היישום אינו מחובר לאינטרנט

משפט תלמודי: הברחת חוב

עבודה מס' 066826

מחיר: 120.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: רקע קצר אודות הרא"ש (רבנו אשר יחיאל) והרשב"א (רבנו שלמה בן אדרת), גישתם לתופעה זו בתור דיינים, פסיקתם והדוקטרינות שהנחו אותם

2,390 מילים ,2 מקורות ,2007

תקציר העבודה:

במאה ה-13 החלה תופעה קשה של הברחות והשתמטויות מצד חייבים בדרכי עורמה ומירמה מתוחכמים. באותה תקופה חיי המסחר והאשראי החלו להתפתח בצורה יפה, אולם מאידך החלו להיווצר ריבוי הברחות שגרמו לנושים לעמוד בפני שוקת שבורה וגרמו למשבר אמון חריף. הסוגייה הייתה קשה להכרעה שכן היה חשש שאם תינתן אפשרות לחכמי ההלכה רשות רחבה לבטל את העסקאות בטענה שהן מלאכותיות ("למראית עין"), עלולים להיפגע קשרי המשא ומתן ומאידך אם יאשרו את העסקאות הדלת תיסגר בפני הלווין, ולכן היה צורך למצוא איזון כלשהו. גדולי אותה תקופה, הרשב"א והן הרא"ש ניסו להלחם במבריחים ובמערימים ולכן נמצא שבפסיקותיהם המרחיקות לכת (נראה כי הרא"ש היה קיצוני יותר) ביטלו עסקאות מלאכותיות שמטרתן הייתה להבריח מהנושה את רכוש החייב. בין היתר השניים קבעו הוראות כלליות כיצד לנהוג במקרים דומים. ראוי לציין כי הרא"ש נהג בניגוד גמור לרבנו תם שבדרך כלל נהג להכשיר עסקאות כגון אלו, בתואנה של הלכת המסחר התקין. אדגיש כי הן הרא"ש והרשב"א פסקו שאין לאסור את הלווה שאינו משלם את חובו.

קטע מהעבודה:

כפי שעולה (במרומז) מהחומר שנלמד בכיתה, הרא"ש היה אקטיביסט שיפוטי. ייתכן שגישתו האקטיביסטית נבעה ממעברו לקהילת ספרד והשפעתו מהפרקטיקה השיפוטית הנהוגה שם, השונה רבות מזו באשכנז.ייתכן גם כי לאור האוטונומיה השיפוטית הרחבה בספרד הצליח לממש את סמכויותיו מן הכוח אל הפועל. לפי תשובותיו, נראה שהרא"ש האמין באפשרות שינוי הדין הקיים- הלה בין הראשונים שפסקו את עקרון הלכתא כבתראי, קרי ניתן לסתור את דעת הראשונים. אליבא דגישה זו, האחרונים מכירים את סברותיהם של הראשונים אך מכריעים על פיהן בצירוף האינפורמציה והשינויים העדכניים. הרא"ש היה מפורצי הדרך של גישה זו, ובעקבותיו נתקבל עיקרון זה בקרב חכמי אשכנז ואף פסיקה שסותרת את הלכות הראשונים התקבלה אף היא.

עבודות נוספות בנושא:

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "משפט תלמודי: הברחת חוב", סמינריון אודות "משפט תלמודי: הברחת חוב" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.