היישום אינו מחובר לאינטרנט

הרתעה גרעינית- שלילת ערכי מוסר?

עבודה מס' 070520

מחיר: 137.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינה מוסרית של ההרתעה הגרעינית, בהסתצך על החוקרים אבנר כהן ומייקל וולצר.

4,697 מילים ,9 מקורות ,2012

תקציר העבודה:

רבים מאזרחי העולם מודעים לאיום של העידן הגרעיני. רובם גם מבינים, כי האסון שהנשק הגרעיני יכול להמיט על אזרחים הינו לא מוסרי וחסר פרופורציות. אך לא הרבה אזרחים לוקחים בחשבון שגם בהרתעה עצמה ישנה שלילה של ערכי מוסר. בעבודה זו, אראה את המדיניות המשתנה בתהליך החימוש הגרעיני בהקשר אליו, ואת תחילת המדיניות של ההרתעה הגרעינית. אדון במוסכמות המלחמה הצודקת ובפרדוקסים והבעיות שיוצרת מדיניות ההרתעה הגרעינית. אנסה להבין כיצד ההרתעה הגרעינית עומדת ביחס לתורות מוסר שונות ואקח מכל יחס שכזה, את המסקנות שלי לגבי הפן המוסרי של ההרתעה. בנוסף, אנסה לדון בשאלת המוסריות של ההרתעה הגרעינית בשיח המוסרי ואתייחס לנקודת המבט שלי לנושא זה (לא אכנס לדיון הישראלי- איראני בנוגע לעידן הגרעיני, מאחר ואין זה רלוונטי לדעתי למטרה שהצבתי לי בעבודה זו).
שני החוקרים העיקריים שבעזרתם חקרתי את נושא ההרתעה הגרעינית הינם ד"ר אבנר כהן אשר הינו חוקר בכיר בתחום נשק בלתי קונבנציונאלי, ופרופסור (אמריטוס) מייקל וולצר בתחום הפילוסופיה של המוסר (עוסק גם ספציפית בתחום שאני דנה בו). ארצה באמצעות שני חוקרים אלו ועוד מספר חוקרים שאשתמש בהם פחות בהרחבה, לענות על השאלה- האם ההרתעה הגרעינית עצמה, מהווה שלילה של ערכי מוסר?

תוכן עניינים:
מבוא
סקירה היסטורית והמדיניות המשתנה- העידן הגרעיני (כל החקירה ההיסטורית בפרק זה נעשתה מספרו של אבנר כהן)
מלחמה צודקת
פרדוקס ההרתעה הגרעינית
תורות מוסר שונות ביחס למוסריות ההרתעה הגרעינית
שיח בדבר מוסריות ההרתעה הגרעינית
לסיכום
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

מוסכמות המלחמה הינה מערכת הנורמות המנוסחות, הקודים, הצעות חוק, עקרונות דתיים ופילוסופיים הדדיים, המעצבים את שיפוטינו בתחום ההתנהגות הצבאית בשם מוסכם המלחמה. לא ההתנהגות עצמה הינה הנושא אלא השיפוט(2).
המציאות המוסרית של מלחמה מתחלקת לשניים:
1. מניע לצאת ולהלחם. 2. התייחסות לאמצעים ששימשו את המדינות בלוחמה.
הראשון מתאפיין בשמות תואר- מלחמה צודקת ולא צודקת. השני באמצעות תואר פועל- הלוחמה מתנהלת בצדק או לא בצדק. צדק המלחמה נקרא jus ad bellum, צדק במלחמה נקרא jus in bello. יתכן כי מלחמה צודקת תתנהל באי צדק ויתכן גם כי מלחמה לא צודקת תתנהל תוך כדי שמירה על כללי לחימה מקובלים(3).
כללי המלחמה מורכבים משתי קבוצות של איסורים (שתיהן נובעות מהעקרון המרכזי אשר לפיו יש לחיילים הזכות השווה להרוג): 1. קובעת מתי וכיצד מותר להרוג (כאשר הינה רק למטרת הגנה עצמית). 2. קובעת את מי מותר להרוג.

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הרתעה גרעינית- שלילת ערכי מוסר? ", סמינריון אודות "הרתעה גרעינית- שלילת ערכי מוסר? " או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.