היישום אינו מחובר לאינטרנט

דיוקן הרופא בספר "חיי הקיסרים" של סויטוניוס

עבודה מס' 068013

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: תפקידם ומעמדם של הרופאים, הן כציבור והן כפרטים, בביוגראפיות של הקיסרים לסויטוניוס, וגישתו ושיטות עבודתו של הביוגרף בכתיבתו על הנושא.

9,219 מילים ,32 מקורות ,2009

תקציר העבודה:

מטרת עבודה זו היא ללמוד על תפקידם ומעמדם של הרופאים, הן כציבור והן כפרטים, בביוגראפיות של הקיסרים לסויטוניוס , וכן ללמוד את גישתו ושיטות עבודתו של הביוגרף בכתיבתו על הנושא.
עבודה זו אינה כוללת סקירה של תולדות חיי סויטוניוס או דיון מפורט בשיטות עבודתו, לנושאים אלה יש מקורות רבים והם זכו להתייחסויות רבות מספור הן מצד התוכן והן מצד השיטה . העבודה מתרכזת בבדיקת נושא מצומצם יחסית בהיקפו, שממנו אפשר אולי להוסיף עוד נדבך לידיעותינו ולהבנותינו על סויטוניוס.
שיטות עבודתו ומקורותיו של סויטוניוס ידונו על פי הצורך בכל דיון בממצאים. הכתיבה בביוגרפיות היא פשוטה וישירה ודווקא פשטות זו מאפשרת לנו להסתכל על החיים הרומיים שאותם הוא מציג שלא דרך אספקלריא אידיאולוגית. מאחר והוא הביוגרף הרומאי הראשון, אין מידע ברור על המודל שהנחה אותו בכתיבתו. כללית נהוג לייחס את שיטת כתיבתו של סויטוניוס לאסכולת הביוגרפיות האלכסנדרונית. המחשבה הכוללת היא כי היה מודל אידיאלי כלשהו לשליט ושיטת כתיבה מסודרת ושיטתית לתאר אותו. לרוב נהוג להביא את הפנגיריקוס של פליניוס הצעיר כדוגמה לביוגרפיה אלכסנדרונית קלאסית במיטבה, יש המשוים את שיטת עבודתו גם לדוח עלילותיו של אוגוסטוס. מכל מקום, חשוב לזכור כי עבודתו של סויטוניוס אינה רק אוסף חסר אבחנה של רשימות אינבנטריות וכי יש לסויטוניוס כמה קטעים מאד יפים ומרשימים באיכותם הספרותית ובחשיבותם ההיסטורית.

שיטת העבודה במחקר זה התחילה בעקרון פשוט וחד משמעי - חיפוש ואיתור כל מקום שבו מוזכרת המילה רופא (medicus להטיותיו השונות) בספרו של סויטוניוס והתייחסות מפורטת למשמעות האזכור הזה והאירועים הקשורים בו ישירות. הבדיקה כללה חיפוש והשוואת גרסאות נוספות לאותו אירוע במקורות ראשוניים אחרים והבאת הממצאים והמסקנות מהמחקרים הנוגעים לעניין במידה ונמצאו כאלה.
למרות שבביוגראפיות של הקיסרים יש מספר גדול מאד של סיפורים, אירועים ופרטים הנוגעים לבריאות וחולי, לקריטריון שלנו עונים שלשה עשר מקרים בלבד ועוד מקרה אחד שבו מוזכר הרופא אנטוניוס מוסא בשמו אך המילה רופא אינה נכללת בפיסקה . שאר המקרים הרבים בהם פירט המחבר את מצב בריאותם של הקיסרים ואת הרגליהם האישיים, וזאת בנוסף לתיאורים אחרים של ריפוי ומחלה שאינם קשורים לקיסר גופו, לא נכללו בעבודה זו.
בהתקדמות העבודה הסתבר, כי יש לעתים טעם לבדוק גם מקרים, המוכרים לנו ממקורות אחרים, המתקשרים ישירות לדברים אותם כותב סויטוניוס, אך אינם מוזכרים אצלו, למרות שניתן היה לצפות כי כן יכתוב עליהם. מדובר בעיקר בדברים הנוגעים לרופאים שהיו מקורבים אל הקיסרים, או במקרי חקיקה שיש בהם עניין מיוחד.

תכן העניינים:
מבוא כללי
שיטה ומבנה העבודה
על מקורותיו של סויטוניוס בנושאי רופאים ורפואה
סוגי הממצאים
פרק ראשון - תפקידי הרופאים
רפואת שיניים
יעוץ ושמירה על בריאות המטופלים
הרופא כחוקר מקרי מוות
מוות ממקור יאטרוגני
הרופא כמרפא מחלות
פרק שני - מעמדו הפרטי של הרופא
קיסר בפרמקוסה
המשלחת של גאיוס
דומיטיוס אהנובארבוס מנסה להתאבד
סיפורו של גליקו
כאריקלס פונה אל השמש העולה
קסנופון מחליף צדדים
פרק שלישי - מעמדם הציבורי של הרופאים
התקנה של קיסר
התקנות של אוגוסטוס
מאספסיאנוס ועד אולפיאנוס
הצו של אספסיאנוס
התיקון של דומיטיאנוס
התוספת של הדריאנוס
סיכום
ביבליוגרפיה
נספח - אזכורים של רופאים אצל סויטוניוס

קטע מהעבודה:

יעוץ ושמירה על בריאות המטופלים
"בריאותו היתה מצוינת תמיד ובמשך כל ימי ממשלתו לא חלה כמעט, אף על פי שמשנתו השלושים דאג לגופו בעצמו כפי שעלתה על דעתו בלא עזרת הרופאים ועצתם."(17)
מדובר כאן בטיבריוס שהיה ידוע בחסנו ובכוחו הגופני העצום. ומן הדברים ניתן להסיק כי אחד מתפקידיו של רופא היה לייעץ למטופליו בנושאי שמירה על הבריאות. אצל טאקיטוס נזכר העניין בצורה קצת שונה אם כי משתלבת היטב עם דברי סויטוניוס. ואומר טאקיטוס כי טיבריוס לגלג על האנשים "אשר לאחר גיל שלושים שנה זקוקים הם לעזרת זר להבחין בין המועיל והמזיק לגופם"(18).
שני הכותבים מסכימים כי היה להתנהגותו של טיבריוס בנושאי בריאות איזה קשר לגיל 30 וסביר להניח כי שניהם שאבו את דבריהם ממקורות זהים.

תגים:

סויטוניוס · קיסרים · רפואה · רופאים · רומא · יוון · ביוגרפיה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "דיוקן הרופא בספר "חיי הקיסרים" של סויטוניוס", סמינריון אודות "דיוקן הרופא בספר "חיי הקיסרים" של סויטוניוס" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.