היישום אינו מחובר לאינטרנט

תעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה

עבודה מס' 070695

מחיר: 399.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: כיצד השתמשו הבריטים והאמריקאים בתעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה?

11,265 מילים ,13 מקורות ,2015

תקציר העבודה:

מלחמת העולם השנייה הייתה הגדולה בתולדות האנושות. במהלכה הופעלה תעמולה משמעותית על ידי כל הצדדים הלוחמים. מכיוון שמלחמה זו הייתה במידה רבה עימות אידיאולוגי בין המשטרים הפשיסטיים לאלו הדמוקרטים, לשימוש בתעמולה היה משקל רב. המלחמה הפכה להיות אירוע שבו כל אחד היה מעורב, וכל משאבי המדינה גויסו לטובת הניצחון- צבא, כלכלה, תעשייה וכולי. המלחמה החדשה הציגה את הלחימה בקירוב לעורף, נשים גויסו למפעלים, והאוכלוסייה הופצצה מן האוויר. בשל כך, המורל של האזרחים, נכונותם להמשיך ולתמוך במאמץ המלחמתי הפך לנכס בטחוני חשוב. במהלך המלחמה נעשה שימוש בערוצי תקשורת חדשים- רדיו וקולנוע. כל אלו משכו תשומת לב רבה לרעיון התעמולה והאפשרויות החדשות. התפתחותה של הלוחמה האווירית אפשרה גם את התפתחות הטלת העלונים מן האוויר והתעמולה ליוותה את הלוחמה הפיזית בצורה הדוקה.
עבודה זו עוסקת בשימוש בתעמולה שעשו הבריטים והאמריקאים במהלך מלחמת העולם השנייה. עבודה זו תנסה לענות על השאלה: כיצד השתמשו הבריטים והאמריקאים בתעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה?.
הפרק הראשון של העבודה הינו פרק תיאורטי הבא לענות על השאלה - מהי תעמולה? הפרק מביא מספר הגדרות למושג תעמולה ומתאר את התפתחותה לאורך ההיסטוריה מהעת העתיקה ועד לימינו תוך התמקדות במלחמת העולם הראשונה ששימשה "מעבדה" לחקר התעמולה ושעקרונות הפעלת התעמולה שגובשו במהלכה תקפים עד היום. בנוסף מציג הפרק את המרכיבים הבסיסיים של ניהול מערכת תעמולה, את סוגי התעמולה וטכניקות התעמולה השונות.
הפרק השני מציג את מערכת התעמולה המתוחכמת שהקימו הבריטים, ואת חבלי הלידה שלה בראשית דרכה. הפרק מתאר כיצד הבריטים עשו שימוש בתעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה, החל מהפנייה לקהל הביתי ורתימתו למאמץ המלחמתי דרך התעמולה שהופעלה כנגד האויב במיוחד באמצעות שידורי רדיו והפעלה של טכניקות תעמולה לבנה ושחורה כאחד. הפרק מסיים במאמץ המרוכז שעשו הבריטים לגרור את ארצות הברית הבדלנית והניטרלית אל תוך המלחמה באירופה.
הפרק השלישי של העבודה דן בתעמולה שהפעילו האמריקאים במהלך מלחמת העולם השנייה. הפרק מביא את קורות הקמת מנגנוני התעמולה האמריקאים בזמן המלחמה תוך התייחסות לכך שעד ההתקפה על פרל הארבור ב- 7.12.1941 לא היו כלל תכניות תעמולה בארצות הברית שסלדה ממנה. הפרק מתאר בהרחבה את כניסתה של ארצות הברית למלחמה עם הארסנל העצום של המפציצים שלה ושיטות הטלת העלונים שפיתחה. בפרק זה התייחסתי בהרחבה גם להתגייסותה של הוליווד למאמץ המלחמתי וההשפעה המכריעה שהייתה לה לרתימת הציבור האמריקאי.

תוכן העניינים
מבוא

פרק 1- מהי תעמולה?
א. הגדרות
ב. רקע היסטורי
ג. מרכיבים בסיסיים של ניהול תעמולה
ד. סוגי תעמולה
ה. טכניקות תעמולה

פרק 2- השימוש שעשו הבריטים בתעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה
א. רקע היסטורי
ב. תעמולה שיועדה לקהל הביתי
ג. תעמולה שכוונה נגד האויב
ד. הקרב על הקהל הניטרלי-ארצות הברית

פרק 3- השימוש שעשו האמריקאים בתעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה
א. רקע היסטורי
ב. תעמולה שיועדה לקהל הביתי
ג. תעמולה שכוונה נגד האויב

סיכום
קיצורים
ביבליוגרפיה
נספח

קטע מהעבודה:

ההגדרה של המושג "תעמולה" מורכבת ובעלת אסכולות שונות. לפי James Combs, תעמולה היא הניסיון ליצור, לשנות או לשלוט בעמדות מתוך הכוונה שבכל מצב שאותם אלו שהושפעו, יגיבו בצורה המתבקשת על ידי יוצר התעמולה. הגדרות נוספות לתעמולה הן: הניסיון להשפיע למען מטרה על האישיות ולשלוט על התנהגות הפרטים בתוך חברה, בכל מצב שהוא, כך שהתנהגותם של הפרטים תוביל למטרה. תעמולה היא הניסיון להשפיע על הדעה והפעולה של אדם. ניתן למזער את הגדרת התעמולה מבין כל האסכולות ולומר שהתעמולה היא "מטרה מכוונת החוזרת על עצמה". המונח תעמולה - פרופגנדה, קיבל משמעות חדשה בקרב האוכלוסייה האמריקנית, כבר אחרי מלחמת העולם הראשונה. לפני המלחמה, הפירוש למושג פרופגנדה היה ההפצה של רעיון אינטרסנטי באמצעי התקשורת. ספראול (Sproule) ציין כי בזמן מלחמת העולם הראשונה, פרופגנדה אנטי גרמנית, קיבלה צורה חדשה והתייחסות של הציבור האמריקאי שהשתנתה בהתאם. המושג propaganda הוא אחד המושגים המורכבים ביותר בעולם התקשורת, ונלוות אליו קונוטציות שליליות מראשית דרכו במאה השבע עשרה. מקורו של המושג הלטיני הוא propagate, שמשמעותו - דברים שיש להפיץ.

תגים:

'תעמולה · אמריקאים · בריטים · פרופגנדה · מניפולציה · שטיפת מוח · אידיאולוגיה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "תעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה", סמינריון אודות "תעמולה במהלך מלחמת העולם השנייה" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.