היישום אינו מחובר לאינטרנט

'הריק הוא המלא'

עבודה מס' 069647

מחיר: 314.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: המנדלה ככלי טיפולי בהתמודדות עם תחושת הריק הקיומי.

14,754 מילים ,31 מקורות ,2012

תקציר העבודה:

מחקר זה עסק בתחושת ה 'ריק הקיומי' ועל האופן בו ה 'מנדלה' משפיעה על אותה תחושת ריק אינסופית.
בחלקו הראשון של המחקר הוצגה הפילוסופיה האקזיסטנציאלית, אשר הינה חקר הקיום האנושי ומשמעות החיים, והתפתחותה לגישה טיפולית - הפסיכותרפיה האקזיסטנציאלית. דרך עיניי הסופר והפסיכיאטר, ארווין יאלום, התבוננו אחר הסוגיות המשמעותיות שעולות בפני האדם.
החלק השני התמקד ב 'ריק הקיומי' כחלק מהביטויים הקליניים של חוסר משמעות. ויקטור פרנקל, פסיכיאטר ונוירולוג, ניצול השואה, נמנה בין ההוגים הבולטים של גישת האקזיסטנציאליזם. פרנקל, טבע את המונח 'ריק קיומי' והתייחס רבות לשאלת מהות החיים. חוויותיו הקשות וסבלו בזמן שהותו במחנות הריכוז הנאצי, חיזקו את תפיסותיו לגבי מהות האדם טרם מלחמת העולם השנייה. התייחסנו לגישת הטיפול אשר פיתח, 'לוגותרפיה' שמשמעותה תרפיה מכוח המשמעות. פירטנו את המונחים השונים עליהם מדבר פרנקל כגון: 'השאיפה לפשר', 'פשר הסבל', 'נואו דינאמיקה', ובנוסף אופן הטיפול באמצעותה.
החלק השלישי הינו ה 'מנדלה'. את תבנית המנדלה ניתן למצוא בתרבות האנושית מראשית קיומו. בתרבויות ומסורות שונות בעולם, המנדלה מהווה סמל לפולחן וטקסי ריפוי. המנדלה היוותה אמצעי להתבוננות בנפש האדם ולקשר עם האלוהות. משמעות המילה מנדלה היא מעגל המכיל מהות.
בחלק זה של המחקר, התייחסנו לעבודתו המשמעותית של האמן, איתן קדמי, בתחום המנדלות בארץ. בנוסף, הוצגה התייחסותן של המטפלות נירה שירן-מזרחי ואביה עוזני, מתוך ספרן "מנדלה- החיים בראי המעגל", למנדלה ככלי טיפולי.
החלק האחרון של המחקר, הדיון. התייחס לחיבור בין ה 'ריק הקיומי' ו ה 'מנדלה'. הדיון מצביע על היכולת של המנדלה כאמצעי טיפולי, להשפיע על תחושת הריק הקיומי. המנדלה מהווה חלון או גשר לתת מודע ואל העולם הפנימי העמוק שבתוכנו.

תוכן עניינים:
פרק א' - מבוא
פרק ב' - מטרת המחקר
פרק ג' - סקירת ספרות
חלק א' - אקזיסטנציאליזם
רקע
מבוא לטיפול בגישה האקזיסטנציאליסטית
חוסר משמעות
ביטוי חוסר משמעות
ביטויים קלינים של חוסר משמעות
חלק ב' - 'הריק הקיומי'
ויקטור פרנקל
לוגותרפיה
ה 'ריק הקיומי'
הלוגותרפיה כטכניקה
חלק ג' - לגעת ב'ריק הקיומי'- ה 'מנדלה'
יצירה ככלי לחיפוש משמעות
המנדלה
המנדלה ביקום
המנדלה בתרבות האנושית
המנדלה ופסיכולוגיה
תבניות מנדלה
המנדלה ככלי טיפולי
מחקרים
פענוח מנדלות בספרות
פרק ד' - דיון
פרק ה' - סיכום
רשימה ביבליוגרפית
נספחים

קטע מהעבודה:

התיאוריה המובילה במחקר זה היא התיאוריה האקזיסטנציאלית העוסקת בחקר המצב האנושי, ואת אחד המטפלים והסופרים הבולטים בגישה זו, ארווין יאלום. יאלום (2010) הדגיש את ארבעת הדאגות הקיומיות איתן האדם מתמודד - מוות, חופש, בדידות וחוסר משמעות.

תגים:

מנדלה · ריק · ריקנות · קיום · חוסר משמעות · אקזיסטנציאליזם · רפואה משלימה · אלטרנטיבי

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "'הריק הוא המלא'", סמינריון אודות "'הריק הוא המלא'" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.