היישום אינו מחובר לאינטרנט

שיקולי הכדאיות הכלכליים בהתלבטות בין רכישת דירה כנגד שכירתה

עבודה מס' 067162

מחיר: 241.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בניית מודל המציג את השווי הכספי בתום תקופת המשכנתא עבור אופציית רכישת הדירה ועבור אופציית השכירות בהתאם ליתר הגורמים הכלכליים.

12,124 מילים ,21 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

שאלת המחקר בעבודתי היא: מהם שיקולי הכדאיות הכלכליים העומדים בפני זוגות צעירים בהתלבטות בין רכישת דירה כנגד שכירתה?
אני מייחסת לנושא חשיבות רבה מכיוון שהרוב המכריע של הזוגות הצעירים בישראל אינו מסוגל לרכוש דירה ללא עזרה ממשלתית או משפחתית. עזרה זו ניתנת באמצעות הלוואות, משכנתאות, מענקים ועוד, שעלותם מטילה על הרוכשים נטל כלכלי כבד לתקופה ארוכה.
בעבודתי אסקור ספרות ומאמרים העוסקים בשוק הדירות בישראל, דרכם אגבש את מסקנתי, ביחד עם בדיקת הכדאיות שאותה אבצע בהתאם לפרמטרים המאפיינים את אוכלוסיית הזוגות הצעירים הפונה לשוק הדירות בנות 2-3 חדרים. אערוך השוואת כדאיות בין שתי הערים: חיפה ותל-אביב, אשר כערי מטרופולין, עלות מימוש אחד מערוצי הדיור הוא גבוה יותר מאשר בפריפריה. הפרמטרים המרכיבים את המודל, באמצעותם אבצע את בדיקת הכדאיות הם: מחיר הדירה, דמי שכירות חודשיים, הון עצמי, ריבית על משכנתא לתקופה של 20 שנה, ריבית על חסכון בפיקדון בנקאי, ריבית על השקעה בקרן נאמנות והוצאות חודשיות על דיור בבעלות.
הפרמטרים המשתנים במודל הם שער הריבית על החיסכון ושיעור ההון העצמי.
בדיקת הכדאיות תיערך בשני שלבים:
1. בדיקת כדאיות רכישת דירה כנגד שכירות כאשר הריבית על החיסכון משתנה: פיקדון בנקאי לעומת השקעה בקרן נאמנות, כאשר ההון העצמי קבוע ועומד על 30% מעלות הדירה.
2. ניתוח רגישות המודל כאשר שער הריבית על החיסכון ושיעור ההון העצמי משתנים.
בעבודתי אתייחס לשאלות הבאות :
* מהם מאפייני שוק שירותי הדיור בישראל?
* מהי מדיניות הדיור בבעלות בישראל וממה היא נובעת?
* מהם מאפייני הדיור בשכירות הפרטית בישראל ומהן בעיותיה?
* מהם הגורמים המשפיעים על מחירי הדירות?
* האם שכירת דירה עדיפה מבחינה כלכלית על רכישתה, או להיפך? (בחיפה ובתל אביב)

עבודתי מתבססת בחלקה על מאמרים מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואתר הכנסת, המשקפים את התייחסותם של קובעי המדיניות בישראל לשאלת עבודתי.

תוכן עניינים
פרק 1 - תקציר
פרק 2 - מבוא
פרק 3 - סקירת ספרות
פרק 4 - שוק שירותי הדיור בישראל
פרק 4.1 - הדיור בבעלות בישראל
פרק 4.2 - דיור השכירות הפרטית בישראל
פרק 5 - ההיבט הכלכלי פיננסי- בדיקת כדאיות
פרק 6 - סיכום ומסקנות
פרק 7 - נספח
ביבליוגרפיה

קטע מהעבודה:

ליחידות מגורים יש תכונות של מוצרים ציבוריים, לכן קיימת הסכמה על כך שמעורבות ממשלתית, התומכת בשוק הדיור, היא רצויה, וכן בכל מדינות המערב קיימים מנגנונים שונים של מתן סובסידיות לשוק הדיור.
את שוק שירותי הדיור בישראל ניתן לחלק לשלוש קבוצות עיקריות על-פי חזקות המגורים אליהן מופנית התמיכה הממשלתית:
1. שוק הדיור בבעלות: משקי הבית המתגוררים בדירה שבבעלותם. שוק זה מונה כ-70% ממשקי הבית היהודיים בישראל.
2. שוק הדיור בשכירות פרטית-חופשית: משקי בית המשלמים דמי שכירות עבור המגורים לתקופה הנקובה מראש בחוזה. מחירי השכירות נקבעים לפי תנאי השוק. לשוכרים לא נוצרות שום זכויות בגין תשלום השכירות ובסוף חוזה השכירות עליהם לפנות את הנכס. שוק זה כולל 16%-18% ממשקי הבית היהודיים.
3. שוק הדיור בשכירות ציבורית-סוציאלית: משקי בית הנהנים מסובסידיה לשכירות. במסגרת השכירות הסוציאלית, המכונה גם דיור ציבורי, מסופקים פתרונות דיור בהתערבות ממשלתית, כאשר מלאי הדירות נמצא בבעלות הממשלה, רשויות מקומיות או גופים ציבוריים אחרים. מטרת השכירות הסוציאלית היא לסבסד את מחירי הדיור לקבוצות אוכלוסייה מסוימות. מחירי השכירות נקבעים לפי שיקולים סוציאליים ופוליטיים. שוק זה מורכב מ- 6% ממשקי הבית היהודיים.

תגים:

כלכלה · מקרו · בדיקת כדאיות · כדאיות השקעה · רכישת דירה · השכרת דירה

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "שיקולי הכדאיות הכלכליים בהתלבטות בין רכישת דירה כנגד שכירתה", סמינריון אודות "שיקולי הכדאיות הכלכליים בהתלבטות בין רכישת דירה כנגד שכירתה" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.