריון אודות "עברייני צווארון לבן" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.