היישום אינו מחובר לאינטרנט

סביל - הקדש מים בתקופת ימי הביניים

עבודה מס' 069541

מחיר: 604.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: סקירת מבנה הסביל ותפקידו.

6,332 מילים ,22 מקורות ,2011

תקציר העבודה:

ברחבי העולם המוסלמי ישנן דוגמאות לפרויקטים הנדסיים הידראוליים מרשימים החל מרשתות של תעלות תת קרקעיות לבורות גדולים הניזונים מגשם הממוקמים לאורך קטעים צחיחים של נתיבי סחר או עלייה לרגל ועד להקמת ברזיות ציבוריות שנועדו לספק מים טריים לעיר ולדיירי העיר. לארכיאולוגיה יש את הפוטנציאל להתחקות אחר התפתחות של מערכות מים המנוהלת בהקשרים עירוניים וכפריים(2). חלוקת מים לציבור כצדקה החלה בתקופות קדומות. לצורך כך הוקמו סבילים וברזיות ציבוריות אשר תפקידם היה לספק מים ראויים לצורכי הציבור. הסביל היה ידוע ברחבי המזרח התיכון מאז הימים הראשונים של האסלאם. בקהיר הממלוכית והעות'מאנית, סבילים היו משולבים עם בתי ספר יסודיים כיחידה הארכיטקטונית אחת שנקראה סביל-כותאב(3).

עבודה זו תבחן את המבנה האדריכלי סביל בתקופת ימי הביניים המאוחרת. תחילה תפרט העבודה על ההקדש המוסלמי או בשמו הערבי ווקף, מה לו ולמוסד הסביל. תפרוס את התקופה הממלוכית והעות'מאנית ותבחן מה הייתה תרומתה של כל תקופה למוסד הסביל; ולבסוף תסקור חלק מהסבילים שהוקמו בימי הביניים בערים קהיר, איסטנבול ובארץ הקודש. כל זאת על מנת להציג בהרחבה את המוסד סביל, מקורו ומטרתו.

תוכן עניינים:
מבוא
פרק א: הקדש, ווקף
פרק ב: סביל
פרק ג: סבילים בתקופה הממלוכית ועות'מאנית
פרק ד: סבילים בקהיר ואיסטנבול
פרק ה: סבילים בארץ הקודש
סיכום
ביבליוגרפיה
נספחים

קטע מהעבודה:

ההקדשים באסלאם הנם נכסי מקרקעים שהוקדשו לשם שמים ופירותיהם נועדו למוסד או ליחיד. נכסי ההקדש מוכרים כ- ווקף ו-חבס, מונחים שמשמעותם "העמדה" "ויעכוב", לפי שההקדש עוצר ומעכב את מכירת הקרקע או הנכס ואת השימושים המסחריים בהם. הקרקע או הנכס מיועדים לחוג מסוים או מוסד(4).

תגים:

ברזיה · ווקף · ארכיטקטורה · איסלם · אסלאם · הקדש · מים

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "סביל - הקדש מים בתקופת ימי הביניים", סמינריון אודות "סביל - הקדש מים בתקופת ימי הביניים" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.