היישום אינו מחובר לאינטרנט

השילוב בין התעשיות הצבאיות לתעשיות הביטחוניות בישראל

עבודה מס' 020122

מחיר: 337.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת השילוב בדיקת כוחו ותרומתו בהשוואה לארה"ב, בדיקת היבוא הבטחוני ופרוייקט הלביא.

7,580 מילים ,14 מקורות

תקציר העבודה:

ישראל הינה מדינה למודת מלחמות ולכן,אך טבעי הוא הדבר כי יהיו לה הוצאות ביטחון גדולות מאוד על מנת להגן על אזרחיה.
גם בשנים שבין המלחמות, מחייב מצבה של ישראל להקדיש הרבה יותר משאבים לביטחון מהמקובל במדינות אחרות. בשנים שבין מלחמת העצמאות למלחמת ששת המים הוציאה ישראל בממוצע קרוב ל10%- מהתל"ג (תפוקה לאומית שנתית) שלה לביטחון ובשנים שלאחר מכן הוציאה כ20-25%- לביטחון. בשנות השיא קרי שנות השבעים הוציאה ישראל קרוב לשליש מסך התפוקה לביטחון. אם נשווה זאת למקובל בארצות אחרות ואפילו ארצות ערב הרי אנו מוציאים כמעט כפול מהם.
"הקומפלקס הצבאי תעשייתי מוגדר בספרות האמריקאית העניפה כקואליציה של קבוצות וגופים חזקים שלהם אינטרסים הכלכלים, מוסדיים או פוליטיים, המעוגנים בהגברת ההוצאות הביטחוניות. כפועל יוצא מהגדרה זו נגזרים על ידי החוקרים האמריקאים השונים המאפיינים הסטרוקטורליים של הקומפלקס, דפוסי התפתחותו וסיבותיו, המוטיבציה של פעילותו, תחומי השפעתו וכו'" .
המונח קומפלקס צבאי-תעשייתי מקורו במשנתו של סיר רייט מילב, (1956) והפך פופולרי בעיקבות נאום הפרידה המפורסם של הנשיא האמריקאי אייזנהואר (בשנת 1961), בו הזהיר את האומה האמריקאית מפני התחזקות השפעתו של הקומפלקס הצבאי תעשייתי האמריקאי מעבר לאינטרס הלאומי המתחייב .

מטרת העבודה הנוכחית היא לסקור את הקומפלקס הצבאי תעשייתי בישראל, האם קיים שילוב כזה, מה כוחו ומה תרומתו לשינוי ולקבלת החלטות אלו או אחרות בישראל. אנתח עבודה זו תוך השוואה לארה"ב.
תכלית העבודה היא לבקר את מאמרו של אלכס מינץ "הקומפלקס הצבאי תעשייתי- הקונצפט האמריקאי והמציאות הישראלית" בנקודות שיש לבקר אותו, או לחזקו.
היות והנושא רחב הוא, אתמקד, כ"חקר מקרה" בנושא היבוא הביטחוני לישראל והמאבקים סביבו, וכן בפרויקט הלביא, שהוא הפרויקט המפורסם ביותר בנושא.

ראשי פרקים
1. מבוא
א. הצגת הנושא
ב. מטרת העבודה
2. הקדמה- התערבות הממשלה בתעשיה
3. ניתוח ביקורתי
4. הגישות השונות להסבר פעילות קבוצות האינטרס
5. פרויקט הלביא
6. סיכום העבודה
7. ביבליוגרפיה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "השילוב בין התעשיות הצבאיות לתעשיות הביטחוניות בישראל", סמינריון אודות "השילוב בין התעשיות הצבאיות לתעשיות הביטחוניות בישראל" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.