היישום אינו מחובר לאינטרנט

מנהיגות

עבודה מס' 050122

מחיר: 228.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת תאוריות בנושא מנהיגות (האדם הדגול, התאוריה המצבית ותאורית התלות של פידלר) כולל דיון בשמעון פרס כמנהיג והאם הוא מתאים להגדרות אלה.

6,459 מילים ,15 מקורות ,2000

תקציר העבודה:

בעבודה זו אדון בתיאוריות של מנהיגות, מה מייחד ומאפיין מנהיגים אלו משאר בני האדם? האם אלו תכונות מולדות ומנהיג כזה ינהיג בכל מצב עקב כשרונו ותכונותיו "תיאורית האדם הדגול". או שהמנהיגות היא מצב אליו נקלע אדם בעל כישורים מסוימים המתאימים אותו להנהיג קבוצה מסוימת בזמן מסוים ובמצב נתון, וכאשר המצב ישתנה המנהיג יצטרך לפנות את מקומו למנהיג חדש תיאורית המנהיגות המצבית".
בנוסף מוזכרת תיאורית התלות של פידלר, תיאוריה המביאה בחשבון שני משתנים חשובים בהנהגתו של מנהיג את המצב ואת סגנון המנהיגות. פידלר מזכיר על סמך מחקריו של ביילס שני סגנונות מנהיגות סגנון מנהיגות משימתי וסגנון מנהיגות חברתי, ובהקשר של פרס כמנהיג יש ניתוח של מנהיגותו לפי הסגנונות הללו.
עוד תיאוריה שאדון בה היא תיאוריית האשראי של פידלר המתארת את מנהיגות כעסקת אשראי בין המנהיג לקבוצה, כל עוד הוא תורם לקבוצה האשראי שלו לטעויות גבוה, אך עד למצב שהאשראי נגמר ואז לא נותר למנהיג אלא לנטוש את עמדתו.
המנהיגות לפי הולנדר היא מערכת מחושבת מאוד של יחסי גומלין בין המנהיג לציבור מונהגיו
במהלך עבודה זו אדון בשמעון פרס כמנהיג, אנסה לברר איזה מן מנהיג הוא שמעון פרס האם הוא מתאים להגדרת "המנהיג הדגול" הגורסת כי מנהיג נולד מנהיג ובהכרח בשלב מסוים ינהיג בכל מצב, או שפרס הוא מנהיג מצבי שנפל למצב מסוים מכורח הנסיבות, האם פרס הבין בשלב מסוים בקריירה שלו שהמצב משתנה ועליו לעזוב ולתת את הבמה למנהיג חדש בעקבות המצב החדש, או שפרס הוא מנהיג שמשלב את שתי הגישות ויש בו גם את הכשרון ובהכרח גם נקלע לנסיבות מסוימות שהנחיתו עליו את המנהיגות.
אישיותו של פרס וסגנון מנהיגותו משתקפים מכמה ספרים שנכתבו עליו, ודרכם אנסה להתמודד עם הסוגיות הללו.
ישנו גם ניסיון להסביר את הפסדו של פרס בבחירות האחרונות לפי תיאוריית האשראי של הולנדר, המעניקה למנהיג אשראי חיובי על מעשים המרצים את המונהגים, ואשראי שלילי על מעשים שאינם מרצים את המונהגים, כאשר אשראי זה נגמר מן הסתם המנהיג ננטש על ידי המונהגים ומנהיג חדש נכנס לתפקיד אם בבחירות חופשיות או מכורח המציאות.

תוכן עניינים:
1. מבוא
2. מהו מנהיג
3. בסיסי הכוח של מנהיגים.
כוח הכפייה.
כוח השכר
כוח לגיטימי חוקי
כוח הזיקה
כוח המומחיות
4. תיאוריות של מנהיגות
תיאוריית האדם הדגול
הגישה המצבית
מצבי איום
גודל הקבוצה
5. תיאוריית התלות של פידלר
סגנון מנהיגות
אפיוני המצב
6. תיאוריית האשראי האישי של הולנדר
תרשים - מערכת יחסי הגומלין בין רכיבי המערכת.
מניעים למנהיגות
7. טיפוסי - מנהיגים
8. דיון - שמעון פרס - כמנהיג
פרס כמנהיג
פרס מנהיג משימתי או חברתי
חוסר הגמישות של פרס - האשראי נגמר
9. סיכום
10. ביבליוגרפיה

מקורות:

אזולאי כץ, אורלי האיש שלא ידע לנצח. הוצאת ידיעות אחרונות 1996.
בן כספית, חנן קריסטל, אילן כפיר, "ההתאבדות" - ספרית מעריב 1996.
בר אל ציפי, דר', פסיכולוגיה חינוכית הוצאת רכס 1996 .
נוימאיר מרים, מפגשים עם הפסיכולוגיה - מפגש שלישי פסיכולוגיה חברתית. הוצאה לאור רכס - 1996.
שוורצולד יוסף, דר', פסיכולוגיה חברתית האוניברסיטה הפתוחה - כרך ג' יח' 9-12.
שמעון פרס, יומן קריאה, ידיעות אחרונות 1994.
Bales, R.E. (1950) . Interaction Process Analysis: A Method for the study of Small Groups. Cambridge, Mass: Addison-Wesley.
Fidler, F.E. (1967). A Theory of Leadership Effectiveness. N.Y. McGraw-Hill.
French,J.R. Raven, B.H. (1959) The base of social power. In Cartwright, D. (ED) Studiesin Social Power Ann Arbor: University of Mishigan.
Gibb, C.A. (1969). Leadership in Linzey, G., Ahronson, E. (Eds) Handbook of Social Psychology. Reading Mass.: Addison-wesley.
Hollander, E.P., Julian, J.W. (1970). Studies in leader Legitimacy, influence and innovation. In Berkowitz, L. (Ed) Advances in experimental social psychology, 15,N.Y. Academic press.
Katz, R. (1977) The influence of group conflict on leadership affectiveness. Organizational Behavior and Human Performance, 20, 265-286.
Kirkpatrick, S.A., Locke, E.A. (1991). Leadership: Do traits matter? Academy of Management Executive, 5, 48-60.
Lewin, K., Lippett. R., white, R. (1939) Patterns of aggressive behavior in experimentally created "social climates". Journal of Social Psychology, 10, 271-299.
Worchel, S., Andreoli, V.A.., Folger, R. (1977). Inrergroup cooperation and intergroup attraction: The effect of previous interaction and outcome of combined effort. Journal of experimental social psychology, 13, 131-140.

תגים:

בחירות · הולנדר · פרנץ · פרס · רבין · ורייבן · מנהיג

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "מנהיגות", סמינריון אודות "מנהיגות" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.