היישום אינו מחובר לאינטרנט

הלשון העברית בהגותו של פרנץ רוזנצוייג

עבודה מס' 066540

מחיר: 156.95 ₪   הוסף לסל

תאור העבודה: בחינת עמדתו המורכבת של הפילוסוף-תיאולוג היהודי פרנץ רוזנצוייג באשר לערך תחיית הלשון העברית והשימוש בה כ'שפת חול' מדוברת ולא רק כלשון קודש.

4,652 מילים ,11 מקורות ,2008

תקציר העבודה:

בעבודה זו נבחן את עמדתו המורכבת של פרנץ רוזנצוייג באשר לערך תחיית הלשון העברית והשימוש בה כ'שפת חול' מדוברת ולא רק כלשון קודש. כדי להבין את מורכבות תפיסתו מן הראוי היה להעמיק בגישה הפילוסופית שלו בכלל שהיא שעיצבה אצלו יחס אמביוולנטי ומורכב כלפי כל מרכיבי הלאומיות היהודית (היסטוריה, ארץ, עם) אולם אנו נתמקד במרכיב הלשוני בלבד תוך איזכורים נלווים, מעת לעת, של התייחסויות כלליות שלו ללאומיות היהודית. בתחילה נבחן את השקפתו במסגרת הפילוסופיה של הלשון, בעיקר כפי שהיא מנוסחת בסיפרו 'כוכב הגאולה'. משם נעמיק במשמעות הלשון העברית כ'לשון קודש' כפי שמוסבר בחלק השלישי של הכוכב ובמסה שלו "עברית חדשה". גם נתייחס לעבודות התירגום שלו לתנ"ך ולשירת ריה"ל שיש בהן כדי להצביע על שורשי תפיסתו הלשונית וללמד על תפיסתו את ערך העברית.

מטרת העבודה הינה להראות כי רוזנצוייג מוצא עצמו בתווך בין ההשקפה של היהדות הליברלית-המשכילית האוחזת בהגדרתם העצמית כ'גרמנים בני דת משה' לבין ההשקפה הציונית המבקשת להגדיר את עצמה כלאום יהודי על מרכיביו הגזעיים-טבעיים. מבחינת השימוש בלשון העברית היהודים הליברלים לא ראו ערך מלבד השימוש המצומצם לצרכים דתיים ואילו הציונים דגלו בהלאמת השפה העברית והשימוש בה כשפת חולין לכל דבר.

רוזנצוייג זיהה סכנה בכל אחת מהתפיסות הנגדיות הללו. הוא מבקש לעצב עמדה דיאלקטית מקורית בנוגע להחייאת השפה העברית שאינה מבקשת רק לשלול או רק לחייב אלא להעניק משמעות הכוללת את שני הצדדים יחד והעולה אל מעבר להן. על המשכילים מתח ביקורת בטשטוש זהותם היהודית העצמית, בדיכוטומיה שביקשו לעשות בין 'אדם' ל'יהודי' ובחוסר הרלוונטיות שמצאו בשימוש בעברית בחיי היום יום. וכנגד הציונים הוא טען לסכנת ההיבלעות בתוך ההסטוריה ואיבוד ערך הקדושה שבלשון העברית אשר זיהה אותה כמי שמאפשרת ליהודי לא להזדהות עם ההסטוריה אלא לשרות בחיק הנצח.

רוזנצוייג האמין בקדושתה של הלשון העברית בפרשו אותה, כדרכו, לאור מושגי הנצח היהודיים. העברית היא גם לשון תפילה וגם לשון דיבור. היא לעולם אינה מתערה בזמן לגמרי ותמיד מתחייה כבית גנזים שאין בו מוות ולידה אלא המשכיות נצחית. היא לשון שבה מדברים עם האל ושבה מתגלה הדיאלוג ומהות האדם עצמו. מכאן הצורך והחיוניות בשימושה של העברית, אך גם הזהירות מהלאמתה והפיכתה ללשון טבעית גרידא כדחף הטבעי הציוני. לפיכך הוא דגל במעין תחיית שפה עברית כחלק מרנסנס כולל של התחברות ליהדות, לא במסגרת לאומית אלא כאמצעי להעצמת הכוח היהודי הפנימי כדי לחיות חיים יהודיים מלאים. זאת מתוך אמונתו הפילוסופית בכוח העצום שיש לשפה בבניית אישיות שלמה.

ראשי פרקים:
מבוא
הפילוסופיה של הלשון
הלשון ב'כוכב הגאולה'
העברית כ-'לשון הקודש'
הפעילות המעשית
סיכום
מקורות

קטע מהעבודה:

השפה כבעיה פילוסופית הינה נושא חשוב כמעט בכל דיון פילוסופי בן המאה ה-20 הקושר אותו לבעיית האדם בכלל. רוזנצוייג כהוגה אקזיסטנציאליסט היוצר 'מחשב חדש' (כפי שנוסח בהרחבה בסיפרו 'כוכב הגאולה') השתייך לחוג פילוסופי רחב אשר מגדיר את השפה הגדרה שונה מזו שקיימת אצל פילוסופים קלאסיים אידאליסטיים. הביטוי המרכזי בהגותו של רוזנצוייג אודות השפה הוא: 'Das Sprachdenken', דהיינו: 'החשיבה של הלשון' או 'החשיבה שבדיבור'. בבסיסו של הביטוי עומדת ההבנה כי לשפה ממשות גדולה יותר מאשר למושגי השכל המופשטים. השפה אינה יצירת השכל האנושי אלא 'בריאה' שהודות לה התאפשרה בכלל החשיבה. יתירה מזו, השפה והדיבור קודמים לאדם.

תגים:

רוזנצוייג · רוזנצוויג · לשון · שפה · עברית · ציונות · פילוסופיה · יהדות לאומיות

אפשרויות משלוח:

ניתן לקבל ולהזמין עבודה זו באופן מיידי במאגר העבודות של יובנק. כל עבודה אקדמית בנושא "הלשון העברית בהגותו של פרנץ רוזנצוייג", סמינריון אודות "הלשון העברית בהגותו של פרנץ רוזנצוייג" או עבודת מחקר בנושא ניתנת להזמנה ולהורדה אוטומטית לאחר ביצוע התשלום.

אפשרויות תשלום:

ניתן לשלם עבור כל העבודות האקדמיות, סמינריונים, ועבודות המחקר בעזרת כרטיסי ויזה ומאסטרקרד 24 שעות ביממה.

אודות האתר:

יובנק הנו מאגר עבודות אקדמיות לסטודנטים, מאמרים, מחקרים, תזות ,סמינריונים ועבודות גמר הגדול בישראל. כל התקצירים באתר ניתנים לצפיה ללא תשלום. ברשותנו מעל ל-7000 עבודות מוכנות במגוון נושאים.